Piacra került a Microsoft legújabb felhős találmánya. A tavalyi Ignite-on bejelentett Windows 365 Link pontosan azt nyújtja, amire a neve alapján gondolnánk: egy vékonykliens, amin keresztül a felhasználó eléri a 2021-ben fellőtt Windows 365-öt, a Microsoft felhős desktopszolgáltatását. Ennyiben különbözik is a vékonykliensektől: nem a helyi hálózatra, hanem az internetre kapcsolódik, így az alkalmazottak bárhonnan el tudják vele érni virtuális vállalati PC-jüket. Magyarán ez a vékonykliens akár home office-ban vagy hibrid munkarendben is használható.
Abban is újat hoz a hagyományos vékonykliensekhez képest, hogy pár másodperc alatt elindul, így jobb (mondjuk: a modern notebookokhoz hasonló) felhasználói élményt nyújt, ígéri a Microsoft. Cipelni sem lenne kihívás. Maga a doboz mindössze 120×120×30 mm és 418 gramm (plusz van egy külső táp). Mindebbe belefér 8 gigabájt RAM és 60 gigányi UFS tárhely. De a lényeg a csatlakozási lehetőségek sokasága: USB-A és USB-C, audio jack, DisplayPort, HDMI, Ethernet…
Kizárólag céges használatra
A Microsoft leírásából kiderül, hogy a Windows 365 Linket kizárólag céges környezetre szánta a Microsoft. Eleve előre telepített Windows Cloud PC-vel érkezik, valamint kell hozzá Microsoft Intune és Microsoft Entra ID. Ennek megfelelően egyelőre csak három Windows-kiadást támogat: a Windows 365 Enterprise-t, a Windows 365 Frontline-t és a Windows 365 Businesst, de már a Windows 365 Government kiadással sem használható.
A szoftveróriás szerint a vékonykliens biztonságosabb, mint egy vállalati laptop, mert soha nem marad rajta adat. Ráadásul mindig időben megkap minden frissítést, mert a javítócsomagok telepítése automatikusan, a munkaszünetek alatt megtörténik. Az üzemeltetés is egyszerűbb, hiszen a hardvernek minimális a karbantartási igénye.
A vékonyklienst egyelőre az USA-ban, Kanadában, Ausztráliában, az Egyesült Királyságban, Németországban, Japánban és Új-Zélandon lehet megvásárolni 350 dollárért Microsoft viszonteladókon keresztül.
Nem óriási, de stabil piac
A Markets and Markets egy múlt őszi kutatása szerint a globális vékonykliens-piac mérete 2023-ban 1,5 milliárd dollár volt. A piackutatók az évtized végéig csupán évi átlagos 3 százalék körüli, de stabil növekedést jósolnak a szegmensnek. A piac hajtóereje a felhő térnyerése, az energiahatékony számítástechnikai eszközök iránti igény, valamint a távmunka és a virtualizáció.
A vállalatokat azonban az üzemeltetéssel kapcsolatos előnyök is tolhatják a vékonykliensek irányába. Ilyen például az adatok távoli biztonságos elérése, a központosított és egyszerű felügyelhetőség, a költséghatékonyság, a magas szintű biztonság és a fokozott termelékenység (ezeken a gépeken valóban csak azt lehet csinálni, ami a munkához kapcsolódik).
Ugyanakkor vannak kompromisszumok is, amikkel együtt kell élni. Sokkal nehezebb lesz kezelni egyes kompatibilitási problémákat, akár az is elfordulhat, hogy emiatt le kell mondani bizonyos alkalmazásokról. Emellett azt sem szabad számításon kívül hagyni, hogy jelentősen nő az adatforgalom, aminek potenciálisan szintén nem elhanyagolható a költsége. A vékonykliensnek ugyanis mindig kell hálózat és stabil, kellően nagy áteresztőképességű internetkapcsolat, hiszen szinte semmilyen műveletet nem végez lokálisan.
(Illusztráció: Microsoft)
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak