A Microsoft csütörtökön tette közzé legutóbbi negyedévének eredményeit, amelyekkel most nem csak az elemzők várakozásait sikerült túlteljesítenie, de általában is rekordokat állított be a három hónapos időszakokra bontott értékelések sorában. A társaság ezúttal 33,7 milliárd dolláros bevételek mellett 13,2 milliárdos nettó nyereséget termelt, és mivel a második naptári negyedév megegyezik a Microsoft 2019-es negyedik pénzügyi negyedévével, a vállalat éves szinten is közzétette a teljesítményét értékelő mutatókat: a 125,8 milliárd dolláros összes bevétel 14 százalékos növekedést jelent a 2018-as periódushoz képest, míg a 39,8 milliárd dolláros nettó profit 137 százalékkal lett magasabb az előző évinél.
Visszatérve a június 30-án lezárt pénzügyi időszakhoz, a jelentésből az is kiderült, hogy április és június között a Microsoft Intelligent Cloud részlege 11,4 milliárd dollárt termelt. Ezzel a felhős Azure megoldásokat, a szerverekkel kapcsolatos termékeket és a nagyvállalatoknak értékesített speciális szolgáltatásokat összefogó üzletág már a cég legtöbb bevételt szállító egysége. A Microsoft 2015-ben kezdte a pénzügyi riportokban három nagy csoportba sorolni az értékesítéseket, az Intelligent Cloud mellett a Productivity and Business Processes (Office, Office 365, LinkedIn, Dynamics) és a More Personal Computing (Windows, Surface, Xbox, kereső) szegmenseket határozza meg.
Mostantól tényleg a felhőban vannak otthon
Az Intelligent Cloud üzlet bevételei 19 százalékkal növekedtek az előző év megfelelő időszakához képest, köszönhetően elsősorban az Azure-nak, ami csaknem kétharmadával ment jobban a tavalyi negyedik negyedéves forgalmánál. Ezzel, bár a három szegmens eredményei továbbra is kiegyenlítettek, már formálisan is megelőzte a klienstermékek 11,3 milliárdos és az üzleti szoftverek 11 milliárdos teljesítményét. A Microsoft ezúttal sem közölt pontos összegeket az Azure-hoz kapcsolódva, de megosztotta a "commercial cloud" néven hivatkozott portfólió eredményét: ebben az Azure, az Office 365 és más, üzleti fókuszó felhős szolgáltatásokat sorolja, melyek összes bevételét 11 milliárdra teszi.
Ez 2018 negyedik negyedévéhez viszonyítva 39 százalékos növekedés, a hivatkozott cloud alapú termékek pedig ezzel már a vállalathoz befolyó pénzek harmadáért felelősek. Bár az Azure fejlődése ezúttal lassult, amennyiben a most jelzett 64 százalék alacsonyabb a tavalyi 73 százalékos és a tavalyelőtti 76 százalékos negyedéves növekedésnél, érdemes azt is figyelembe venni, hogy a mostani eredményt már egy sokkal magasabb bázisról kellett elérni. Mindez röviden azt jelenti, hogy a társaság hosszú évekkel ezelőtt megkezdett transzformációja kifejezetten sikeresnek bizonyult, és a Microsoft mára éppen azzá a cloud nagyhatalommá vált, amivé a céget 2014 óta irányító Satya Nadella fejleszteni akarta.
A jelentésből kihámozható még néhány érdekesség: ilyen például a Windows OEM biznisz és a Surface termékek stabil növekedése vagy a játékokból származó bevételek 10 százalékos csökkenése, benne az Xbox szoftverek és szolgáltatások visszaesésével. A Microsoft már a negyedéves eredmények közlése előtt is az ezer milliárdos cégérték környékén mozgott, és nem meglepő, hogy a mostani számok hatására sem bukott a lélektani billió dolláros piaci kapitalizáció alá. A kitartóbbaknak a vállalat negyedéves számait ezen az oldalon érdemes átböngészni, köztük egy 27 elemből álló listával, amely a közeljövőre vonatkozó, a gazdasági környezetet kedvezőtlenné tevő tényezőket sorolja fel.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak