Neve Majorana 1, és alig nagyobb, mint egy hagyományos PC- vagy szerverprocesszor. Redmondban úgy vélik, új irányt szabnak a kutatásoknak.
Hirdetés
 

Felforgathatja a kvantumszámítógép-fejlesztéseket a Microsoft. Állítólag sikerült megoldaniuk több olyan problémát – például a hibatűrést és a skálázhatóságot –, ami segíthet a sorozatgyártás beindításában.

A Microsoft kutatói másfél évvel azután publikálták fontos eredményeiket, hogy rögzítették a cég kvantum-számítástechnikai roadmapjét. Egy új anyag felhasználásával állítottak elő egy ún. hardveresen védett topológiai qubitet. Ez állítólag minden eddigi qubittől eltérő elven működik, jól sűríthető, gyors és digitálisan vezérelhető.

Redmondban úgy vélik, az új csippel megoldást találtak a hibatűrésre és a skálázhatóságra is. A Microsoft kvantum-számítástechnikáért felelős alelnöke, Zulfi Alam egyenesen azt állította, hogy a felfedezés teljesen átrajzolja a fejlesztések következő szakaszának terveit.

Az eredmények mögött 17 éve tartó, a DARPA által koordinált kutatás áll, amelynek célja egy új anyag és architektúra létrehozása volt kvantumszámítógépekhez. Ennek látható eredménye a Majorana 1 nevű processzor, amely az új architektúrán alapul. A processzor nem sokkal nagyobb, mint egy hagyományos asztali gépbe vagy szerverbe gyártott CPU, mégis akár egymillió qubit is elfér benne.

90 éves felfedezést hasznosítottak

A Microsoft a Majorana-részecskéket (vagy Majorana-fermion) használja a qubitjeiben. Az Ettore Majorana elméleti fizikus által 1937-ben leírt részecske létezését kísérletileg csak 2012-ben sikerült bizonyítani (a tudományos részletekről érdemes meghallgatni Széchenyi Gábor fizikus YouTube-on elérhető előadását). A Microsoft ezen is túllépve olyan anyagot hozott létre, amelyen keresztül nemcsak megfigyelni, hanem irányítani is lehet a Majorana-részecskéket, miáltal megbízhatóbb qubiteket lehet létrehozni.


A Majorana 1 speciális anyagához egy a félvezetőgyártásban már régóta ismert és használt félvezetőt (indium-arzenidet) és egy szupravezetőt (alumínium) kombináltak. Ebből építettek egy a kvantumvilágra szabott "tranzisztort". A csipen egyelőre nyolc qubitet helyeztek el, de a kutatók szerint megoldható lesz a qubitek számának növelése egymillióig. Egy ennyi qubittel rendelkező kvantumszámítógép számos területen hozhatna áttörést: pontosabb szimulációkat lehetne készíteni vele, segíthetne a természet jobb megértésében, és valószínűsíthetően az orvostudomány és az anyagtudomány számos területén hozna áttörést.

A következő pár év feladata lesz – továbbra is a DARPA-projekt keretében – a Majorana 1-re épülő hibatűrő kvantumszámítógép prototípusának megépítése.

A kutatócsoport lektorált szakcikke a Nature-ben jelent meg »

(Illusztráció: Microsoft)

Piaci hírek

Éppen most dőlhet össze a NASA Hold-programja

A határidőkkel és a költségekkel eddig sem álltak jól, de a kegyelemdöfést a Mars-fixációval élő Elon Musk adhatja meg az Artemisnek.
 
Hirdetés

Dynatrace: a modern obszervabilitás pole pozíciójában

Akár a Formula-1-es boxutcában, akár az üzleti életben dolgozunk, egy apró hiba könnyen vészhelyzetet idézhet elő. Szerencsére erre van megoldás, ugyanis a Dynatrace és a hasonló obszervabilitási platformok éppen azért jöttek létre, hogy megelőzzék ezeket a kritikus szituációkat.

EGY NAPBA SŰRÍTÜNK MINDENT, AMIT A PROJEKTMENEDZSMENTRŐL TUDNI KELL!

Ütős esettanulmányok AI-ról, agilitásról, hibrid működésről, elosztott csapatokról, kulturális gapek kezeléséről. Exkluzív információk képzésekről, munkaerőpiacról, kereseti és karrierlehetőségekről.

2025.03.18. Symbol Budapest

RÉSZLETEK »

Nem csak technológiai, hanem kulturális változást is jelent az átállás – többek között erre is tekintettel kell lenni az obszervabilitás széleskörű alkalmazása során.

a melléklet támogatója a Dynatrace

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.