A budapesti Puli Space vízszimatolója a tervek szerint már 2023-ban elindulhat a Holdra.

Kétéves fejlesztés és prototípuskészítés után a Puli Space Technologies idén májusban második helyezést nyert az amerikai űrhivatal "Honey, I shrunk the NASA payload" (kb. Drágám, összepréseltem a NASA hasznos terhét) verseny folytatásában. Ahogy tavaly februárban mi is beszámoltunk róla, a NASA Jet Propulsion Laboratory 2020-ban meghirdetett kihívásának célja olyan megvalósítható, kis méretű és kis tömegű mérő- és megfigyelőeszközök tervezése volt, amelyek akár cipősdoboznyi robotokon is bevethetők lennének a Holdon. A budapesti, magyar szakemberekből álló Puli Space Technologies már abban az évben elvitte a Holdi Erőforrások kategória 30 ezer dolláros fődíját, majd bekerült a négy kiválasztott díjazott közé, aki további 225 ezer dollár támogatással láthatott neki elképzelései gyakorlati megvalósításnak.

A csapat idén, a verseny utolsó fordulójában végül elhozta a második helyezést, és ahogy keddi közleményükből kiderül, a holdi erőforrások felderítésére alkalmas eszközök kategóriájából egyedül az ő "vízszimatolójuk" jutott a megvalósítás fázisába. A siker kulcsa ezek szerint az volt, hogy egy éven belül holdi éles bevetésre kész eszközt tudtak tervezni és gyártani, és három darab működő példányt a NASA pasadenai laboratóriumának rendelkezésére is bocsátottak tesztelés céljából.
 

forrás: Puli Space


A Puli Holdi Vízszimatoló (Puli Lunar Water Snooper) egy mindössze 10x10x3,4 centiméteres, alig 40 dekagrammos detektor, amely képes felmérni a Hold felszíni rétegében megbújó hidrogénkészletet. Ennek révén nemcsak az űrhajósok vízellátását lehetne biztosítani, de a vízből kinyert hidrogén és oxigén rakéta üzemanyagaként is szolgálhat. A magyar fejlesztésű mérőeszköz képes azonosítani a holdkőzet felső rétegében lévő hidrogént és hidrogéntartalmú illékony anyagokat, így a vízjeget is. 

A közlemény szerint most nem csak azt várják, hogy a NASA jóváhagyást adjon a Puli Holdi Vízszimatoló elindulására egy következő misszió keretében, de már zajlik a műszaki egyeztetés egy másik küldetésen való részvételről. Ez utóbbi esetben az lenne a cél, hogy egy éven belül elérjék a Hold déli sarkvidékét, és egy úgynevezett állandóan árnyékos területen, mínusz 200 fokos hidegben is méréseket végezzenek. A "Honey, I shrunk the NASA payload" kihívás tapasztalatairól a győztes csapatok, így a Puli Space Technologies mérnökei is, 2022. május 25-én, szerdán, magyar idő szerint este 8 órakor számolnak be egy nyílt webinarium keretei között.

Piaci hírek

Mit kezdjünk a gyilkos robotokkal?

Kétnapos nemzetközi konferencián próbálták a szomszédos Bécsben kitalálni, miként lehetne nemzetközi szinten kezelni a mesterséges intelligencia fejlődésével egyre potensebbé váló autonóm fegyverrendszereket.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.