Magyar CIO-k kérdeznek egymástól. A központi téma: kinek mi volt a legnagyobb kihívás a koronavírus okozta helyzetben, és azt hogyan, milyen eszközökkel, módszerekkel sikerült kezelni. (A korábbi kérdéseket és válaszokat itt gyűjtöttük össze.) Fazekas Ferenc az Uniqa Biztosító CIO-ja és a CHERRISK helyettes ügyvezetője kérdezte Bognár Ádámtól, az MVM/NKM csoportszintű informatikai igazgatójától:
Hogyan készül egy közműszolgáltató informatikailag a járvány következő szakaszára?
A veszélyhelyzet alatt hozott intézkedések minden esetben a kormányzati előírásoknak megfelelően történtek, a munkavállalók, fogyasztók személyes biztonságának érdekében lettek bevezetve.
Ahogy a sorozat egy korábbi elemében elhangzott a Bonafarm CIO-jától, Ábrahám Pétertől, hogy a COVID jelentősen felgyorsította a digitális transzformációt a vállalatban, ez a kijelentés az MVM és NKM csoportra is igaz, hiszen a digitalizálódás útján mi is elindultunk. Folyamatosan újítjuk meg digitális eszközeinket, melyek segítségével munkatársaink képesek távoli munkavégzésre, a fogyasztóink sokkal hatékonyabban végezhetik közművel kapcsolatos ügyeik intézését.
Munkatársaink számára egyre bővülő digitális eszköztár áll rendelkezésre a távoli munkavégzéshez. Eszközcseréink ütemezetten folynak, ahol már a mobil eszközöket részesítjük előnyben. A csoportban bevezettük a Microsoft Teams és a Cisco Webex megoldásokat, emellett megkezdődött a digitális aláírás bevezetése is.
A személyes ügyfélszolgálatokat ügyfeleink és munkavállalóink biztonsága érdekében, és amennyiben az Operatív Törzs országos szabályozása is úgy rendelkezik, ismét be fogjuk zárni, de mindent megteszünk, hogy ezt a helyzetet elkerüljük átmeneti korlátozó intézkedésekkel (pl. a helyiségben tartózkodó személyek létszámának korlátozásával) vagy kényelmi szolgáltatások hangsúlyozásával (pl. ügyintézések biztosítása előre történő időpontfoglalással).
Az ügyfélszolgálati területen tovább bővítjük a telefonos és online kapacitásokat. Az internetes felületeken új eszközök fognak hamarosan megjelenni, új weboldal és új mobilalkalmazások, amelyek segítségével a fogyasztók otthonról, kényelmesen intézhetik mérőállás-bejelentésüket (akár fényképpel együtt), számláikat fizethetik be vagy szerződésmódosításokat indíthatnak. Emellett videós ügyfélszolgálati rendszer kialakításán is dolgozunk, tovább könnyítve fogyasztóink számára a távoli ügyintézést.
A közmű-infrastruktúra – áram-, és gáz hálózat – üzemeltetésében szintén magas fokú biztonságra törekszünk. A központi felügyeletet, irányítást végző szervezeteket szinte hermetikusan elszigeteljük a külvilágtól, ahogy korábban Gál István is kifejtette, ezzel is biztosítva a távmunkához feltétlenül szükséges villamosenergia és gázhálózati rendszer zavartalan működését.
Bognár Ádám kérdése Budai J. Gegőnek a Vodafone Magyarország igazgatóságának alelnökének szól:
Milyen kihívásokat támasztott a pandémia okozta forgalomnövekedés a hálózatüzemeltetésben és -fejlesztésben?
A sorozatban megjelent kérdéseket és válaszokat ezen az oldalon találja egybegyűjtve.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak