A robotok nem csak a gyárakat foglalják el, hanem a szolgáltató vállalatokat is. Új bevételi forrásokat nyit meg. De mi lesz a munkavállalókkal? Rettegjenek?

Drágul a szakképzett munkaerő, ráadásul sok területen nincs is elegendő, ami egyre elfogadottabbá teszi a robotokat, amik viszont egyre olcsóbbakká válnak. Emellett az újabb ipari forradalomként aposztrofált stratégiai kezdeményezések – például az "Industrie 4.0" – is hozzájárulnak emelkedő népszerűségéhez. Az IDC egy friss kutatása szerint az EMEA térségben (Európa, Közel-Kelet, Afrika) 2019-ig átlagosan évi 13 százalékkal nőnek robotokra és a hozzájuk kapcsolódó szolgáltatásokra fordított költések. A piac mérete tavaly 14,6 milliárd dollár volt, 2019-re viszont elérheti a 23,8 milliárd dollárt.

A robotika azoknak az alaptechnológiák egyike, amely jelentősen átformálja a gyártást és az ellátási láncot. A robotok egyre intelligensebbé válnak. A hozzájuk kapcsolódó speciális alkalmazások, az egyre robosztusabb hálózati platformok megkönnyítik a robotok integrálását munkahelyi környezetbe, ami azt is jelenti, hogy egyre zökkenőmentesebben tudnak együttműködni az élő munkaerővel.

A robotok a gyárban vannak...

A robottechnológia legfőbb felhasználási területe a gyártás, 2015-ben ez adta a régió robotikai piacának 65,7 százalékát. Az ún. erőforrás ipar (resource industry – ide sorolják a nyersanyagkitermelést, de a mezőgazdaságot is) részesedése ennél jóval szerényebb, mintegy 8,7 százalék volt.

Ugyanakkor már az is látható az IDC szerint, hogy a robottechnológia egyre dinamikusabban terjeszkedik a gyáriparon kívül is. Az az egészségügyben, a közlekedési ágazatban, a kormányzati szektorban, sőt a fogyasztói világban is egyre nagyobb súlyt kap. A jelentésről kiadott közlemény azonban nem térnek ki, hogy az egyes ágazatokon belül konkrétan milyen irányú robotikai fejlesztések viszik a prímet.

Robotrégió leszünk

Ha az egyes földrajti régiókat nézzük, Nyugat-Európa jelenleg a második legjelentősebb szereplője a robotikai piacnak. Ugyanakkor Közép-Kelet-Európa kilátásai jobbak: ugyanis az itteni országokban jóval gyorsabban bővül majd a robotika alkalmazása, mint Nyugat-Európában, és az IDC szerint segít a két régió közötti termelékenységi különbségek megszüntetését. Bár az IDC ezt nem boncolgatja, de Kelet-Közép-Európai jó növekedési kilátásainak hátterében lehet az is, hogy a régió országai egymással versengenek azért, hogy nagy multinacionális gyártó cégek üzemeiket – amelyek a legjelentősebb robotfelhasználók – ide hozzák részint a szakképzett munkaerő viszonylagos olcsósága, részint a fejlett piacokhoz való közelség, részint a zöldmezős beruházásokra elérhető jelentős kedvezmények miatt.

Ezt valószínűsíti az is, hogy az IDC szerint Nyugat-Európában a következő években leginkább az egészségügyben lesz erőteljes a robotika bővülése, ráadásul olyan mértékű, hogy ez a szektor lesz a gyáripar után a legjelentősebb felvevő piac. A közép-kelet-európai térségben viszont megmaradnak a jelenlegi piaci viszonyok: a gyáripar mögött a második legfontosabb szegmens az erőforrás ipar marad.

A világon egyébként a legtöbbet robotikára az ázsiai és a csendes-óceáni térség országai költenek. Ez a régió adja globális piac több mint a 60 százalékát. Ezekben az országokban a 2015-öshöz képest 2019-re közel megduplázódik az az összeg, amit erre a technológiára fordítanak. Amerika ugyanakkor az EMEA térségnél valamivel kisebb üzletet lát benne, ott a költések összvolumene 2015-ben nem érte el a 10 milliárd dollárt.

Piaci hírek

Nehéz jelzőket találni az Nvidia teljesítményére

Az MI-csipek iránti keresletnek köszönhetően egy év alatt közel duplázódott a bevétel. Mindezt úgy, hogy már a tavaly ilyenkori eredmény sem volt gyenge...
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.