Határtalanok a lehetőségek, és még jelentősek a kockázatok. Főleg a biztonság terén vannak hiányosságok, de nem a szoftverek minősége miatt.

Tíz éve még senki sem gondolta volna, hogy vállalati környezetben ilyen mértékben nyernek teret a nyílt forráskódú megoldások. A Black Duck Software és a North Bridge kockázati befektető társaság tizedik globális éves felmérése szerint ma már a nyílt forráskód a vállalatok 65 százalékánál a fejlesztési stratégia fontos elemévé vált, és válaszadók 55 százaléka a termelési környezetének fontos elemévé tette.

A felmérésben hatvannégy ország több mint 1300 informatikai szakemberének és felső vezetőjének válaszait dolgozták fel. A válaszadók többsége (78 százalék) technikai szakember, azaz szoftvermérnök, fejlesztő, architect és hasonló beosztásban dolgozó alkalmazott, ötöde pedig felső szintű vezető (CEO, CIO, cégalapító stb.) volt. Bár a felmérést a Black Duck Software és a North Bridge jegyzi, a nyílt forráskódú piac minden jelentősebb szereplője közreműködött benne.

Ez pörgeti az innovációt

Az open sorurce-ra manapság úgy tekintenek, mint az innováció egyik legfontosabb hajtóerejére. Üzleti előnyként a szállítófüggetlenséget, a rugalmasságot, a testre szabhatóságot, említették, ami korszerű technológiával, versenyképes szolgáltatásokkal és általánosan jó minőséggel párosul.

A korábbi felmérések is a nyílt forráskód térnyerését jósolták. A 2011-es felmérés volt az első, amikor arra a kérdésre, hogy miért használnak open source eszközöket, nem az alacsony költséget jelölték meg a válaszadók első helyen. Két évvel később már sokan úgy vélekedtek, hogy ha szoftver megeszi a világot, akkor az open source megeszi a szoftvervilágot. Két éve pedig már az volt a mondás, hogy a nyílt forráskód új emberekhez jut el, új technológiákat és gazdasági modellt hoz. Idén a megoldások minősége fogalmazódott meg legfőbb előnyként. Nagyon fontos szempont lett az is, hogy hozzá lehet férni a kódhoz, így az adott szoftvert jobban az igényekhez lehet igazítani.

Az open source egyre inkább a fejlesztési stratégia lényegi elemévé válik. A válaszadók 65 százaléka szerint a nyílt forráskódú szoftverekkel fel lehet gyorsítani a fejlesztést, és 55 százalék azoknak a vállalatoknak az aránya, melyeknél az infrastruktúra alapelemévé váltak ezek a megoldások. Tavalyhoz képest egyébként 5 százalékkal, 65 százalékra nőtt azoknak a vállalatoknak az aránya, melyek használnak valamilyen szinten nyílt forráskódú megoldást.

Különösen kiemelkedő ezen a téren a konténertechnológia népszerűsége. A válaszadók 76 százaléka tervezi, hogy használja. Jelenleg 36 százalékuk használja tesztkörnyezetként, 37 százalékuk fejlesztési környezetként.

Ez egyelőre a szofvervilág vadnyugata

Persze annak, hogy a nyílt forráskódú megoldások adaptálása felpörgött, van egy komoly árnyoldala is. A legutóbbi felmérés válaszadóinak közel fele ugyanis arról számolt be, hogy vállalatuknál nincs megoldva az ilyen technológiák hatékony implementálása, és hiányoznak a bevált biztonsági gyakorlatok is. Azaz hiányoznak a formalizált eljárások a forráskód változásainak követésére, az ismert sebezhetőségek kezelésére.

A nyílt forráskódú kód kezelésére a leggyakoribb módszer (a válaszadók 48 százalékánál) az, hogy a cég fejlesztőcsapata manuálisan követi a nyílt forráskódú eszközök használatát. Csupán minden ötödik vállalat használ erre valamilyen third party eszközt, amely némileg automatizálja is a feladatot.

Az sem tesz jót az üzembiztonságnak, hogy a nyílt forráskódot használó vállalatoknak csak 58 százaléka vizsgálja egy arra kialakított speciális környezetben az open source tartalmakat.

A probléma gyökere azonban mélyebben, pontosabban a vállalati IT-stratégiákban keresendő. A vállalatok felénél ugyanis nincs olyan előírás, amely a nyílt forráskódú eszközök kiválasztását és jóvá hagyását szabályozná. 47 százalékuknál pedig arra sincsenek kidolgozott folyamatok, hogy miként kellene nyomon követni a nyílt forráskódú termékeket, ami csökkenti az IT-irányítás lehetőségeit. És nincs dedikált felelőse a biztonsági rések azonosításának és a javítás nyomon követésének.

Nemcsak kivenni akarnak

A vállalatok szerint 2014-ben az open source megoldásokkal leginkább a szooftverszolgáltatási (SaaS – Software as a Service) modell révén lehet pénzt keresni (60 százalék). Ez két-három éves távlatban is így marad, bár a SaaS dominanciájának megmaradására már csak a válaszadó 45 százaléka fogadott. Ugyanakkor gyorsan emelkedik a PaaS is.
 

Statista Open Source Software market 2008-2020
Create column charts

Bár csak a vállalatok 59 százaléka látja úgy, hogy az open source komoly versenyelőnyt biztosít számára, a nyílt forráskódú projektekhez való viszony látványosan megváltozott az elmúlt években. Míg korábban a munkatársaknak nem vagy csak munkaidő után engedélyezték azt, hogy tudásukat megosszák a közösséggel, a mostani felmérésben már a válaszadók 67 százaléka arról számolt be, hogy aktívan ösztönzik is a fejlesztőket, hogy munkájukkal járuljanak hozzá a közösségi fejlesztéshez. Sőt a majdnem ugyanekkora azoknak a vállalatoknak az aránya, melyek céges szinten járulnak hozzá az ilyen projektekhez. Minden harmadik vállalatnál van már olyan alkalmazott, akit teljes munkaidőben a nyílt forráskódú projektekhez foglalkoztatnak.

A felmérés szerint két olyan terület van, amely egyre inkább a nyílt forráskódú megoldások felé tereli a vállalatokat: a felhő, a big data.

Piaci hírek

Rasszista, gyűlölködő, Hitler-imádó posztokat tolt Musk "javított" chatbotja

A Grokot fejlesztő xAI alig győzi törölni az alig néhány nappal ezelőtt továbbfejlesztett generatív algoritmusból áradó szemetet.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.