A fejlett országokban a lakosság háromnegyedének van okostelefonja, amely ráadásul mindennapjainak egyik legfontosabb eszköze. Ehhez képest nagyon keveset törődnek azzal, hogy a telefonokat megvédjék a fizikai sérülésektől. Pedig ez viszonylag olcsón – egy pár ezer forintos eszközzel is – megoldható elég jó hatásfokkal.
Bár sokan féltik a telefonjukat, arra már lusták, hogy a fizikai védeleméről is gondoskodjanak, sokat pedig azért nem használnak tokot, plusz borítást, mert szerintük elrondítja a készülék dizájnját – derül ki a kiegészítőket gyártó ZAGG egy az amerikai piacon korábban lefolytatott felméréséből. (A cég a képernyővédő-piac egyik fontos szereplője olyan cégek mellett, mint a Belkin, a Bodyguardz, az intelliArmor, a Free S Speed, a Jiizii Glass, a Clarivue vagy a FeYong Digital Technology.) A kutatás során az Egyesült Államokban a 18 év feletti okostelefon- és tablethasználókat kérdeztek meg online kérdőívben.
Már az arányok is érdekesek
Az USA-ban már 2014-ben 23 milliárd dollárt költöttek a felhasználók telefonjuk és tabletjük javítására – ennek jelentős részét a képernyő cseréjére. A 23 milliárd önmagában is jelentős összeg, de ha onnan nézzük, hogy az ABI Research egy kutatása szerint a globális telefonkiegészítő-piac (tokok, képernyővédők, töltők, fülhallgatók stb.) 2015-ben 82 milliárd dollár volt – melyből egyes becslések szerint mintegy 31 milliárdot hozhattak a képernyővédők –, akkor egyenesen óriási.
A telefonnal az a probléma, hogy ma már tényleg hozzánk tapad a nap 24 órájában, azaz szinte minden élethelyzetben velünk van. Ennek megfelelően nő a sérülés kockázata is – ami a szervizköltések emelkedésében is megmutatkozik. A telefonokat érő sérülések fele olyan, hogy csak szervizben lehet javítani. A legtöbbet egyébként az iPhone-nok javítására költenek az amerikaiak: a 23 milliárdból ugyanis 10,7 milliárdot tett ki az Apple okostelefonjainak a szervizköltsége.
Az szintén érdekes adat, hogy egy készülékre átlagosan 143 dollár javítási költség jutott – ezt több, mint amennyiért egy egyszerűbb okostelefon megvásárolható. Persze az adat annyiban csalóka, hogy ez a teljes javítási költséget jelenti. A mobilok esetében azonban az egyik legnagyobb tétel épp a kijelző (lásd az alábbi grafikont három korábbi iPhone-verzió néhány alkatrészéről. A teljes képet itt nézheti meg.)
Így bántjuk a telefonunkat
A sérüléseket az esetek 38 százalékában az okozza, hogy egyszerűen leejtjük. Az ilyen balesetek felében (52 százalék) épp az egyik legdrágább alkatrész, a kijelző sérül meg – minden negyedik esetben (27 százalék) súlyosabban, azaz összetörik. A válaszadók 5 százaléka egyébként visszaeső: 12 hónap alatt háromszor is összetöri telefonja kijelzőjét. Nem véletlen, hogy a felhasználók egy része nem is rohan egyből szervizbe. A válaszadók 4,9 százaléka inkább sérült kijelzővel használja a telefonját.
A megkérdezettek közel ötöde (18 százalék) egyébként legalább egyszer teljes összetörte a telefonkészülékét. A férfi és a női felhasználók abban eltérnek, hogy hol rongálják leggyakrabban a telefonjukat: a férfiak a garázsban, míg a nők a fürdőszobában.
Szintén gyakoriak a vizes balesetek. A válaszadók 27 százaléka számolt be ilyenről. Több mint harmaduk (37 százalék) WC-kagylóba ejtette a telefonját, 31 százalékuk leöntötte az italával, 28 százalékuk pedig a mosogatóba ejtette.
De azért ragaszkodunk is hozzá
Azok ötödét, akik sérült készüléket használnak, nem zavarja, ha a telefon kijelzője karcos, 4 százalékát pedig az sem, ha törött. És még akkor sem javíttatják vagy cserélik a telefonjukat, ha a sérülések miatt bizonyos funkciókat nem vagy csak korlátozottan tudnak használni.
Ha a telefon használhatatlanná válik, a válaszadók mintegy harmada újra cseréli, 8 százalékuk javíttatja és ugyanannyian próbálkoznak azzal, hogy saját kezűleg javítják. 2 százalékuk pedig visszaköltözik egy meglévő régebbi készülékébe.
A válaszadók nagyjából fele egyébként vesz valamilyen védőtokot vagy fóliát, közülük 57 százalék a telefonnal együtt. A legtöbben kijelzővédőt (51 százalék) és telefontokot (48 százalék) vesznek, ez utóbbiból vízálló változatot azonban csak 12 százalékuk.
Az indiai felhasználók az igazán kemények
A képernyő sérülése egyébként világszerte az egyik leggyakoribb veszély, aminek az okostelefonok ki vannak téve. Egy 2015-ös felmérés szerint például globálisan is igaz, hogy a telefontulajdonsok fele legalább egyszer összetöri a mobilja kijelzőjét. Főleg az indiai, kínai és mexikói felhasználók bánnak durván a telefonjukkal. Persze itt azt is érdemes figyelembe venni, hogy ezekben az országokban elsősorban az olcsóbb készülékekre van kereslet, melyekbe nem feltétlenül a legújabb Gorilla Glass kerül.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak