Egy, jelenleg is a keresővállalatnál dolgozó menedzser beperelte saját munkaadóját. Állítása szerint a "Ne légy gonosz" jelmondat csak a külvilágnak szól, a valóság ennél sokkal sötétebb...

A leginkább keresőmotorjáról ismert vállalat számos egyéb tevékenységet is végez, ennek során pedig zömmel könyékig turkál a felhasználók privát szférájában. Ha a Google-nél úgy érzik, ingoványos talajra tévedtek, a céges jelmondat iránytűként szolgál: „Ne légy gonosz!” („Don’t be evil!”). A mantrát még a két alapító, Larry Page és Sergey Brin találta ki 2004-ben, a vállalat tőzsdére lépésével egy időben.

A Google másik arca

Nem mindenki ért azonban egyet azzal, hogy a jelmondat le is fedi a vállalat hozzáállását (Steve Jobs konkrétan baromságnak tartotta). És itt most nem a külső, összeesküvés-elméleteket gyártókról vagy a vállalattal szemben szkeptikus, esetleg csalódott felhasználókról beszélünk: a Google-t saját alkalmazottja perelte be a héten (szép karácsonyi ajándék mindenkinek). A felperes állítása szerint a céges mottó a titoktartási megállapodások és belső szabályozások esetében egyáltalán nem fedi a valóságot.

Egyelőre nem tudni, ki indított jogi eljárást a keresőgigász ellen, a per az amerikai terminológiában John Doe-ként használt jelzőt használja a felperes „megnevezésére”. Állításai viszont nagyon is súlyosak, úgy véli, hogy nem csupán a „Ne légy gonosz!” jelmondattal ellentétesek a Google bevett gyakorlatai, hanem a kaliforniai munkavédelmi törvényeknek sem tesznek eleget.

Több vád is olvasható a periratban. A névtelen menedzser szerint az alkalmazottaknak tiltottak a jogellenes magatartásról vagy veszélyes termékhibákról folytatott belső beszélgetések, mivel ezeket egy jogi eljárásban a cég ellen fel lehetne használni. Szintén tiltott az információszivárogtatás, a munkavállalók többsége nem beszélhet sem újságírókkal, sem kormányzati alkalmazottakkal. Akkora a titkolózás, hogy még barátaikkal vagy férjükkel/feleségükkel sem oszthatják meg gondolataikat az alkalmazottak a Google-nél végzett munkájukkal kapcsolatban.

Egészen extrém területekre is kiterjed ez a paranoid szabályozás a felperes vádjai szerint. Tilos például regényt kiadni, ha abban olyan valaki szerepel, aki a Szilícium-völgyben dolgozik egy techvállalatnál; hacsak a Google nem adta engedélyét a vázlatra és a kész műre egyaránt.

Második csapás

Idén ez már a második ilyen jellegű peres eljárás a Google ellen. Feltételezések szerint az első – amit a National Labor Relations Board, azaz az USA munkaügyi szabályozásokat felügyelő szövetségi szervével együtt indított – mögött ugyanaz a személy áll, aki a mostani jogi lépéseket is megtette. Abban az ügyben készült egy felmérés, mely szerint, ha a Google-t elkaszálják, azaz igaznak bizonyulnak a vádak, akkor az akár 3,8 milliárd dolláros kártérítéssel is járhat a keresőgigász számára.

Hivatalosan a Google természetesen mindent tagad. A vállalat egyik szóvivője alaptalannak nevezte a vádakat, és közölte, hogy vehemensen fogja védeni saját igazát a bíróság előtt. Elmondása szerint a Google elkötelezett a nyílt belső céges kultúra mellett, az átláthatóság pedig nagyon fontos részét teszi ki ennek.

Piaci hírek

Hadat üzennek a Wikipedia szerkesztői az MI-szennyezésnek

Programot indítottak a Wikipédia védelmében a félrevezető, mesterséges intelligenciával generált információval szemben, ami általában is egyre nagyobb mértékben károsítja az online információs teret.
 
Hirdetés

A japán bölcsesség ereje: emberség a technológiai megoldások mögött

A globális válság súlyosan érintette az office piacot, ami a GLOBAL-UNION Kft. tevékenységét is veszélybe sodorta. A 100 százalékos magyar tulajdonban álló vállalat azonban a nehézségek közepette is megőrizte optimizmusát, és következetesen a legjobb döntéseket hozta.

A probléma szorosan összefügg a felhő miatt egyre népszerűbb mikroszerviz architektúrák és webalkalmazások, pontosabban a használatukhoz szükséges API-k terjedésével.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.