Az előző változathoz képest 75-ször gyorsabb lett a cég homomorf, vagyis a titkosított adatokkal a titkosítás feloldása nélküli feladatvégzési eljárása.

Homomorf titkosítással a védelem feloldása nélkül lehet titkosított adatokkal dolgozni, így jóval biztonságosabbá válhat a védett információk feldolgozása. Például a vállalatok anélkül tudnak cloudos adatbázisaikon feladatokat végezni, hogy a rajtuk alkalmazott titkosítást fel kellene oldaniuk és a rekordokat szöveges formába vissza kellene alakítaniuk.

Folyamatos erőforrás-optimalizálás

Jó pár éve dolgozik már homomorf titkosítási eljárásán a Kék Óriás: a HElib C++ könyvtár első változatát három éve adta ki. Elterjedni azonban nem tudott, mert a technológia komoly teljesítménybeli problémákkal küzdött.

Első nekifutásra igazán siralmas eredményekkel zárult a próbálkozás. Craig Gentry, a homomorf titkosítás feltalálójának segítségével is csupán "100 trilliószór" lassabban futott az első implementáció a szöveges adatokon végzett műveletekhez képest. Ezt később sikerült egy 16 magos szerver alatt jelentősen, kétmilliószorosára felgyorsítani. Ez azonban még mindig túl lassúnak bizonyult ahhoz, hogy gyakorlati haszna is legyen a projektnek.

A GitHubon közzétett legutóbbi változat már nem hozott ekkora ugrást, de a teljesítmény most már elfogadható szintre nőtt. Az eggyel korábbi változathoz képest 15-75-szörös teljesítménytöbbletet mutat fel a legfrissebb változat.

Shai Halevi és Victor Shoup, az IBM kutatói röviden el is magyarázták, hogyan sikerült elérni ezt a javulást. Leírásuk szerint a HElibben alkalmazott lineáris transzformációs algoritmusok miatt az idő javában a titkosított vektorok slotjai közötti adatmozgatás zajlik. Ez a feladat speciális automorfizmussal történik, ennek számítási erőforrásigényét az automorfizmus "hurokigénye" jelenti, vagyis az, hogy hányszor kell lefutnia.

A fő cél, azaz a teljesítmény növelése nem csupán az automorfizmusok számának csökkentésére irányult, hanem arra is, hogy minden egyes lefutó hurok a lehető legkevesebb erőforrást igényelje.

Még mindig kutatási fázisban

A fentieken túl a homomorf titkosítás nyilvános kulcsainak előállítása is nagy számítási kapacitást igényel, az úgynevezett kulcsváltási (key switching) mátrix miatt. Utóbbi a titkosítás feloldásához szükséges kulcsok létrehozásában játszik szerepet. Mivel azonban minden egyes mátrix több megabájtnyival növeli a nyilvános kulcs méretét, a HElibben pedig akár több száz mátrixot is tartalmazhat egy nyilvános kulcs, könnyen belátható, hogy hatalmas adatmennyiséggel a végén megküzdeni.

A kutatók állítása szerint a leggyakoribb műveletek esetében sikerült csökkenteni a mátrix méretét. Mintegy 30-50 százalékkal tudták kisebbre faragni a mátrixokat, ami jótékony hatással volt a nyilvános kulcsok méretére is.

Minden fejlődés ellenére a HElib még mindig kutatási fázisban van. Ahogy a GitHubon olvasható, a könyvtár jelenlegi állapotában kutatói célokra használható. Alacsony szintű felépítése miatt nem is könnyű vele dolgozni, kezdők számára nem ad gyors sikerélményt kipróbálása. Jelenlegi formájában leginkább a HE assembly nyelveként lehet hivatkozni rá, mely alacsony szintű rutinokkal dolgozik (összeadás, szorzás stb.).

Remélhetőleg idővel magas szintű rutinok használatára is lehetőség nyílik majd, írják az alkotók a GitHubon. Ezzel pedig kitárulhat az ajtó a szélesebb körű használata előtt.

Biztonság

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.