Már csak két napot kell aludni, hogy az időben rendelő vásárlók hozzájussanak ahhoz, ami még nem volt: a Huawei háromrét hajtható telefonjához. A nagy truváj, hogy a kínai gyártó nagy merszen két zsanért is beépített a Kínában szeptember 20-án boltokba kerülő készülékbe, amely így harmadára csukható össze (trifold), és háromféle méretben is használható. Míg összecsukva 6,4 hüvelykes kijelzőjű telefonként, teljesen széthatogatva 10,1 hüvelykes tabletként funkciónál – így akár dolgozni is lehet rajta (egy alap Apple iPadnek 10,9 hüvelykes a kijelzője).
A készülék a kijelzőtől a kamerán át az egyéb alkatrészekig abszolút a csúcskategóriát képviseli, leszámítva talán a processzort (Kirin 9010) és a Google-szolgáltatásokat – az ismert okokból. A kínai mérnököknek olyan ügyesen sikerült a zsugorítás, hogy a Mate XT vastagsága összecsukva 12,8 milliméter, teljesen kinyitva pedig mindössze 3,6 milliméter (néhány részén 4,5 milliméter) vastag – ezzel a piac legvékonyabb készüléke. Ennek ellenére izmos az akkuja: 5600 milliamperórás. Van benne generatív MI és műholdas kommunikációs lehetőség is.
Ötmillióan vetették rá magukat
De nemcsak technikai paramétereivel, hanem az árával is kiugrik a mezőnyből a trifold telefon: az alapkiépítése egymillió forint (természetesen jüanban kell érte fizetni 20 ezret, illetve a csúcsmodellért 24 ezret). Az Apple egy nappal korábban, szeptember 9-én bemutatott új modelljeinek a csúcsa, az iPhone 16 Pro Max Magyarországon "csak" 800 ezer forint lesz – és előrendelhető a hazai üzletekben.
Az ár azonban nem riasztotta el a kínai kütyürajongókat. Az online boltokban pillanatok alatt több mint 5 millió előrendelés érkezett a világ első trifold telefonjára. De ami ennél is érdekesebb, hogy szinte azonnal beindult a másodlagos piac: akik időben ébredtek, még az előtt meghirdették eladásra megrendelt telefonjukat, hogy azt kézhez kaphatták volna. A legtöbb Mate XT-t a listaár több mint kétszereséért hirdetik kínai piactereken. De közel sem az 50 ezer jüanos ár a csúcs, van olyan előrendelő, aki 100 ezer jüanért hirdeti (kb. 5 millió forint) a készülékét mondván, fizikai boltban foglalta le a telefont, így garantáltan az első között kapja meg.
Pedig a vételár maga csak egy dolog. A Mate XT a speciális kialakítása miatt igencsak érzékeny készülék, és javítása sem lesz kifejezetten olcsó. Ha megsérül a képernyője – ami egyébként a mobilok leggyakoribb problémája –, potom 400 ezer forintnyi jüan lesz a cseréje. A többi elem (akku, kamerák, burkolat) ehhez képest fillérekből, forintban tízezres nagyságrendű összegből javítható.
(Illusztráció forrása: huawei.com)
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak