Erőteljesebb fellépést hirdetett a spanyol kormány tegnap a számítógépes bűnözés ellen. A felbuzdulás oka pedig nem más, hogy az országban a regisztrált bűncselekmények közül minden ötödiket az online térben követik el - számolt be az AP.
A hírügynökségi tájékoztatás szerint Fernando Grande-Marlaska belügyminiszter megerősítette, hogy a rendőrség további személyzetet, pénzt és egyéb erőforrásokat kap az online bűnözés elleni küzdelemhez. A bejelentett kiberbűncselekmények száma tavaly 72 százalékkal volt magasabb 2019-hez képest, és 352 százalékkal a 2015-ös számokhoz viszonyítva.
Miközben a hagyományos bűnözési formákat az elmúlt években sikerült visszaszorítani, az online bűncselekmények a fentebb idézett adatok tanúsága szerint megsokszorozódtak. Így jutott el az ország oda, hogy mostanra a rendőrségi ügyek 20 százaléka már a kibertérben keletkezik.
Az internetes esetek elsöprő többségét a különböző online csalások adják, ami a belügyminiszter szerint komoly negatív hatással van a nemzeti érdekekre, az intézményekre, a vállalatokra és az állampolgárokra is.
Kedden a spanyol védelmi miniszter jóváhagyta egy új katonai kiberműveleti kiképzőiskola létrehozását is a nemzetbiztonság online megerősítése érdekében.
Az ESET biztonsági cég adatai szerint Spanyolország kifejezetten kedvelt terepe az adathalászoknak és egyéb online bűnözői csoportoknak. A kisvállalkozások különösen veszélyeztetett kategóriát jelentenek. Ennek oka az IDC helyi kutatási igazgatója szerint az, hogy a kisebb cégeknél nincs meg a kellő tudás és képesség az online csalási formák megfelelő szintű felismerésére és elkerülésére.
Szingapúr ebben is élen jár
Bár a spanyol helyzet kellően súlyosnak tűnik, a 20 százalékos ráta eltörpül a Szingapúrban tapasztalható állapotokhoz képest. Egy két évvel ezelőtti jelentés szerint az ázsiai városállamban már 2020-ban is 43 százalékot tett ki az online bűncselekmények aránya. Szemléletes példa, hogy minden ott elkövetett lopásra, betörésre jutott egy internetes hekkelés.
Jön a Clico formabontó cloud meetupja, ahol eloszlatják a viharfelhőket
Merre mennek a bitek a felhőben, ledobja-e szemellenzőjét az IT-biztonságért felelős kolléga, ha felhőt lát, lesz-e két év múlva fejlesztés cloud nélkül? A Clico novemberben fesztelen szakmázásra hívja a szoftverfejlesztőket a müncheni sörkertek vibrálását idéző KEG sörművházba.
Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 1. rész