Állománygyűlést tartottak a Google-nél a kialakult gazdasági helyzet miatt. A dolgozók kérdeztek – kínosakat; Sundar Pichai válaszolt – a CNBC szerint egyre idegesebben. Az üzleti laphoz eljutott egy hangfelvétel a gyűlésről, amelyen néhány alkalmazott élőben is részt vehetett New Yorkban.
A felvétel szerint a legtöbben azt kifogásolták, hogy a vállalat a dolgozókon akar spórolni, miközben rekord nyereséggel zárja az egymást követő pénzügyi időszakait, és hatalmas készpénztartalékkal is rendelkezik.
Pichai ezzel szemben a menedzsment felelősségéről, a nehéz gazdasági körülményekről és az összefogás fontosságáról beszélt. A pandémia után ugyanis a vállalat már közel sem hasít óriási tempóval, és már közel sem csak arról lehet szó, hogy nem bővítik a létszámot. A leépítés tehát annak a fényében teljesen reális forgatókönyv, hogy Pichai maga is elismerte korábban: nem csak a makrogazdasági problémák okoznak nehézséget a vállalatnak, hanem az egyre növekvő bürokrácia is. Ez most a dolgozóknak is elmondta.
Mi az a 20 százalékos termelékenységnövekedés?
Az ingyenes nasik ügye mellett a legtöbb szavazatot kapott kérdés az volt, hogy mit ért a vezérigazgató a bejelentett 20 százalékos termelékenységjavítás alatt. (A Google belső Dory rendszerében feltett kérdéseket a dolgozók értékelték, és Pichai a legmagasabb értékelést kapott kérdésekre válaszolt.)
Pichai igyekezett a pozitív oldalról közelíteni: például azt, hogy ha egy csapat hat fővel szeretett volna bővülni, esetleg meg kell elégednie négy új emberrel. De a konkrét megvalósítás csapatonként eltérő lesz, mondta. Egyes területeken például a folyamatok egyszerűsítése vezethet hatékonyságjavuláshoz. Persze a legutóbbi események miatt a leépítés lehetőségét sem lehetett elkerülni. Azt azonban nem ígérte meg egyértelműen, hogy a teljes, több mint 170 ezres dolgozói állományt tájékoztatja a leépítésekkel kapcsolatos döntésekről.
Szerint egyébként amit a Google csinál, az nem agresszív költségtakarékosság. "Kicsit aggaszt, hogy önök szerint amit tettünk, az agresszív költségmegtakarítás" – mondta egy dolgozói kérdésre. Ő ezzel szemben inkább észszerű döntéseknek tartja ezeket, amiket egy hosszú távon gondolkodó vállalatnak meg kell hoznia. Bizonytalan időkben fontos, hogy a vállalat takarékosabb és hatékonyabb legyen.
Nem az ingyen kávétól lesz jó a Google-nél dolgozni
A költségcsökkentéssel kapcsolatban nagyon sok kérdést kapott Pichai. Azokat persze ügyesen elkerülte, melyek a felső vezetők javadalmazásának alakulását firtatják. De annak azért bőségesen szentelt teret, hogy a dolgozói igényeket helyükre tegye. Szerinte a Google kultúrája még akkor is kellemes munkakörnyezetet biztosít, ha bizonyos ingyenes, kikapcsolódást segítő juttatások elvesznek. A startupokkal és az induló Google-lel példálózott: bár ott nem kerestek-keresnek jól feltétlenül az emberek, nem kapnak külön juttatásokat, és nagyon keményen dolgoznak, mégis jól érzik magukat.
A pénzügyi részleg vezetője, Kristin Reinke is megszólal az "állománygyűlésen". Ő megfontoltságot kért mindenkitől: minden kiadást és üzleti utat fontoljon meg minden részleg alaposan, mielőtt igent mond rá.
De azt sem felejtette el megemlíteni, hogy az alkalmazottak mérsékeljék az ünnepi partikra vonatkozó elvárásaikat. Nem, nem tiltja meg a vállalat a karácsonyi partikat, de azok legyenek visszafogottak.
A végére maradt azonban egy jó hír is: ha a karácsonyi bulikon nem is folyik patakokban majd a Dom Pérignon, Bret Hill javadalmazási programokért felelős alelnök megígérte, hogy a fizetésekben, valamint a bónuszrendszerben és a részvényjuttatásokban nem lesz változás.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak