A legnagyobb közösségi hálózaton immár a vakok és gyengénlátók is könnyebben tájékozódhatnak.

Az internet használatát rendkívül megnehezíti, ha valaki nem vagy csak nagyon gyengén lát. A Facebook egy új fejlesztésével viszont a fogyatékossággal küzdők számára is megnyílik a világ. A technológiai fejlődésnek hála a látássérültek számára egyre több cég kínál új élményeket.

Mesél a mesterséges intelligencia

Bár a szövegek gépi felolvasása régóta könnyen megoldható funkció az informatikában, egy közösségi oldalon az írásos bejegyzéseknél talán még fontosabbak a képek, amelyekről viszont eddig a látássérülteknek egyáltalán nem lehetett információjuk. (Csak a Facebook érdekkörébe tartozó hálózatokon 2 milliárd képet osztanak meg az emberek naponta.)

A világszinten ma élesedő funkcióval egy mesterségesintelligencia-algoritmust hívhatnak segítségül a nem, vagy rosszul látó felhasználók. Ez a megoldás a posztok görgetése során nem csak a szövegeket, hanem a fotókat is igyekszik beazonosítani és a legjellemzőbb fogalmak felolvasásával tájékoztatja a kép témájáról a segítségre szorulókat.

 

 

Az objektumfelismerő algoritmus az emberi agy működéséhez hasonló mesterséges ideghálózatként működik és milliárdnyi paraméter segítségével, valamint rengeteg előzetes példa "megtanulásával" tájékozódik a képekkel kapcsolatban.

Elsőként csak az Apple iOS rendszerének szövegfelolvasó funkcióját használó facebookozók próbálhatják ki a technológiát, természetesen angol nyelven. A Facebook ígérete alapján viszont hamarosan újabb nyelvek és platformok is bekapcsolódnak a körbe.

A legalkalmasabb fejlesztővel dolgoznak

A most bemutatott funkció létrehozásán sokat fáradozott a Facebookhoz tavaly nyáron csatlakozó Matt King (képünkön). A szakember lett a cég első vak fejlesztőmérnöke. Az ő tudása és (sajnálatos módon) első kézből származó tapasztalata a remények szerint a megfelelő irányba viszi a vállalat ilyen jellegű kutatásait.

Talán nem feltétlen véletlen, hogy a Facebook előtt alig pár nappal két másik nagy cég, a Microsoft és a Twitter is hasonló, látássérülteket támogató funkciókat jelentett be.

Közösség & HR

Mikrovállalkozót csinált chatbotjából az Anthropic

A házon belül lefolytatott kísérleti projekt során az algoritmus stabilan szállította a furcsábbnál furcsább megoldásokat. A cég igyekszik az itt leszűrt tapasztalatokat a modellek fejlesztésénél kamatoztatni.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.