Az egyébként praktikus Files On-Demand for macOS új verziójával rosszabbul járunk, mint az egyszeri székely fiú az ajándékkalappal.

Bizonyára sokan ismerik azt a viccet, amikor az egyszeri székely fiú megkapja egész éves szorgalmas munkájáért a piac legrondább és a fejméreténél öt számmal nagyobb kalapot. A fiú reklamál, hogy az apja januárban még azt ígérte, hogy választhat. Az apa pedig lakonikusan csak ennyit válaszol: persze, fiam: kell, vagy nem kell...

Még nála is rosszabb helyzetbe kerültek azok a Mac-használók, akik vegyes környezetben dolgozva (pl. munkahelyen Windowssal, de otthon Mackel) a platformok közötti adatmegosztáshoz a OneDrive-ot használták. Az ezt segítő Files On-Demand szolgáltatás új verziója ugyanis minimum furcsán működik, számolt be a The Register.

Mint a lap írja, a Microsoft felhőalapú tárolási platformja nagyon jó fájlcsere-platformként működött vegyes platformokat használó cégekben is, igaz, csak Windowson és Macen lehetett elérni, Linuxra nem portolták. A "OneDrive-élmény" egyik nagyon fontos aspektusa volt a Files On-Demand, amely azt biztosította, hogy a fájlok tartalma csak akkor töltődik le a helyi gépre, amikor szükség van rá, például valaki meg is akar nyitni szerkesztésre egy amúgy a OneDrive-on tárolt Word dokumentumot.

Mivel a személyes használatú gépekben már jellemzően a régi merevlemezeknél kisebb SSD tárolók vannak, így ez a lemezterületet megtakarító szolgáltatás igencsak hasznos, bár így csak net közelében férhetünk hozzá a felhőben tárolt dokumentumainkhoz. A felhasználó azt is megadhatta manuálisan, hogy egy fájl vagy mappa mindig legyen elérhető akár szerkesztésre is.

A Microsoft a lehetőséget Macekre 2018-ban terjesztette ki (Files On-Demand for macOS). Ezt cserélte le most a cég. A vállalat indoklása szerint a Files On-Demand első verziója több olyan technológiára épült, melyek már elavultak. Az új "for macOS" azoknak készült, akik már az Apple operációs rendszerének a 12.1-es vagy újabb verzióját használják. Az új verziót, amely az Apple File Provider platformjára épül, az első kiadásnál jóval szorosabban integrálták az operációs rendszerrel. Az Apple egyébként hosszú távú támogatást is ígért hozzá.

Nem minden rossz, ami szarka

Az új verziót mindenki automatikusan megkapja, ha OneDrive-felhasználó, és frissíti a macOS-ét. És itt jönnek az érdekességek a The Register szerint: a szolgáltatás ugyanis alapértelmezés szerint bekapcsolva érkezik, és nem is lehet később kikapcsolni. Ám a felhasználóknak nem lesz sok választása: a macOS 12.2 lesz az utolsó operációs rendszer, amely még támogatja a klasszikus Files On-Demand szolgáltatást.

Az új verzióban a szinkronizáláshoz a root könyvtár megválasztása sem lehetséges. Míg az előző verzióban ez bármely könyvtár lehetett, mostantól kizárólag a home könyvtárral lehet szinkronizálni. A Microsoft magyarázata szerint ez a könyvtár teljes egészében a macOS felügyelete alatt áll, így nem lehet sem áthelyezni, sem módosítani. További problémát okozhat, hogy megszűnik a HFS+ támogatása, a 12.2-es macOS-től kezdve csak az APFS for Files On-Demand használható.

Persze az utóbbinak vannak erős pozitívumai is, hiszen az APFS fájlrendszerrel érkeznek új, hasznos funkciók is (File Tags, Extended Attributes, csomagok szinkronizálása stb.). Az új verzió elvileg támogatja a symlinket is. Bár ez nem valódi symlink, mert maga a OneDrive azt nem támogatja, mégis előrelépés az előző verzióhoz képest, amely egyszerűen figyelmen kívül hagyta ezt a lehetőséget.

Az Asztal, a Dokumentumok és a Képek mappák szinkronizációját segítő Known Folder Move (KFM) támogatása viszont egyértelműen jobb lett, írja a The Register kritikusa.

Cloud & big data

CIO Hungary 2025: aki felkészül, az győz?

Beszámolónk második része a 16. CIO Hungary konferencia első napjáról, benne az elmaradhatatlan biztonsági panellel, amit természetesen már a mesterséges intelligencia is tematizált.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.