Egy horvát startup 2026-ra ígéri, hogy Zágráb utcáira ereszti teljes autonómiával felvértezett elektromos flottáját. A Verne ezt követően globális szereplővé válna.

Ha minden jól megy, két év múlva munkába állnak az első önvezető taxik a horvát fővárosban. Mindezt egy Zágrábban tegnap tartott sajtóeseményen jelentette be a korábban Project 3 Mobility (P3) néven futó startup, amelyet a nagy teljesítményű elektromos sportautókat gyártó Rimac Group alapított. Kiderült továbbá, hogy a P3 az "utazásos történeteiről" ismert francia író előtt tisztelegve ezentúl Verne néven folytatja a munkát.

A Reuters helyszíni beszámolója szerint az ugyancsak Verne néven hívott kétüléses elektromos autók 2026-ban jelenhetnek meg Zágrábban, de a cég további 10 (egyelőre meg nem nevezett) várossal már megállapodásra jutott, valamint kétszer ennyivel folynak a tárgyalások. A hírek alapján a terjeszkedés jó eséllyel érinti az Egyesült Királyságot és Németországot is.

Mate Rimac, a Rimac Group vezérigazgatója a bejelentés kapcsán azt hangsúlyozta, hogy ugyan kompakt méretűre tervezik a járműveiket, de azokkal egy luxusautó élményét szeretnék biztosítani az ügyfeleknek. Azon, hogy a prototípus debütálhasson, a P3 300 munkatársa öt éven át dolgozott.

A robotaxi szolgáltatás megvalósításához elengedhetetlen az Intel többségi tulajdonában lévő, 2022-ben tözsdére vitt Mobileye hozzájárulása. Az önvezető rendszereket fejlesztő izraeli vállalat biztosítja ugyanis azt a szoftveres csomagot, amely a szükséges hardverekkel, szenzorokkal együtt lehetővé teszi a teljes önvezetés elérését (már amennyiben minden a tervek szerint halad az elkövetkező években).

A horvát főváros minden szempontból kulcsfontosságú helyszíne lesz a projektnek, hiszen azt maga a főpolgármester jelentette be tegnap, hogy a cég Zágráb külvárosában építi fel a járművek gyártását végző üzemet.

Nagy nevek a háttérben

A 2019-ben alapított P3 idén februárban zárt le egy 100 millió euró értékű finanszírozó kört. Ennek során a Rimac Group mellett olyan cégek szálltak be befektetőként, mint például a dél-koreai Kia, de a szaúd-arábiai állami befektetési alaphoz (PIF) köthető TASARU Mobility Investments szintén fantáziát lát a startupban, amelynek terveit az Európai Unió is megtámogatta 180 millió euróval.

(Illusztráció: Verne)

Piaci hírek

A SpaceX-re bízták a Nemzetközi Űrállomás kivégzését

A NASA az amerikai űrvállalattal építteti meg azt a járművet, amelynek segítségével ellenőrzött módon irányíthatják majd a platformot a Csendes-óceánba.
 
Bejelentési kötelezettségük elmulasztása, és a szabályoknak való sorozatos meg nem felelés komoly pénzbírságot vonhat maga után.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.