Szinte minden területen növekednek a fizetések a magyar IT-iparban, de már kisebb tempóban, mint a korábbi években. Ugyanakkor felértékelődtek a más jellegű juttatások, például az összetett cafeteria, a sportolási lehetőség, a motiváló bónuszrendszer, az otthonról dolgozás lehetősége, a részvényopció, a céges autó (elsősorban vezetői szinteken). A munkavállalók tudatosabb karrierépítésére utal, hogy ma már egy jól kidolgozott karrierút is sokat számít akkor, amikor a jelöltek döntést hoznak, hogy belépnek-e egy munkahelyre – írja a Hayes idei Salary Guide Survey 2018 jelentése.
Bár a tanulmány a gazdaság minden területével (szolgáltatások, pénzügy, gyártás stb.) foglalkozik, az alábbiakban az informatikai szektorra fókuszálunk.
Az új szakmák már itt vannak, de szakember még nincs
Egyre több nyitott pozíció van a magyar IT-s munkaerőpiacon adattudományi és IoT területen, sőt olyan szakmák is vannak – például a funkcionális programozási nyelvek –, amelyeket már keresnek a cégek, de elérhető szakember egyelőre nemigen akad. Ennek egyenes következménye, hogy aki ilyen téma szakértője, jobb alkupozícióban van.
De nem csak ezek az új szakmák jelentenek magasabb fizetést. A tanulmány szerint a fizetések emelkedése a legkeresettebb területeken – a tanulmány példaként a Java, C#, JavaScript programozást és az automatizált tesztelést említi – is megfigyelhető, de már nem ugrásszerű. Ráadásul a fizetés mellett egyre többet nyom a latba a komplex juttatáscsomag (cafeteria, bónuszrendszer stb.).
Változott a felkészültséggel szembeni igény is, amit a tanulmány részben az iparágban tapasztalgató magas fluktuációval magyaráz. Mivel a keresett szakemberek könnyen váltanak munkahelyek – és gyakran iparágak – között, egyre szerteágazóbb tapasztalatokat szereznek, de a vállalatok igénye is ebbe az irányba tolódik. A cégek szívesebben alkalmaznak olyan fejlesztőt, akik több iparágban is megfordult, és sokféle projektben szerzett tapasztalatot, mint egy olyan szeniort, aki egy konkrét technológiával foglalkozott évekig.
Az oktatás lassan követi a technológiát
Bár a tanulmány nem mondja ki, de sejteti, hogy a változó igényeket az utóbbi években felfutó képzési ipar csak részben elégíti ki. Jó az, hogy egyre többen látnak perspektívát az IT-szakmákban. A különböző programozóakadémiák – Codecool, Green Fox Academy stb. – más szektorban dolgozó szakember átképzésében is részt vesznek. De hiába választják egyre többen az IT-s pályákat, a mély szakértelemmel rendelkezők megtalálása egyre nagyobb kihívást jelent a cégeknek – fogalmaz a tanulmány.
Megjegyzendő, hogy a legsikeresebb nemzetközi példáknál is a cégek célzott képzésekre kapcsolódnak rá, hogy a saját igényeikhez igazított képzések során választhassák ki a számukra legmegfelelőbb szakembereket. Az egyik legsikeresebb alternatív oktatási startup, az Udacity, amely már 2015-ben meghaladta az 1 milliárd dolláros piaci értéket, még az oktatási anyagait is a hallgatókat foglalkoztatni kívánó cégek segítségével állítja össze.
Tettünk egy kísérletet arra, hogy a Hays adataiból kimutassunk tendenciákat. Az adatok összehasonlítását nehezíti, hogy az egyes években az adatokat eltérő bontásban és részletességgel közli a Hays tanulmánya, még a tavalyi kutatás is sokkal kevésbé részletes, mint az idei. Így csupán néhány olyan szakma van, amelynél többé-kevésbé nyomon követhető a változás.
Mi nőtt, és mennyit?
Az adatokból az derül ki, hogy a fizetések növekedése nem minden területet érint azonos mértékben. Azokban a pozíciókban, melyekben három-négy éve is magas fizetések voltak, jellemzően nem történt markáns változás.
Egy SAP-tanácsadó tipikus fizetése már 2012-ben 1,1 millió forint volt, és nagyjából 800 ezer forintnál indult. A legfrissebb adatok szerint egy öt évnél régebb óta területen dolgozó szenior tanácsadó tipikus fizetése 1,2 millió forint. A köztes években azonban lényegében nem változott a 2012-es szinthez képest.
Ugyanakkor egy kezdő szoftverfejlesztőnek 2012-ben 260 ezer forint körüli fizetést kínáltak, de a legmagasabb ajánlat is 310 ezer forint volt. A legfrissebb tanulmány szerint ugyanez most 400 ezer és 600 ezer forint között van. A fejlesztési vezető, illetve vezető fejlesztő, architekt fizetése 650-900 ezer forint volt 2012-ben. A Hays legfrissebb adatai szerint a legalacsonyabb fizetés is 850 ezer forint. Ez azonban a programozási nyelvtől is függ. Míg C/C++-fejlesztőknél ez az alsó szint, addig Java-fejlesztőknél már 1,1 milliónál indulnak a fizetések. A felső szint pedig 1,3 millió (frontend-fejlesztő).
2015-ben jelent meg a Hays összesítésében az adattudományi terület. Akkor egy már néhány éves tapasztalattal rendelkező vagy szenior adattudós fizetése 800 ezer forintnál kezdődött, és a csúcs 1,1 millió forint volt. A tipikus fizetés azonban az alsó határhoz közelített (850 ezer forint). A legfrissebb adatok szerint egy szenior szakember havi bére 1,1-1,4 millió forint (a jellemző: 1,2 millió). Viszont aki ilyen területen vezető pozícióba kerül, akár 1,6 milliót is kereshet.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak