Zárt felhasználói tesztelés indult a Google keresőmotorjának egy különleges kísérleti változatával. Az új kereső kizárólag mesterséges intelligenciával generált összefoglalót ad eredményként. Mint az a termékért felelős alelnök, Robby Stein blogbejegyzéséből kiderül, az új funkciót egyelőre csak a Google One AI Premium előfizetőinek egy szűkebb, megbízható felhasználónak minősített köre próbálgathatja. Ezért az MI-alapú keresés nem is alapértelmezett, hanem a tesztben meghívott felhasználóknak kell külön bekapcsolniuk a kereső oldal tetején az AI Mode feliratú fülre kattintva. (A One AI Premium havi 20 dollárért kínál extra felhős tárhelyet és hozzáférést egyes speciális MI-funkciókhoz.)
Az új keresési módban a leglátványosabb a találati oldal átalakulása: a szokásos kék linkeket egy részletes, MI-generálta összefoglaló váltja le, amely tartalmazza az összefoglaló forrásaira mutató hyperlinket. Az oldalon megmarad a keresősáv, de az jelen esetben csak arra szolgál, hogy a felhasználó további kérdésekkel szűkíthesse, pontosíthassa az összefoglalót.
Robby Stein blogbejegyzésében egy példát is hoz. A felhasználó alvásmonitoring eszközöket keres, aminek az eredményeként az AI Mode végül létrehoz egy a különböző lehetőségeket összehasonlító táblázatot, ami alapján a felhasználó egyszerűbben választhatja ki a számára legmegfelelőbb modellt.
A Google szerint az új keresési mód nagyszerűsége abban rejlik, hogy jól megfogalmazott kérdések segítségével olyan komplex eredményhez jut a felhasználó, amelyhez korábban több keresést kellett lefuttatnia, és utána még a találatok szintetizálásával is bíbelődhetett. Az AI Mode viszont ezt pillanatok alatt elvégzi helyette, legyen szó egy új fogalom jelentésének mélyebb megértéséről vagy – mint a fenti példában is – a különböző lehetőségek összevetéséről. (A kereső állítólag több millió vásárlás adatainak a felhasználásával szintetizál releváns eredményt.)
A bevezetésről egyelőre nincs hír
Az MI generálta összefoglalók a magyar felhasználóknak sem lehetnek ismeretlenek: a Google Search találati oldala jelenleg is megjelenít egy MI készítette összefoglalót az első 10 találata fölött. Az új MI-funkció annyiban különbözik ettől, hogy sokkal részletesebb és a forrásokra mutató linkeket tartalmazó összefoglalót generál, amiből akár a keresőoldalon is tovább lehet menni anélkül, hogy különböző oldalakat kellene megnyitni.
Az AI Mode mögött a Gemini 2.0 modell egy speciális változata dolgozik, amely érvelő és multimodális MI-t is használ. A Google azonban hangsúlyozza: ez egyelőre csak egy teszt. A cég azt sem közölte, hogy milyen menetrendet képzel el a szolgáltatás szélesebb körű bevezetésére. Egyes funkciókat még a kísérleti szakaszban is csak fokozatosan vezetnek be. Ilyen például a fentebb említett összehasonlító táblázatok készítése is.
(Illusztráció: Google)
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió. A valódi előrelépéshez olyan infrastruktúrára, szolgáltatásokra és partneri támogatásra van szükség, amelyek nemcsak technológiai válaszokat adnak, hanem üzletileg is működőképes megoldásokat kínálnak.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak