A növekedési adatok kedvezőtlen alakulása ellenére 2023 utolsó negyedévében a hazai munkáltatók 31 százaléka tervezi bővíteni jelenlegi munkaerő-keretét, miközben csökkentést 19 százalékuk tervez – derül ki a Manpower Magyarország ma közzétett munkaerőpiaci előrejelzéséből.
A 41 országban végzett globális kutatásban több mint 500 magyarországi munkáltatót kérdeztek meg többek között negyedik negyedéves munkaerő-felvételi szándékaikról. A szezonális hatásoktól megtisztított eredmények alapján az ún. nettó foglalkoztatási mutató 13 százalékon áll, ami 1 százalékponttal meghaladja az előző negyedév eredményét, a tavaly ilyenkori adatnál pedig 18 százalékkal kedvezőbb (ami a vizsgált országok közül az egyik legnagyobb mértékű javulás).
Az országosan kimutatott 13 százalékos létszámbővítési mutató iparági bontásban meglehetősen nagy szórást mutat. A legnagyobb felfutást a pénzügy és ingatlan (+28%), az energia és közmű (+25%), az alapanyag- és feldolgozóipar (+22%), valamint az IT (18%) szektorokban várják. A skála másik oldalán a legrosszabb eredménnyel az egészségügy és élettudományok (-17%) területe "büszkélkedhet".
Cégméret alapján csoportosítva a válaszokat az állapítható meg, hogy a közepes és nagyvállalatok kimutathatóan optimistább kilátásokkal rendelkeztek, mint az 50 főnél kevesebb főt foglalkoztató cégek.
Mesterséges hatékonytalanság?
A felmérés változó összeállítású részében ezúttal többek között arra kérdeztek rá, hogy a cégvezetők szerint melyek a munkaerő termelékenységének javulását leginkább elősegítő tényezők. A beérkező válaszok alapján leginkább a szakmai fejlődés – képzések, képességek fejlesztése révén – a legfontosabb (40 százaléknyian jelölték ezt a szempontok), a pozitív munkakultúra és a munka-élet egyensúly biztosítása egyaránt 36-36 százalékot kapott, a világos célok mentén történő működést is 33 százaléknyian tartották kulcsfontosságúnak.
A mesterséges intelligenciát övező érdeklődés és felfokozott várakozások tükrében meglepő, hogy a technikai újdonságoknak a válaszadók jóval kisebb hatást tulajdonítottak: az MI-hez kapcsolható új eszközök alkalmazását csupán 18 százaléknyian, a meglévő technikai eszközök aktívabb használatát 17 százaléknyian tartották a hatékonyságnövelés fontos aspektusának.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak