Az IBM vezérigazgatója szerint bizonyos kérdéseket mindenképpen tisztázni kell, hogy ne teremtsünk szörnyeteget, így az MI-alapú üzleti transzformáció még jó ideig nem indul be tejes gőzzel.

Az IBM vezérigazgatója szerint bár a mesterséges intelligencia a jövő, érdemes visszafogott várakozásokkal tekinteni az MI való világban történő alkalmazására. Arvind Krishna a The Wall Street Journalnak nyilatkozva úgy becsülte, hogy ennek az utazásnak jó ha a tized részét megtettük. Az eddig alkalmazott analitikai eszközök és a hagyományos adatbázisok sokkal tovább már nem képesek követni az adatmennyiség növekedését, ennek kezelésére pedig az egyetlen ismert technika a mesterséges intelligencia. Annak további átvételéhez azonban le kell győzni mindazokat az akadályokat, amelyeket a gépi tanuló modellek gyakori elfogultsága vagy a technológia igazságtalan felhasználása jelent.

Erre tekintettel az MI-alapú üzleti transzformáció szerinte csak egy jó évtized múlva lehet esedékes, és addig meg kell oldani a vele összefüggő etikai problémákat, hogy a múlt hibáinak újbóli elkövetésével ne teremtsük szörnyeteget. Krishna természetesen nagyon optimista azzal kapcsolatban, hogy ha odafigyelünk, akkor képesek leszünk megoldani ezeket a problémákat. Ehhez képest a gyakorlatban a gépi tanuló modellek méltányos működése nehezen mérhető és javítható dolognak bizonyul, már csak azért is, mert a méltányosságnak önmagában majdnem két tucat meghatározása létezik a tudományos életben.

Úgy nem könnyű, hogy az alapfogalmak sem tiszták

A The Register vonatkozó összeállításában egy filozófiaprofesszort idéz, aki szerint a méltányosság a különböző embercsoportok számára is mást jelent, és ami a számítástechnikában tisztességesnek tekinthető, az nem biztos, hogy összhangban van a társadalomtudományi vagy jogi értelmezésekkel. Ennek nyomán a mesterséges intelligencia területén már komoly válság tapasztalható, amennyiben nem rendelkezünk a megfelelő etikai képességekkel a problémák megoldására: a méltányosság jelentésében sincs megegyezés, ráadásul ami az egyik alkalmazás esetében működik, az egyáltalán nem biztos, hogy a másik alkalmazásnál is használható.

A cikk felhívja rá a figyelmet, hogy a kihívás sokkal összetetteb annál, mint hogy a fejlesztők mennyire változatos és reprezentatív adatkészletekkel tanítják be a rendszereket. Ugyanannak az algoritmusnak is lehet eltérő hatása a különböző társadalmi csoportokra, és igaz ugyan, hogy bizonyos felhasználásokban (mondjuk a pénzügyi modellek esetében) már létezik valamilyen szabályozás, de akkor sincs egyszerű mód a tisztességes működés kikényszerítésére.

Erre példa a Google Docs mesterséges intelligenciára épülő Smart Compose (okos levélírás) funkciója, amelyik elvileg a hatásosabb szövegek gyorsabb elkészítését segíti, de a Vice magazin néhány napja megjelent cikke szerint sokan találják irritálónak az általa erőltetett "inkluzív nyelvhasználatot", ami a Google Docs vállalati felhasználásában ráadásul alapértelmezett beállításként működik.

Cloud & big data

Ördögi körbe kerülhettek az MI-fejlesztők

Az MI-robbanás üzletileg egyre inkább fenntarthatatlannak tűnik, és a kritikusok szerint szükségszerű összeomláshoz vezet, mert a technológia eredményei nem támasztják majd alá az elkerülhetetlen áremeléseket.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.