Svájci kutatók olyan algoritmust alkottak, amely gond nélkül oldja meg a weboldalak által az emberi felhasználók beazonosítására használt képrejtvényeket.

Az már régóta világossá vált, hogy a CAPTCHA-k (az emberi felhasználót a robotoktól megkülönböztető, automatizált tesztek) nem tekinthetők beton védelemnek, ami egyfajta fegyverkezési versenyt indított be a témában. A mesterséges intelligencia fejlődésével egyre könnyebben lehet olyan célprogramot írni, ami képes emberi vagy még jobb szinten megoldani a "nem vagyok robot" típusú feladványokat, mire a weboldalak védelmére alkalmazott tesztek fejlesztői egyre összetettebb problémák megalkotásával álltak elő.

A svájci ETH Zürich kutatócsapata nemrégiben egy olyan modellt alkotott, amely a Google reCAPTCHA v2 szolgáltatásában megjelenő teszteken megy át úgy, mintha ember volna. A YOLO (You Only Look Once – kb. csak egyszer nézed meg) névre keresztelt algoritmust kifejezetten a jól ismert közlekedési lámpás, járműves képrejtvények felvételein trenírozták.

A projektet bemutató tanulmány [PDF] szerint a modellt addig csiszolták, míg az végül már 100 százalékos magabiztossággal kapott zöld jelzést. Korábban az ilyen jellegű kihívásokat csak nagyjából 70 százalékosan tudta emberszerűen teljesíteni az MI.

A 100 százalék egyébként jelen esetben nem azt jelenti, hogy minden feladatot képes a gép tökéletesen megoldani. Ez azonban nem is cél, hiszen mi emberek is hibázunk, így a többek között a spambotok távol tartására hivatott védelmi rendszer sem követel tökéletes feladatmegoldást.

Nincs itt semmi látnivaló!

Az MI által bezsákolt újabb trófea akár aggodalomra is adhatna okot, ám ahogy a bevezetőben említettük, ez csak egy újabb állomása a hosszú évek óta tartó versengésnek. Ami a képrejtvényeket és egyéb vizuális feladványokat illeti, a Google-nél már 2016-ban is azon dolgoztak, hogy ezektől megszabadítsák a weboldalakat, helyettük pedig különböző háttérben dolgozó, láthatatlan mechanizmusokkal ellenőrizzék az ember vagy robot kérdését. 

A Google szóvívője sem esett különösebben kétségbe a fejleményektől. A New Scientistnek nyilatkozva a már 2018-ban bevezetett reCAPTCHA v3-at ajánlotta mindenki figyelmébe, amely anélkül teszi biztonságosabbá az oldalak működését, hogy az ott böngészőknek különböző vizuális kihívásokat kellene leküzdenie (például kurzormozgáson alapuló viselkedéselemzéssel). Elmondása szerint "ma már a reCAPTCHA védelmének többsége teljesen láthatatlanul” teszi a dolgát azon a nagyjából 7 millió oldalon, amelyen világszerte használják.

(Kép: Breaking reCAPTCHAv2 tanulmány)

Biztonság

Meglepően gyorsan fordulnak termőre az MI startupok

A Stripe elemzése szerint sokkal rövidebb idő alatt jutnak el a bevételtermelésig, mint a szoftvercégek korábbi generációi.
 
Minden törekvés ellenére jobb, ha megbarátkozunk azzal, hogy a nyomtatás velünk marad.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.