Pedig a negyedik negyedévben az Apple nagyon beerősített. A teljes piac azonban stagnál.

Erős negyedik negyedévvel faragott hátrányából az Apple a Samsunggal szemben tavaly az okostelefon-piacon, így a negyedéves versenyt megnyerte. Az év viszont a dél-koreai cégé volt – áll az IDC Worldwide Quarterly Mobile Phone Tracker című jelentésében. Az egész évet nézve közel 2 százalékkal tudta növelni szállításait egy lényegében stagnáló piacon, ahol ráadásul elképesztő tempóval nyomuló kihívókkal (Xiaomi, Oppo, Huawei) kell megküzdeni.

Belassult a piac

A negyedik negyedév meglehetősen nehéznek bizonyult. A teljes piac 6,3 százalékkal zsugorodott éves összevetésben. 2016 utolsó három hónapjában még közel 431 millió darab telefont szállítottak a gyártók, tavaly viszont már nem érte el a 404 milliót a leszállított mennyiség. Az egész évet nézve kevésbé gyászos a helyzet. 2016-hoz képest tavaly mindössze 1 millióval csökkent a globálisan leszállított okostelefonok mennyisége, de mivel így is 1,472 milliárd darab készülékről beszélünk, ez gyakorlatilag stagnálást (0,1 százalék csökkenés) jelent.

A piac zsugorodását elsősorban a csúcskészülékek cseréjének elmaradása okozta, írja a kutatócég. A felhasználók nem voltak hajlandók drága mobiljaikat új, ám még drágább modellekre cserélni. Anthony Scarsella kutatásvezető úgy értékelte a piaci folyamatokat, hogy bár nagyon sok innováció történt – teljes kijelzős, keret nélküli készülékek, fejlődő mesterséges intelligencia, már használható biometrikus azonosítás stb. –, a felhasználók úgy ítélték meg, hogy az újdonságokkal járó előnyöket túl drágán adják a cégek, azaz összességében egyelőre nem éri meg a váltás.

A kutatók szerint a piac alakulását erősen befolyásolják a kihívók is (pl. a Honor, a Vivo, a Xiaomi vagy az Oppo), melyek egyre jobb ár-érték arányú készülékekkel és kellően széles portfólióval loholnak a vezető gyártók nyomában.

A vezető duó

A negyedik negyedév nyertese az Apple volt annak ellenére, hogy éves összevetésben 1,3 százalékkal kevesebb készüléket sikerült eladnia. Azzal nyerte meg a versenyt, hogy végül a negyedév során a legkisebb zsugorodást szenvedte el. 2016 utolsó három hónapjában még 78,1 millió készüléket szállított, tavaly viszont egymillióval kevesebbet, de még így is sikerült a piaci részesedését 1 százalékponttal növelni. (Éves szinten lényegében stagnált az értékesítés.) A negyedév eladásai elsősorban az új szériának – iPhone 8, 8 Plus, X – volt köszönhető, bár a csúcskészüléknek számító iPhone X-re a vártnál némileg szerényebb volt a kereslet. Az előrendelések ugyan kiemelkedőek voltak, de az új készülék körüli hájp túlságosan gyorsan lecsengett.

A nagy rivális, a Samsung ugyan megnyerte az éves versenyt a leszállított darabszámot illetően, ám az utolsó negyedéve lényegesen nagyobb visszaesést hozott éves összevetésben, mint az Apple-é. A 2016 utolsó három hónapjában leszállított 77,5 millió darab készülékkel szemben tavaly 4,4 százalékkal kevesebbet, 74,1 milliót szállítottak. Ezzel együtt a Samsung a körülményeket is figyelembe véve óriásit ment tavaly. Átvészelte vezetője bebörtönzését és a Note 7-fiaskót is. Sőt a Note 8 kifejezetten sikeres modellnek bizonyult. Bár a kínai gyártók és az Apple közös pressziójáűval kell megküzdenie, az IDC szerint az idén érkező Galaxy S9-cel sok új ügyfelet nyerhet meg magának.

A követő kínai szentháromság

A három piacvezető kínai gyártó közül kettő, a Huawe és az Oppo szintén megszenvedték a negyedik negyedévet, előzőnek közel 10, utóbbinak több mint 13 százalékkal csökkentek a szállításai 2016 végéhez képest. A Xiaomi viszont óriási növekedést produkált: lényegében megduplázta a leszállított mennyiséget. 2016 utolsó három hónapjában még csak 14,3 millió készüléket szállított, tavaly viszont már 28,1 milliót.

A kínai gyártó sikerének egyik titka a sajátos üzletpolitikája, különböző megállapodások révén nagyon olcsón adja a telefonjait, és arra törekszik, hogy a hozzájuk nyújtott szolgáltatásokon keresztül fizettesse meg a vásárlókkal a készüléket is. A Xiaomi egyébként amellett, hogy még mindig nagyon fontosnak tartja a hazai piacát, egyre inkább a két legnagyobb külpiacára, Indiára és Oroszországra koncentrál. Emellett megkezdte az indonéz piac felépítését is. A cég minden fronton (online és offline) növelni szeretné kiskereskedelmi jelenlétét a főbb piacain.

 
IDC Top Five Smartphone Company 2017 Q4
Infogram


Érdekes a Huawei eredménye, amely épp akkorát esett az utolsó negyedévben, amekkorát nőtt egész évben. Az IDC szerint elsősorban a Honor márka sikere segített a cégen mind Kínában, mind a külpiacokon. A Huawei Mate márkájú készülékei jók és jó áron kerülnek a boltokba. A jövőbeni sikerességhez azonban ez önmagában kevés. Nagy lehetőség lenne például az AT&T-vel és a Verizonnal kötött megállapodás, amely szerint az amerikai szolgáltató Huawei márkájú mobilkészülékeket ajánlana az ügyfeleinek. Egyelőre azonban mindkét szolgáltatón nagyon nagy a politikai nyomás, hogy ne engedjenek be kínai gyártókat a hálózatukba.

Az Oppo, követve a kínai gyártók bevett modelljét, eddig főleg a hazai piacon jeleskedett. Tavaly azonban a nemzetközi porondon is jelentős előrelépést tett. A főbb csapásirány egyelőre Dél-Kelet-Ázsia (India, Indonézia, Vietnam), de ott nagyon erős kampányokat futtatott. A negyedik negyedéves visszaesést az IDC elsősorban arra vezeti vissza, hogy a gyártó újragondolta értékesítésicsatorna-stratégiáját.

Mobilitás

Dollármilliók helyett börtönévek járhatnak az oktatási chatbot fejlesztőjének

A korábban számos elismerést elnyerő AllHere megoldását az USA második legnagyobb oktatási körzete is bevezette. Nemrégiben azonban többek között csalással, hamisítással és a befektetők szándékos megtévesztésével vádolták meg a startup alapító-vezetőjét.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.