Ez a mariska azonban nem az a mariska. A legálisan termesztett marihuána hatékony szüretelésére kerestek – és találtak – gépi megoldást.

Egy évtizeden belül közel 60 milliárd dollár értékűre nőhet a marihuánapiac, így érthető, hogy megihlette a mezőgazdasági termelés automatizálásán dolgozó cégeket – írja a ZDNet. A lap annak kapcsán foglalkozik a kanabisztermelés problémáival, hogy egy cég megoldást talált az érzékeny növény betakarítására.

Az automatizációra egyébként gazdasági kényszer is rászorítja a termelőket. Azzal, hogy az USA több államában legalizálták a fűfogyasztást, a termelés is legálissá vált. Bár a szabályozásban vannak ellentmondások – például szövetségi szinten továbbra is tiltott szernek számít –, mind a termelés, mind a fogyasztás nagymértékben kifehéredett, és ezzel együtt a fű ára is csökkent. Miközben két-három éve még 3000 dollár körül volt egy font (kb. 45 dkg) marihuána ára, addig például Colorado államban, ahol elsőként, még 2014-ben legalizálták ezt a könnyű drogot, ma 1000-1200 dollárért lehet kapni ugyanekkora mennyiséget, de vannak olyan előrejelzések, hogy például Kaliforniában – ahol szintén legális a fű – akár 500 dollár alá is eshet a fontonkénti ár.

De miért pont a marihuána?

A kannabiszt, amíg illegális volt, igencsak kifizetődő volt termeszteni annak ellenére, hogy közel sem olyan egyszerű folyamat. Az a legkevesebb, hogy általában üvegházakban kell nevelni. A szüret azonban nagyon munkaigényes. A jó minőséget csak kézi szürettel lehet elérni, és csak így biztosítható az is, hogy maga a növény ne sérüljön. Egyes termelők már most is használnak valamilyen betakarító gépet, de azok épp az utóbbi szempontnak nem felelnek meg. A növény károsítása pedig meglehetősen költséges.

Olyan megoldást kellett találni tehát, amely képes nem homogén egységként kezelni a növényt, és pontosan be tudja azonosítani rajta a leveleket, a szárakat és a rügyeket. A 2016-ban alapított Bloom Automation végül egy gépi tanulásra és gépi látásra épülő szüretelő robotot épített, ami a cég ígérete szerint akár öt-tízszeresére is gyorsíthatja a szüretelés folyamatát.

Az automat lelkét egy hagyományos neurális hálózat és felügyelt gépi tanulási algoritmus adja. A gépi tanulási algoritmus betanításához több mint hatezer képet használtak, hogy a robot kamerák segítségével a növény különböző részeit bármilyen helyzetben képes legyen azonosítani. Az algoritmus a növényrészek azonosítása után pontosan meghatározza a szüretelést végző fej útvonalát, amely így minimálisan károsítja a növényt.

A cég szerint az eszköze nagyon jó megtérülési mutatókkal rendelkezik. Ha valaki kivált hat robottal 12 szüretelőt, akkor nagyjából nyolc hónap alatt megtérül a beruházása, állította a ZDNetnek Jon Gowa, a Bloom Automation alapító-vezérigazgatója.

Nem csak kannabniszültetvényen használható

De nem csak a kézi munkaerőigény csökkentése és a szüret hatékonysága miatt ilyen rövid a robot megtérülési ideje. A startup a weboldala hangsúlyozza, hogy a szüretelő robot más hasonló gépekhez képest sokkal kisebb kárt tesz a növényekben. Míg az ilyen gépek akár a növények 30 százalékát is tönkretehetik, addig a Bloom Automation robotja 5 százaléknál kisebb károkat okoz. A robot egyébként nem csak a kannabiszültetvényeken használható. Hasonló problémákkal küzdenek például a teatermesztők is, ahol szintén nagyon fontos szempont, hogy a szüretnél ne sérüljön a növény.

A Bloom Automationhöz hasonló cégek előtt óriási lehetőségek állnak. A mesterséges intelligenciát és gépi tanulást hasznosító robottechnológiák a termőterületek megfigyelésétől a talajgazdálkodáson át a betakarításig segítséget nyújthatnak a terméshozam és a minőség javításában.

Az ilyen technológiák mezőgazdasági alkalmazását több tényező is segíti. Gazdasági kényszerként a legsürgetőbb talán az ágazatot egyre súlyosabb érintő munkaerőhiány. Emellett a mesterséges intelligenciára és gépi tanulásra épülő robottechnológia sokkal gazdaságosabbá tehető a termelés. Az is segíti a technológia alkalmazását, hogy a mezőgazdasági termelés ebből a szempontból jóval kevésbé szabályozott, mint a lakossági felhasználású fejlesztések. Az önvezető mezőgazdasági munkagépek például már évek óta dolgoznak a földeken – az önvezető személyautókra pedig még évekig kell várnunk.

A robotikai fejlesztő cégeknek mindez óriási lehetőség. A Research and Markets piackutató például egy tavaszi elemzésében 2017-ben 6,4 milliárd dollár értékűre becsülte ezt a piacot, és azt jósolta 2023-ra elérheti 17,6 milliárdot. Bár a méretben a piackutatók között nincs konszenzus – a Grand View Research például csak 9 milliárdos piacméretet jósol 2025-re –, abban minden elemző egyetért, hogy a változás gyors lesz, és drasztikusan átalakítja az ágazatot annak ellenére, hogy meglehetősen tőke- és tudásigényes ezeknek az új technológiáknak a bevezetése.

Cloud & big data

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.