Néhol már megpróbálják algoritmusokkal feldobni a sportközvetítéseket, de a technológia egyelőre nem elég kiforrott a széles körű használathoz. Négy év múlva azonban már egészen más lesz a helyzet.

Egyelőre nem lopja el a show-t a generatív mesterséges intelligencia a sportolóktól. A párizsi olimpiáról közvetítő globális médiavállalatok többsége ugyanis nem akar (mer?) felülni az algoritmusok iránt lelkesedés fűtötte hájpvonatra – derül ki a Reuters összeállításából.

A mostani ötkarikás játékok alatt leginkább az amerikai nézők találkozhatnak mesterséges intelligencia készítette tartalommal, míg nálunk Európában inkább a tradicionálisabb megközelítés uralkodik.

Valami van, de nem az igazi még

A Warner Bros. Discovery az öreg kontinensen a Max és a Discovery+ streamingplatformokon közvetíti az eseményeket. A médiabirodalom európai sportrészlegének vezetője beszámolt róla, hogy több technológiai cég is megkereste őket azzal az ajánlattal, hogy MI-képességekkel gazdagítsák műsoraikat.

A kommentátorok valós idejű gépi fordításának lehetőségét megvillantó demók ugyanakkor nem vették le a lábáról Scott Youngot.  A vezető elismerte, hogy az algoritmus fordítása nyelvi értelemben megfelelő volt, ám hiányzott belőle az az érzelmi töltet, ami egy minőségi sportközvetítés lényegét képezi. Jó példa erre az olasz Marcell Jacobs 100 méteres síkfutásban elért váratlan tokiói győzelme, amit a kommentátorfülkében ülő honfitársai sikoltozva fogadtak. Young szerint az ilyesmit "nagyon nehéz automatikusan generálni".

A világ médiavállalatai számára alapanyagként felhasználható semleges közvetítéseket szállító Olympic Broadcasting Services (OBS) egyelőre csak nagyon minimálisan támaszkodik az MI-re. A naponta hatalmas mennyiségben rögzített képsorokat ugyanis algoritmusok segítenek gyorsan összevágni, hogy azokból rövid összefoglalókat lehessen kiküldeni. A vállalat az óvatos megközelítést a Reutersnek korábban azzal magyarázta, hogy a hamisított tartalmak, deepfake-ek továbbra is komoly kockázatot jelentenek.

Amerikai felfedezők

Lehet, hogy a tengerentúli közönséget alkalmasabbnak ítélték a technológiai újdonságok befogadására, mivel az NBCUniversal átfogó partnerséget kötött az Egyesült Államok olimpiai szövetségével és a Google-lel. Az együttműködés keretében technológiai óriás MI-megoldásaival szinesítik a közvetítéseket, illetve készítenek személyre szabott beszámolókat.

A játékok helyszínéről például mesterséges intelligenciával feljavított Google Maps képek segítik a nézőket a belélésben, az NBC műsorvezetői pedig rendszeresen megmutatják a nézőknek, hogy miként tudnak további információkat találni egy-egy versenyszámról a techóriás MI-vel támogatott keresőjével. 

Az igazi különlegességet viszont kétségkívül a személyre szabott napi összefoglalók jelentik. Az olimpiai napról kért rövid beszámolót természetesen a generatív MI állítja össze, de plusz érdekesség, hogy mindezt egy legendás sportközvetítő, a már 79 éves, de jelenleg is aktív Al Michaels hangján meséli el az algoritmus.

Az angyalok és algoritmusok városa

A technológia kiforratlansága és felhasználásának rövid előélete tehát egyelőre nem tette lehetővé, hogy a generatív algoritmusok lehengereljék az idei olimpiai játékokat. Négy év múlva, amikor Los Angeles lesz a házígazda viszont ezek a problémák már bizonyosan megoldódnak, így jó esély van rá, hogy a 2028-as lesz az első MI-olimpia. Legalábbis ami a közvetítéseket illeti...

Piaci hírek

Lángokban áll Donald Trump közösségimédia-üzlete

Ő maga így sem feltétlenül jár majd rosszul, de a Trump Media mémrészvények lelkes befektetői nagyon könnyen ráfaraghatnak.
 
Másfél-két évtizede jósolják a papírmentes iroda eljövetelét. Bár a papírdokumentumok gyártásának volumene valóban csökkent, Paperless Land partjait még távcsővel sem látjuk.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.