A virtualizáció nem válik elavulttá a konténerizáció és a Kubernetes miatt, sőt katalizátora lehet az új technológiák bevezetésének.

A HCI platformok továbbra is virtualizáció egyik legfontosabb területének számítanak, folyamatos fejlődésük pedig az elmúlt időszakban is újabb képességeket nyitott meg a technológia alkalmazásában. A hiperkonvergens infrastruktúra a natív cloud technológiákkal egyre több lehetőséget kínál a virtualizált alkalmazások kezelésére, a műveletek leegyszerűsítésére és a virtualizált munkafolyamatok hatékony támogatására, a virtualizációs trendek között pedig kiemelt jelentőséggel bír a konténerizáció, így a Kubernetes-támogatás is a HCI- és a közvetlenül a hardveren futó (bare metal) telepítésekben.

A hiperkonvergens infrastruktúra alapvető elképzelése, vagyis a megfelelő komponensek virtualizációja és összeolvasztása a könnyebb kezelhetőség és a rugalmasság kedvéért, feláldozza ugyan a potenciális teljesítmény egy részét, de a HCI már a korai iterációkban is jól passzolt a kis- és közepes vállalkozások vagy a vertikális alkalmazások, mondjuk a virtuális asztali infrastruktúra (VDI) kiszolgálásához. Ez a rés azonban folyamatosan csökken a teljesítmény vonatkozásában, és a HCI ma már az alkalmazások kifejezetten széles körében nyújt egyértelmű előnyöket, sőt egyes szervezeteknél az alapvető adatközponti technológia szerepét is betölti.

A HCI a folyamatok egyszerűsítésének lehetőségével már gyökeret vert az adatközponti megoldások között, és kifejezetten alkalmas a virtualizált infrastuktúra működtetésére. A szerver-, a tároló- és a hálózatvirtualizációt követően már a konténervirtualizáció és a Kubernetes-integráció az új trend, ami a meghatározó szállítók termékeiben már meg is valósult. A hiperkonvergens infrastruktúra ezen a területen is nagy potenciállal rendelkezik, még ha ez nem is minden esetben egyértelmű vagy igazolható.

Nem mindig, de bármikor

A nyílt forrású, jellemzően Linux rendszerekkel futó Kubernetes egy konténeralapú alkalmazáskezelő program, ahol – szemben minden virtuális gépet (VM) különböző operációs rendszerekkel ellátó virtualizált infrastruktúrákkal – a konténerek sok közös komponenst használnak az alattuk dolgozó OS-ekkel. Ebből a szempontból tehát a virtualizáció semmiképpen sem látszik szükségesnek, és még annál is kevésbé tűnik gazdaságosnak, azonban a szakemberek több olyan körülményre is felhívják a figyelmet, ami megváltoztathatja ezt a képet.

Ilyen körülmény lehet, hogy nagyon kevés esetben kivitelezhető a konténeres környezetbe való gyors és 100 százalékos átköltözés: a virtuális gépeknek és a konténereknek a gyakorlatban sokszor és sokáig kell párhuzamosan működniük, sőt az is előfordul, hogy az adott alkalmazások véglegesen egy hibrid modellben maradnak. Itt egyes virtualizált komponensekhez (például egy VM-en futó régebbi adatbázis) kell elérhetőséget biztosítani a konténerizált applikációkban, aminek különböző indokai lehetnek, az elemek áttelepítésének nehézségeitől kezdve a migráció költségvonzatáig.

Egy másik tényező, hogy a Kubernetes a lényegét tekintve egy "orchestrator" szoftver, vagyis a konténerek vezérlésére, az alkalmazások telepítésének, skálázásának és menedzselésének automatizálására való. Ahhoz további storage vagy hálózati komponensekre is szükség van, hogy a klaszterek minden tekintetben a szervezetek igényeinek megfelelően működjenek, különösen ha az állapottal rendelkező alkalmazások kezeléséről van szó, amit ma már alapvetőnek mondanak a legtöbb Kubernetes-telepítés esetében is.

És ott van a megtérülés is

A HCI jelentőségét mindezek alapján a hibrid környezetek hatékony menedzselése adja az infrastruktúra egyszerűsítése mellett. A VMware válasza minderre a Kubernetes és a virtualizációs réteg, a hypervisor integrációja, ami a megfelelő esetekben hatékonyan biztosítja a virtuális gépek és a konténerek közös rendszerbe illesztésének előnyeit, és ilyen hozadéka lehet a másik vezető szállító, a Nutanix technológiailag eltérő, de az eredményét tekintve hasoló megközelítésének is – különösen, ha a licencdíjakkal sikerül úgy sakkozni, hogy egyértelműen kedvezőbbek legyenek egy komplex hibrid rendszer menedzselésének teljes költségénél (TCO).

A vállalati felhasználóknak tehát a Kubernetes alkalmazásában is ugyanolyan okokból lehet érdekes a hiperkonvergens infrastruktúra, mint amiért már jól bevált a virtualizált infrastuktúra működtetésében is. Ez jelentheti a már működő HCI platform kibővítését, de jelentheti egy különálló, dedikált HCI bevezetését is a Kubernetes kiszolgálására, attól függően, hogy annak milyen szerepet szánnak a céges informatikai stratégiában. Ezzel szorosan összefügg, hogy a vállalati infrastruktúra milyen kiterjedésű és milyen elvárt hatékonysággal kell dolgoznia; a vezető gyártók mindenesetre már megbízható megoldásokat kínálnak az átalakulások levezénylésére és a virtualizáció irányából a konténerizációt is megvalósító, hibridkörnyezetek felé való elmozdulásra.

Ez a cikk független szerkesztőségi tartalom, mely a Tech Data támogatásával készült. Részletek »

 

Cloud & big data

Rasszista, gyűlölködő, Hitler-imádó posztokat tolt Musk "javított" chatbotja

A Grokot fejlesztő xAI alig győzi törölni az alig néhány nappal ezelőtt továbbfejlesztett generatív algoritmusból áradó szemetet.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.