Jeff Bezos vagyonának továbbra sincs párja, a technológiai milliárdosok pedig összességében messze lekörözik a többi ágazat leggazdagabb üzletembereit – derül ki a Forbes idei milliárdos-toplistájából.

A leggazdagabbak a világjárvány ellenére is újabb rekordokat döntögettek 2020-ban, ami egyrészt az új dollármilliárdosok számában, másrészt az eddigi dollár-tíz- és százmilliárdosok vagyonának gyors növekedésében is megmutatkozott. A Forbes 35. alkalommal kiadott listája alapján az idei évnek már 2.755 ember futott neki dollármilliárdosként (ez aktuálisan több mint 300 milliárd forintos magánvagyonnak felel meg), közülük pedig 493-an első ízben szerepeltek az összeállításban.

A listán szereplő vagyonok teljes értékét a Forbes 13,1 ezer milliárd dollárra teszi, szemben a tavaly ilyenkor kalkulált 8 ezer milliárddal. Összességében a leggazdagabbak 86 százaléka kisebb-nagyobb növekedéssel zárta az előző évet, és 250 olyan üzletembernek sikerült rá ismét felkapaszkodnia, aki előzőleg kiszorult róla. Az újonnan érkezők közül 210-en élnek Kínában vagy Hongkongban, 98-an az Egyesült Államokban, a számok alapján pedig elmondható, hogy 2020-ban átlagosan 17 óránként vált valaki dollármilliárdossá. Közülük az európai illetőségű szupergazdagok összesen ezermilliárd dollárral gazdagodtak az első pandémiás év során.
 

Így szaladt el a ló a Forbes 1987 óta készülő listájának az élén
(forrás: forbes.com)


A csúcson már negyedik éve az Amazon alapítója, Jeff Bezos tanyázik a magyar bruttó hazai terméket is meghaladó 177 milliárd dollárral, ebből ráadásul 64 milliárdot az elmúlt évben keresett az Amazon részvényeinek látványos felfutásával. A második helyre ezúttal a tavalyi 31. helyezett Elon Musk lépett fel 151 milliárddal. A lista első 10 helyezettje között 6-7 üzletembert tekinthetünk technológiai milliárdosnak: Bill Gates 124 milliárd dollárja a negyedik helyre volt elég, Mark Zuckerberg 97 milliárddal az ötödik volt, de az első tízbe került Larry Ellison (Oracle), illetve Larry Page és Sergey Brin (Alphabet-Google) is.

A techmogulok elfoglalták a csúcsot

A Forbes a tech milliárdosok összes vagyonát 2,5 ezer milliárd dollárra becsüli, ami egészen elképesztő, 80 százalékos növekedést jelent a legutóbbi, elnevezése szerint 2020-as listához képest. Az ebbe az ágazatba sorolt üzletemberek számát a lap 381-re teszi, ami a második legmagasabb a pénzügyi befektetésekkel foglalkozó dollármilliárdosok mögött, azonban értékelésük magasan meghaladja a többi szegmensét, így az 1,7 ezer milliárdra taksált divat- és kiskereskedelmi ágazatét vagy a már említett, 1,5 ezer milliárdos pénzügyi befektetőkét.

Ahogy a Forbes is megállapítja, a lista ebből a szempontból meglehetősen "fejnehéz". A technológiai milliárdosok nem csak a top 10-et uralják, de a top 20 önmagában is 1,2 ezer milliárd dolláron ül, és ennek majdnem fele részét a benne szereplő 8 technológiai mágnás birtokolja. Ezzel kapcsolatban a lap felhívja a figyelmet a kínai tech milliárdosok folyamatos feklődésére is, akik az ágazaton belül már 9 pozíciót foglalnak el az első 20-ból, szemben az egy évvel korábbi 6 hellyel.

A technológiai dollármilliárdosok "tisztított" toplistáján egyébként Bezos, Gates, Zuckerberg, Ellison, Page és Brin után ott van még Steve Ballmer, a Microsoft korábbi vezérigazgatója, aki a cégnél szerzett vagyonát jelenleg leginkább sportcsapatok tulajdonosaként kamatoztatja. Őt két kínai üzletember követi: a nyolcadik a Tencent-birodalmat alapító és irányító Ma Huateng (Pony Ma), a kilencedik pedig Colin Zheng Huang, a felhasználók száma alapján Kína legnagyobb e-kereskedelmi platformjává növesztett Pinduoduo részben visszavonult társalapítója. A technológiai toplista tizedik helyére 2020-ban MacKenzie Scott került, akinek 53 milliárd dollárra értékelt magánvagyona a Jeff Bezos által 2019-ben birtokolt és válásuk nyomán megosztott Amazon-részvények negyed részére épül.

A tech milliárdosok legújabb top 20-as listája ezen a hivatkozáson olvasható.

Piaci hírek

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.