A tanároknál sokkal megengedőbbnek tűnnek a generatív mesterséges intelligencia használatával szemben a munkahelyi pozíciók betöltéséről döntő szakemberek.

Érdekes eredményeket hozott az Adobe álláskereséssel kapcsolatos, nyáron publikált tanulmánya. A félezer HR-es szakember és ugyanennyi álláskereső bevonásával készült kutatás többek között megállapította, hogy az önéletrajzokhoz szinte kötelezően mellékelendő szakmai rezümék megírásánál bátran támaszkodhatnak a jelentkezők a generatív chatbotok képességeire.

Mindez jó hír az álláskeresőknek, akik saját bevallásuk szerint eddig sem féltek a ChatGPT és társai bevetésétől. A válaszadók 28 százaléka ugyanis elismerte, hogy igénybe vett már gépi segítséget a karrierje és legfontosabb erényei frappáns összefoglalásánál.

Ami a HR-es oldalt illeti, ott nagyjából a szamberek kétharmada tekinthető az MI feltétlen támogatójának: 64 százalék ugyanis semmi kivetnivalót nem lát abban, ha algoritmus (is) dolgozott egy jelentkezési szövegen. A mérleg másik oldalán egy sokkal kisebb, ugyanakkor így sem jelentéktelen méretű tábort találni. A HR-esek 13 százalékánál abszolút vörös posztót jelent, ha valaki MI-t használ a felvételi folyamat során, ami náluk automatikus kizárással járna. (Az persze más kérdés, hogy ha a jelentkező kicsit átszerkeszti, finomítja a gép által megadott szöveget, akkor nagyon nehéz kiszúrni az ilyesmit.)

Általános gyógyír az általános hibákra

A felmérés egy sor általános hibát is azonosított, amelyeket az önéletrajzokat értékelő szakemberek nagy többsége nehezen tolerál.
 

Az állásra jelentkezők által elkövetett gyakori hibák a HR-esek szerint (forrás: Adobe)


Talán nem túl meglepő módon a fenti toplista jó részét ugyancsak elkerülhetővé teheti egy fejlett és helyesen instruált chatbot, amely akár lektorként, szerkesztőként is megállja a helyét. Nyelvtanilag helyes mondatokat például már elég stabilan tud gyártani a generatív MI (főleg angol nyelven), miközben az sem jelent különösebb gondott, hogy megfelelő hangnemet, stílust üssön meg egy-egy írásban.

Végezetül érdemes szemezgetni a felmérés nem MI-vonatkozású megállapításai közül is. Általánosan elmondható, hogy az önéletrajznak és a kísérőlevélnek sem érdekes egy oldalnál tovább nyúlni, a legbiztosabb pedig az, ha mindezeket PDF formátumban adjuk be a jelentkezéskor. (Utóbbinak bizonyára különösen örültek az Adobe-nál.)

Közösség & HR

Hadat üzennek a Wikipedia szerkesztői az MI-szennyezésnek

Programot indítottak a Wikipédia védelmében a félrevezető, mesterséges intelligenciával generált információval szemben, ami általában is egyre nagyobb mértékben károsítja az online információs teret.
 
Hirdetés

A japán bölcsesség ereje: emberség a technológiai megoldások mögött

A globális válság súlyosan érintette az office piacot, ami a GLOBAL-UNION Kft. tevékenységét is veszélybe sodorta. A 100 százalékos magyar tulajdonban álló vállalat azonban a nehézségek közepette is megőrizte optimizmusát, és következetesen a legjobb döntéseket hozta.

A probléma szorosan összefügg a felhő miatt egyre népszerűbb mikroszerviz architektúrák és webalkalmazások, pontosabban a használatukhoz szükséges API-k terjedésével.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.