A Google olyan technológiát vezetett be, amely egyszerűbbé teszi a felhasználó és a netes ronotok megkülönböztetésére használt CAPTCHA kezelését a felhasználónak – artí a Biztonságportál.
Annak ellenére, hogy már több olyan megoldás is született, amely alkalmas a webes űrlapoknál alkalmazott CAPTCHA azonosítók megkerülésére, még mindig rengeteg helyen alkalmazzák (a megoldás kialakulásáról egy kattintásnyira írtunk résztelesebben). Ezzel a módszerrel próbálják megakadályozni például, hogy robot, spambot gyűjtsön automatikusan információkat a netről.
Kezdetben a CAPTCHA (Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart – teljesen automatizált nyilvános Turing-teszt a számítógép és az ember megkülönböztetésére) olyan eltorzított, összezagyvált karakterekre épült, amelyeket a felhasználók – még ha sokszor nehezen is –, le tudtak olvasni, míg a csalók által alkalmazott robotok erre nem voltak képesek. Aztán megjelentek a kép, hang és videóalapú CAPTCHA-k is.
Ennek az azonosítási módnak voltaképpen az tett be, hogy sikerült olyan mesterséges intelligencia algoritmusokat kidolgozni, melyek egyre nagyobb biztonsággal fejtették meg az "elmaszkolt" kódokat. A Bitport is beszámolt például a Vicarious nevű startup cég fejlesztésérő, amely orvosi diagnosztikában felhasználható módszereket építene a CAPTCHA visszafejtésére alkalmas algoritmusokra.
Az új visszafejtési módszerek ellen egyre bonyolultabb, mind nehezebben leolvasható kódok jelentek meg. Ezekkel azonban már a felhasználóknak is meggyűlt a bajuk, és mind a mai napig nyűgnek érzik – tegyük hozzá, teljesen jogosan.
A Google felmérése szerint a mai technológiákkal a legbonyolultabb CAPTCHA-k is 99,8 százalékos pontossággal visszafejthetők, sőt a cég ki is fejlesztett a Street View-hoz egy olyan alkalmazást az utcai feliratok visszafejtéséhez, amely hozza ezt az arányt.
A Google az általa alkalmazott reCAPTCHA esetében egy jelentős fejlesztést hajtott végre, aminek eredményeként akár egy kattintással is kiválthatóvá válik a korábbi szövegbogarászás. A felhasználónak nem kell mást tennie, mint bepipálni egy jelölőnégyzetet. A Google az alábbi videóban magyarázza el a változtatást lényegét.
Noha a módszer a felhasználó szempontjából nagyon egyszerű, azért a háttérben kifinomult eljárások dolgoznak azon, hogy a pipálás előtt, alatt és után bekövetkező események alapján meg lehessen állapítani, hogy ember vagy robot próbál éppen regisztrálni. Ha rendszernek nem sikerül biztosan eldöntenie, akkor a felhasználó egy plusz kérdést kap.
A reCAPTCHA a mobil platformok esetében is fejlődött: képek segítségével lehet igazolni azt, hogy valóban egy emberi lény használja az adott weboldalt.
A Google szerint összességében kedvezőek az új technológiával kapcsolatos első tapasztalatok, így jó esély van rá, hogy egyre több weboldalon találkozunk vele.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak