A The Information értesülései szerint lázasan folyik a Facebooknál a megfelelő koponyák összetoborzása egy a cég számára igen fontos témában. A mesterséges intelligencia kutatására specializálódó szakemberek között van például egy Microsofttól átcsábított nagyágyú. Az ő és társai feladata az lesz, hogy a közösségi óriás számára kinyissák a kaput a végponti titkosítással védett felhasználói adatokhoz, azaz például elemezhetővé válnának a WhatsApp felületén zajló, szigorú biztonsági protokollal titkosított csevegések.
Úgy titkos, hogy nem titkos
A látszólagos ellentmondást a homomorf titkosításnak (homomorphic encryption) nevezett eljárás oldhatja fel. Ezzel a még mindig korai kutatási stádiumban lévő megoldással ugyanis a védelem feloldása nélkül lehet titkosított adatokkal dolgozni. A Facebook a lap megkeresésére elismerte, hogy foglalkozik a témával, ugyanakkor a cég világossá tette, jelenleg túl korai arról beszélni, hogy mindezt a gyakorlatban lehetne alkalmazni.
Pedig a vállalat számára ez valóságos aranybánya lenne, hiszen ezzel úgy tudná ellátni hirdetési rendszerét kulcsfontosságú adatokkal, hogy közben nem kerülne a felhasználói adatok biztonságával kapcsolatos kritikák, hatósági eljárások keresztüzébe.
A komoly matematikai műveleteket igénylő folyamatnál azonban óriási megoldandó feladatot jelent, hogy az eljáráshoz szükséges időt és erőforrásokat elfogadható mértékűre szorítsák le. Még 2018-ban számoltunk be például az IBM eredményeiről a témában. A Kék Óriásnál nem indult túl fényesen a projekt, hiszen 100 trilliószór lassabban futott le az első implementáció a szöveges adatokon végzett műveletekhez képest. Ezt a mérnökök idővel jelentősen csökkenteni tudták, de még mindig igen messze vagyunk a már említett elfogadható szinttől.
A téma fontosságát viszont jelzi, hogy nem csak az IBM és a Facebook, de szinte az összes jelentősebb informatikai óriás, többek között a Microsoft, az Amazon és a Google is érdeklődik a terület iránt.
Ami eltűnik, azt ellopni sem lehet
A fentiekhez lazán kapcsolódva érdemes megemlíteni a Facebook héten bejelentett újdonságát: a mindössze egyszer megnézhető képküldés lehetőségét a WhatsApp rendszerében. A vállalat erről kiadott közleménye szerint mindez egyszerre erősíti a felhasználók privát szféráját, illetve takarít meg helyet például mobil eszközökön azzal, hogy az "egyszer használatos" témákat tartalmazó fotók nem foglalják a helyet a képgalériába kerülve.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak