Egy most átadott épület nem csak több energiát termel, mint amennyit használ, de a többletet hatékonyan el is osztja a közeli fogyasztók között.

Norvégiában augusztus legvégén adták át azt az új irodaházat, amely a beruházók reményei szerint lendületet adhat majd egy az olyan okosvárosi irányzatoknak, amelyek alkalmasak a klímaváltozás hatásainak mérséklésére is. A Powerhouse Brattørkaia projekt az ország legutóbbi és egyben legnagyobb energiapozitív épülete, vagyis olyan létesítmény, amely terezett élettartamára vetítve – ide számítva a felépítését és adott esetben az elbontását is – több energiát termel majd, mint amennyit felhasznál.

Az ilyen megoldások jelentőségét jól mutatja, hogy az ENSZ tavaly közzétett adatai szerint 2017-ben az építőipari tevékenység és az épületek üzemeltetése a globális energiafelhasználás 36 százalékát tette ki, miközben az energiatermeléssel összefüggő széndioxid-kibocsátás 40 százalékáért volt felelős. Az olyan új trendek, mint a magasfokú konnektivitást és a nagy mennyiségű szenzort alkalmazó tárgyak internete (IoT) elvileg nagy potenciált hordoznak a városok energiahatékonyságának javítására, a gyakorlatban azonban nagyon kevés olyan példát láthattunk eddig, ami érdemben is alátámasztaná az ilyen várakozásokat. Ezen változtatna a különböző vállalati partnerek együttműködésében létrehozott Powerhouse koncepciója, ami négy korábbi, ennél kisebb volumenű projekt tapasztalatai alapján született meg.

 

A Powerhouse Brattørkaia projekt enyhén szirupos imázsfilmje


Az épület az anyagválasztáson vagy az építésekor alkalmazott technológiákon túl a megfelelő tájolással és szolárpanelekkel tervezték. Belsejében maximális hatékonysággal kerigtethető levegő a meleg vagy hűvös levegő, amit az alkalmazott speciális beton is elősegít, az irodaház tengerhez való közelségét pedig a tengervíz hűtési célokra való felhasználásával aknázzák ki. A legérdekesebb dolog azonban a felesleges energia kezelése: mivel a létesítmény többet termel, mint amennyit fogyaszt, a többletet különböző okos megoldásokkal bocsátják a környéken működő fogyasztók rendelkezésére.

Természetesen a blokklánc sem maradhat ki

Az egyik ilyen felhasználás például a Jaguar Land Rover és az elosztott főkönyvi rendszert fejlesztő német IOTA közös programjának gyakorlati implementációja. Az először idén áprilisban demonstrált megoldás lényege a Jaguar járműveiben alkalmazott, az IOTA Tangle technológiájára épülő okostárca, amelynek segítségével az autók küldhetnek és fogadhatnak ki- és befizetéseket, akár micro payment szolgáltatások formájában is. Ez a legkülönfélébb felhasználásokra ad módot, ami nem csak a díjak automatizált kiegyenlítését teszi lehetővé, de akár olyasmi is megvalósíthatóvá válik vele, hogy a jármű szenzorai észleljék és lejelentsék az úthibákat a fenntartónak, amiért cserébe az ügynökség kisebb összegeket fizet a tulajdonosnak.
 

forrás: venturebeat.com


A Powerhouse Brattørkaia esetében a rendszer az autók töltését és az energiafelhasználás visszakövethetőségét biztosítja, ami a lokális és zöld energiaforrás visszaigazolásán keresztül segít az energiahálózatok működésének optimalizálásában, egyben valós idejű adatcserét tesz lehetővé a járművek és a Powerhouse töltésre használható erőforrásai között. Ez a rendszerek hatékonyabbá tételén túl a felhasználóknak is lehetőséget ad annak ellenőrzésére, elektromos hajtású autóikat ténylegesen megújuló forrásokból töltsék, vagyis közelebb kerüljenek azokhoz a célokhoz, amiért a járműveket tulajdonképpen megvásárolták.

Közösség & HR

Nem tudjuk és nem is nagyon akarjuk használni az AI PC-t

Mindez egy Intel által rendelt nemzetközi kutatás eredményeiből olvasható ki. Az eladásban érdekelt csipgyártó összefoglalója azért igyekezett a potenciális pozitívumokra koncentrálni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.