Újnak mondott módszerekkel, két év alatt vizsgálták meg több 10 ezer szakember teljesítményét, és nem kevés esetben jutottak arra, hogy nincs is igazán mit megvizsgálni.

Több száz vállalat több mint 50 ezer alkalmazottjának munkáját elemezték két éven keresztül egy stanfordi kutatók által kidolgozott algoritmus segítségével, miután a szervezetek hozzáférést adtak kódtáraikhoz a minőségi és mennyiségi vizsgálatok elvégzéséhez. Az eredmények alapján majdnem minden tizedik szoftvermérnökről, az érintettek 9,5 százalékáról állapították meg, hogy "gyakorlatilag semmit sem csinál": a program vezetője által "szellemmérnököknek" nevezett munkavállalók termelékenysége a medián legfeljebb 10 százalékát érte el.

Jegor Denisov-Blanch a Business Insidernek nyilatkozva beszélt róla, hogy munkájuk eredeti célja a hatékonyabb módszerek kidolgozása volt a szoftverfejlesztők teljesítményének értékelésére. Ezt a területet fekete dobozhoz hasonlította, tekintettel arra, hogy az ilyesmire eddig nem születtek megbízható módszerek: már az is alapvető problémát jelent, hogy ha valaki végrehajt egy nagyon bonyolult, de csakegyetlen kódsorból álló változtatást, akkor az hogyan viszonyul a mellette ülő szakember 1000 sornyi, de nagyon egyszerű változtatásaihoz.

A szóban forgó algoritmus ezt az ellentmondást úgy próbálja feloldani, hogy a mennyiséget csak addig veszi figyelembe a magas értékeléshez, amíg az így létrehozott programkód összetett problémákat old meg, relatívan jól strukturált, könnyen implemetálható és ugyanilyen könnyen karbantartható. Bár a működéséről ennél sokkal részletesebb információt nem tettek közzé, olyasmit azért tudni lehet, hogy figyelembe veszik, mennyi időbe telhet az egyes kódok megírása olyan helyzetben, amikor a programozó teljes mértékben a feladatára tud koncentrálni.

Sokkal okosabbak most sem lettünk

Ahogy arra a Business Insider is felhívja a figyelmet, a 9,5 százalékos semmittevési arány valószínűleg túlzó lehet a teljes ágazatra nézve, mivel a kutatók által vizsgált szervezetek önként jelentkeztek a részvételre. Másfelől az is igaz, hogy "szellemmérnökségnek" csak a medián teljesítmény 10 százalékát nem meghaladó munkát értékelték, miközben hozzájuk képest a 11 vagy 12 százalékos eredmények sem jelentenek akkora különbséget, hogy érdemes lenne rögtön a felsőbb kategóriába sorolni az annyira jutott dolgozókat.

Néhány héttel ezelőtt mi is beszámoltunk arról az InfoWorld oldalán megjelent elemzésről, ami a szoftverfejlesztés hatékonyságának mérésével, a nem triviális problémák megoldásával és az ilyen-olyan értékelési rendszerek szükségszerű meghekkelésével foglalkozott. Ahogy a Business Insider írja, az alulteljesítők kiiktatása lassan mániává válik a Szilícium-völgyben is: Elon Musk például a Twitter alkalmazottainak 80 százalékát bocsátotta el, miután megszerezte a céget, most pedig az állami alkalmazottak ritktására készül Donald Trump oldalán.

Mindez összefügg a távmunka elleni hadjárattal, amiről a világjárvány környékén még előremutató változásként beszéltek, az utóbbi időben azonban nem győzik visszaterelni a vonakodó alkalmazottakat az irodákba. A stanfordi kutatók ezzel kapcsolatban úgy találták, hogy a "szellemmérnökök" aránya valóban kétszer magasabb a távmunkások körében, de azt is megállapították, hogy a leghatékonyabb – a mediánt legalább ötszörösen túlteljesítő – mérnökök közül is sokkal többen dolgoznak távoli helyszíneken, mint a fizikai irodákban ülve.

Közösség & HR

Sok dollárt szorgoskodtak össze uruknak az álcázott észak-koreai informatikusok

Az FBI szerint mindössze két cégen keresztül minimum 88 millió dollárral gazdagodott Phenjan abból, hogy hamis papírokkal olyan pozíciókba ülteti szakembereit, amelyeket a nemzetközi szankciók miatt egyáltalán nem tölthetnének be.
 
A software defined network már évek óta velünk él. Csak idő kérdése volt a koncepciót kiterjesztése a WAN-okra.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.