David Sacks kockázatitőke-befektető kinevezése olyan, mintha Donald Trump magának Elon Musknak adta volna a pozíciót.

A híres-hírhedt PayPal-maffia tagja, az egyetem (természetesen a Stanford) elvégzése után könyvet írt Peter Thiellel a felsőoktatást eluraló politikai korrektség ellen, Elon Musk jó barátja, akihez hasonlóan Dél-Afrikában született – szülei ötéves korában költöztek az Egyesült Államokba –, az X (Twitter) megvásárlását állítólag nemcsak helyeselte, hanem anyagilag is támogatta. Lelkes twittelő, aki Musk megszólalásait helyeslőleg osztja meg (persze ez viszonos).

És persze ő volt Donald Trump megválasztott elnök egyik legkorábbi és leghangosabb Szilícium-völgyi támogatója. Idén júniusban például San Franciscóban szervezett a kampányához adománygyűjtést. Még abban is egy követ fúj Muskkal, hogy korábban a jelöltségért Trump ellenében elinduló Ron DeSantis floridai kormányzót támogatta hasonló elánnal.

Mélyen a technológiai iparban

Trump azzal indokolta Sacks kinevezését a Truth Socialön, hogy ő az, aki rendelkezik azzal a tudással, üzleti tapasztalattal, intelligenciával és pragmatizmussal, amivel Amerikát naggyá tudja tenni ebben a két kritikus technológiában. Feladata lesz többek között egy olyan jogi keret kidolgozása, amely helyzetbe hozza a kriptovaluta-ipart az USA-ban.

Ami a technológiai iparban való jártasságát illeti, Sacks valóban nem nyeretlen kétéves. 1999-ben otthagyta a McKinseyt, hogy beszálljon Peter Thiel cégébe, amiből később a PayPal lett. Állítólag ő volt a fizetési szolgáltatás tervezője. De amikor a céget 2002-ben felvásárolta az eBay, az akkor már nagyvállalati modellben működő e-kereskedelmi cég keretei szűknek bizonyultak a paypalosoknak, ezért legtöbbjük távozott. Ők lettek a PayPal-maffia, melynek tagjai azóta is szoros kapcsolatban vannak egymással. Többségük befektetői pályára lépett. Sacks is ebben látta a jövőt. Olyan cégekbe szállt be idejekorán, mint az Airbnb, az Uber, a Facebook, a ResearchGate, a Palantir vagy a SurveyMonkey. De a cégalapítás is érdekelte. 2006-ban alapította a Geni.com-ot, aminek belső kommunikációs rendszeréből nőtt ki a Yammer. Utóbbit önálló cégbe vitték, 2012-ben pedig eladták a Microsoftnak 1,2 milliárd dollárért, de még ugyanabban az évben a Geni.com-ra is akadt vevő.

Jelenleg a legfontosabb érdekeltsége a 2017-ben alapított kockázati befektető cége, a Craft Ventures, amely jelenleg több mint 2 milliárd dollár befektetést kezel.

Sackstól soha nem állt távol a politika. Az 1995-ben Peter Thiellel (a PayPal-maffia „donja”) közösen írt könyve (The Diversity Myth: Multiculturalism and the Politics of Intolerance at Stanford) is politikai indíttatású volt. A szerzőpáros szerint a Stanfordon megtapasztalt politikai korrektség és a multikulturalizmus felhígította a tudományos szigort, ezért tudományos szempontból is káros. (Az egyetem vezetősége szerint amit Thiel és Sacks a könyvében előadott, színtiszta demagógia. Thiel egyébként később nyilvánosan kért elnézést a könyv néhány mondatáért, amelyekben a nemi erőszakot igyekeztek relativizálni.)

Mélyen az amerikai politikában

Vállalkozóként azonban sokáig csak adományozóként támogatott politikusokat: ahogy a Szilícium-völgy vállalkozóinak többsége, hol a republikánusokat, hol a demokratákat. Néhány éve azonban szintet lépett. Aktivistaként első alkalommal egy kaliforniai ügy kapcsán vált ismertté. Pénzét és az általa birtokolt online felületeket is bevetve nagy erőket mozgatott meg, hogy elérje: hívják vissza Chesa Boudin kerületi ügyészt, aki liberális igazságügyi reformjaival Sacks szerint a bűnözőknek engedte át San Franciscót.

A két évvel ezelőtti eset kapcsán a The New Republic című baloldali politikai magazin terjedelmes írásban foglalkozott Sacks pályájával és nézeteivel. Ebből az is kiderül, mekkora az egyezés Musk, Thiel és Sacks nézeteiben, például mindhárman az ukrajnai konfliktus mielőbbi rendezését sürgetik, akár jelentős ukrán területi veszteségek árán is.

A lap szerint külpolitikában az izolacionizmust és a trumpista nacionalizmust képviseli, illetve hisz a mélyállam létezésében – és felszámolásának szükségességében –, ám indulatvezérelt, jobbára az X-en és más közösségi oldalakon (YouTube, Substack stb.) és más online médiumokon megjelenő gondolatfoszlányai nem állnak össze koherens világképpé. Elméletei azonban, például hogy a hajléktalanság és a bűnözés kéz a kézben járnak, így is egyre népszerűbbek.

Valószínűleg a Boudin elleni akciója sikere is hozzájárulhatott, hogy Sacks mélyebbre merüljön az amerikai belpolitikában. 2022-ben létrehozta első kifejezetten politikai célú szervezetét, amely Ron DeSantis kampánycéljaira, majd a leglelkesebb trumpisták egyikeként Donald Trumpnak gyűjtött adományokat.

Örülnek a kriptovalutázók

Kinevezését a kriptovilág szereplői pozitívan fogadták. Úgy vélik, David Sacks és a szektorral szintén rokonszenvező Paul Atkins, akit Trump a SEC, az amerikai értékpapír- és tőzsdefelügyelet élére jelölt, jó párost alkotnak majd. Kettejük közül Sacks pozíciója a kényelmesebb: nem kell elszámolnia a szenátusnak, és nem kell kiszállnia üzleti érdekeltségeiből. Pozíciójával nem összeférhetetlen a Craft Ventures-ban folytatott befektető tevékenysége, sőt az sem, hogy cégalapítóként közvetlenül is érdekelt a mesterségesintelligencia-iparban: idén májusban elindította saját MI-alapú chatplatformját.

Piaci hírek

3D-ben nyomtatott karácsonyi csoda

Charlotte, a balesetben megsérült teknős egy gyógyászati célú hámot kapott ajándékba, amellyel a remények szerint újra úgy úszkálhat majd, mint egészséges társai.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.