Egy német iparági konzorcium állami támogatással dolgozza ki a legelső olyan digitális terméket, amelyik segítene eleget tenni a néhány éven belül életbe lépő uniós megfelelőségi szabályozásnak.

Német jármű- és akkumulátorgyártó vállalatok (köztük a BMW, a BASF vagy az Umicore) konzorciuma technológiai partnerekkel közösen fejlesztené ki azt az eljárást, amelynek révén nyomon követhetővé válna az Európai Unión belül piacra kerülő akkumulátorok összetétele és karbonlábnyoma – közölte hétfőn a német gazdasági minisztérium. Az első körben 11 szervezetből álló konzorcium 8,2 millió eurós támogatást kapott a vonatkozó adatok összegyűjtésére és közzétételére vonatkozó taxonómia és szabványok kidolgozására, igazodva a küszöbön álló uniós szabályozásahoz – derül ki a Reuters hétfői tudósításából

Az Európai Bizottság javaslata szerint 2024-től kötelező lenne az információ közlése az EU-s piacokon értékesített elektromos járművek, közlekedési eszközök és ipari akkumulátorok szénlábnyomáről, 2027-től pedig az ilyen eszközöknek meg kell felelniük a meghatározott szén-dioxid-kibocsátási határértéknek is. Az újrahasznosított nyersanyagokkal kapcsolatos közzétételi kötelezettség ugyancsak 2027-től lépne érvénybe, 2030-tól pedig a gyártóknak meg kell felelniük az újrahasznosított kobalt, lítium, nikkel vagy ólom minimális arányainak. A minisztérium bejelentése alapján a német konzorcium vinné az első olyan projektet Európában, amely a szóban forgó megfelelőségeket célzó digitális terméket hozna létre.

Az EB javaslatának célja egyébként a fenntartható versenyképesség biztosítása mellett az lenne, hogy ösztönözze a beruházásokat, és az ambiciózus kritériumokon keresztül saját vállalkozásait is helyzetbe hozza a távol-keleti cégek által uralt piacon. Energetikai cégek egy csoportja éppen ezért kritizálja az Európai Tanács által kilátásba helyezett előirányzatokat, amelyek szerintük szükségtelenül késleltetnék a szabályozás bevezetését, sőt ezen keresztül a kockára tennék azt a lépéselőnyt is, amelyre az európai akkumulátoripar szert tehetne a piacot uraló, ám a a fenntarthatóság vagy a társadalmi felelősségvállalás terén elmaradottabb versenytársakkal szemben.

Piaci hírek

A váltságdíjak csökkennek, de a stressz egyre csak növekszik

A Sophos legújabb kutatása szerint a ransomware-támadásokkal összefüggő kifizetések és helyreállítási költségek is láthatóan visszaestek 2025-ben, de a kiberbiztonsági szakemberekre egyre nagyobb pszichés teher nehezedik.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.