Az amerikai hadsereg által tesztelt új kézifegyver csak akkor tüzel, ha a szoftvere úgy értékeli, hogy el is fogja találni a célpontot.

A Military.com január végén közölt riportot arról egy új technológiáról, amelynek értékelése jelenleg is zajlik a következő generációs kézifegyverek bevezetését célzó Next Generation Squad Weapon (NGSW) programban. A SIG Sauer és az izraeli Smart Shooter együttműködésében fejlesztett technológia ezen belül a tűzvezető rendszerek megújítására pályázik egy futurisztikus megoldással, amelyet a beszámoló szerint akár 2023-ban gyártásba is küldhetnek, ha pozitív döntés születik vele kapcsolatban. A hadsereg célja nyilvánvalóan a fegyverek hatékonyság növelése, amit a mesterséges intelligenciára épülő SMASH Fire Control System kétféleképpen is támogat: egyrészt javítja a lövések pontosságát, másrészt ezt olyan módon teszi, hogy pontatlan lövésekre nem is pazarolja a lőszert.

A cikk szerint a SMASH a fegyverekre szerelt optikán keresztül lehetőséget ad rá a lövésznek, hogy nappali vagy akár éjszakai fényviszonyok között a megfelelő gomb lenyomásával célpontot keressen, amit az alkalmazott képfeldolgozó rendszer azonosít, illetve a gomb felengedésével rögzít is. Innentől aktiválható a fegyver lényegi funkciója: a folyamatosan az álló vagy mozgó célpontra tartott fegyver az elsütőbillentyű folyamatos működtetése mellett is csak akkor tüzel, amikor a szoftver értékelése szerint valóban célra tartják, vagyis egy küszöbérték fölé emelkedik a találat valószínűsége.

A célpont hirtelen elmozdulásait természetesen a lövésznek kell lekövetnie, de a mesterséges intelligencia által vezetett irányzék a cél külön megjelölésével ebben is a segítségére van, és a fegyver csak akkor adja le a következő lövést, amikor ismét a megfelelő vonalba került. A kisegítő funkció bármikor ki- vagy bekapcsolható, hiszen közeli célpontok vagy gyors reakciók esetében a SMASH rendszer már nem bizonyulna hasznosnak. A Military.com a Smart Shooter képviselőjét idézi, aki szerint az új eszköz használatának elsajátítása mindössze néhány percet vesz igénybe.

Van, akit nyugtalanítana egy arcfelismerő gépkarabély

Az izraeli fejlesztők partnere, a SIG Sauer annak a néhány szállítónak az egyike, amelyeket a hadsereg kiválasztott a műlt nyáron indult NGSW program legutolsó körében az aktuálisan használt gyalogsági kézifegyverek helyébe lépő, újabb modellek prototípusainak fejlesztésére. A cég szerint a SMASH rendszerrel felszerelt M4A1 és M249 modellekkel az aprólékos teszteket követően már három év múlva, 2023 első negyedévében elkezdhetnék felszerelni a harcoló egységeket. Persze eközben a programban résztvevő többi gyártó is a saját megoldásait promotálja: ezek között a korábbi hírek szerint vannak másféle, ugyancsak automatizált tűzvezető rendszerek, sőt még arcfelismerő szoftvert alkalmazó eszközök is.

A kiírás alapján az új készségeknek a 600 méterre vagy annál messzebb lévő célpontok gyors befogásában kell eredményeket felmutatni, miközben nem csökkenthetik a közeli célpontok elleni hatékonyságot. A fenti határidő azért is fontos, mert a hadsereg az eredeti tervek szerint akkorra már több ezer új fegyvert telepítene félautomata és automata változatokban. A beszámolók ennek kapcsán kiemelik, hogy az új technológiák, mint például az arcfelismerő rendszerek, nagyon hasznosak lehetnek mondjuk a civil áldozatok számának csökkentésében. Ennél is több kérdést vet fel azonban a rendszerek hatékonysága, a fejlesztések iránya, és egyáltalán azok a kockázatok, amelyekkel a program jelenlegi szakaszában még nem számolnak.

A kép forrása: military.com

Cloud & big data

3D-ben nyomtatott karácsonyi csoda

Charlotte, a balesetben megsérült teknős egy gyógyászati célú hámot kapott ajándékba, amellyel a remények szerint újra úgy úszkálhat majd, mint egészséges társai.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.