A nehézsúlyú CRM-szolgáltató történetének legnagyobb üzletét közötte, 15,7 milliárd dollárért szerezte meg a Tableau-t.

A Google a múlt hét közepén jelentette be egy jól menő analitikai startup, a Looker 2,6 milliárd dolláros felvásárlását, amelynek révén egy end-to-end analitikai platform létrehozatalát vázolta a meghatározó cloud szolgáltatásokon, az on-premise adatbázisokon és a független gyártóktól százmazó alkalmazásokon keresztül, a heterogén környezetekben is biztosítva az összekapcsolt adatok begyűjtését, elemzését és vizualizációját.

Hétfőn aztán a Salesforce is hasonló irányú akvizícióról számolt be: a vállalat közleménye szerint egy 15,7 milliárd dollár értékű tranzakció keretében a szoftvercég felvásárolja az interaktív adatvizualizációban, általában pedig az egyre nyomasztóbb adattömeg értelmezésében utazó Tableau-t. A megállapodás a két társaság részvényeinek cseréjén alapul, a Salesforce papírjainak múlt pénteki árfolyamát alapul véve; maga a Tableau ugyanekkor 10,8 milliárd dolláros cégértékkel rendelkezett.

A már több mint 15 éves Tableau eredetileg egy fejlett megjelenítési képességekkel rendelkező analitikai platform, amely 2013-ban 3 milliárd dolláros értékelássel jelent meg a tőzsdén. A vállalat fejlesztéseinek fókuszában a felhasználóbarát szoftverek állnak, amelyek elvileg bármilyen informatikai előképzettséggel használhatók, vagyis nem kifejezetten az adattudósok számára készülnek. Ennek eredményeképpen a Tableau ma már majdnem 90 ezer céges ügyféllel rendelkezik, köztük olyan márkákkal, mint a Verizon, a Schneider Electric vagy a Netflix.

Még több betekintés az adatokba

Az asztali disztribúció, on-premise megoldások vagy a publikus felhőben hosztolt szoftverszolgáltatások formájában is elérhető eszközökben az év elején már a gépi tanulás is megjelent. Az Ask Data nevű funkció révén természetes nyelvi formában lehet lekérdezéseket indítani az adatkészleteken, ami ugyancsak egy felvásárlás, a Tableau és a ClearGraph 2017-es megállapodásának eredménye. A Salesforce a maga részéről ugyancsak az első olyan szolgáltatók egyike volt, amely gépi tanuló technológiákat (Salesforce Einstein) alkalmazott a CRM-ben.

A kommentárok szerint a Salesforce már évek óta mérlegelte a Tableau felvásárlását, amiben most a végső lökést egyesek szerint éppen a Google és a Looker üzlete adhatta meg. A Salesforce állítólag már több jelentős akvizíciós célpontról lemaradt (ezek között említik például a LinkedIn-t), a frissen bejelentett akvizíció viszont egyértelmű előrelépés lesz a vállalat portfóliójának CRM-en túli szétágaztatásában, újabb réteget adva analitikai képességeihez is.

A szinergia abban a tekintetben kézenfekvőnek látszik, hogy a Salesforce alaptevékenységéből fakadóan elborzasztó mennyiségű adatot termel, ami nyilván új lehetőségeket tartogat a Customer 360 és más termékek adatvizualizációs képességeinek szükségszerű fejlesztésével. A Salesforce elnöke és társ-vezérigazgatója, Marc Benioff első nyilatkozatában a világ vezető CRM-platformjának és a világ #1 analitikai platformjának egyesüléséről beszélt, ami egyaránt lehetővé teszi majd az adatok és az ügyfelek elérését és megértését. A Tableau egyébként jelen állás szerint nem csak saját brandjét, de vezetőit és Seattle-i központját is megtartja.

A Salesforce már túl van egy nagy csomó cégfelvásárlások, eddig azonban jellemzően kisebb vállalatokat kebelezett be. Látványos kivétel volt a tavaly márciusban 6,5 milliárd dollárért megszerzett, API-integrációval foglalkozó MuleSoft integrációja, ami ugyancsak azt célozta, hogy a Salesforce termékeibe könnyebben lehet adatokat importálni cloudos vagy telepített környezetekben egyaránt. A mostani 15,7 milliárdos üzlet a Tableau részvényárfolyamát több mint harmadával húzta felfelé a kereskedés felfüggesztésééig, a Salesforce papírjai azonban egyből 5 százalékot gyengültek – az elemzők szerint a bejelentés kérdéseket vet fel a társaság organikus növekedési képességeivel kapcsolatban, így a piaci logika alapján a befektetők is válaszokat várnak az ezzel kapcsolatos kérdésekre.

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.