Általában a 2008-as recesszióhoz kötik azt a technológiai iparban végbement változást, hogy a gyártók a dobozos szoftverek helyett elkezdték hozzászoktatni ügyfeleiket a havi vagy éves előfizetések szerinti számlázáshoz, ami ma már alapvetésnek tekinthető a felhőalapú számítástechnika korszakában. Az iparági bennfentesek szerint az újabb globális recesszió közeledtével most újabb változás indulhat be a szoftveres üzleti modellekben. A techvállalatok ráfordulnak az úgynevezett használatalapú árazásra, amelyben az ügyfelek csak azért fizetnek, amit ténylegesen fel is használnak – olvasható a Business Insider csütörtökön közzétett elemzésében.
A dolog annyiban nem újdonság, hogy az olyan infrastruktúraszolgáltatók, mint az AWS, már eddig is percalapon számláznak a szervereik használatáért, és az új generációs adatszolgáltatók is a náluk elhelyezett adatmennyiség alapján számítják fel a díjakat. A lap által idézett szakértők azt jósolják, hogy ennek a modellnek a rugalmassága a mostani helyzetben különösen csábító lesz az ügyfelek szemében. Ez pedig a szállítók egyre nagyobb részét készteti arra, hogy elkezdjék felfedezni a koncepciót, és új fogyasztási modelleket dolgozzanak ki, vagy legalábbis ilyen elemekkel bővítsék a már meglévő rendszereket.
A hibrid megközelítés lehet a nyerő
A használatalapú árazásnak természetesen hátránya is van, ami a szállítói oldalon elsősorban a kiszámíthatóság hiánya: könnyű belátni, hogy az előfizetők száma alapján könnyebb megbecsülni a következő havi forgalmat, mint a látványos ingadozásra képes közvetlen felhasználást tekintve, ahol az ügyfelek viszonylag könnyen csökkenthetik kiadásaikat. Utóbbiak azonban értékelik a rugalmasságot, ami hosszabb távon erősítheti lojalitásukat és az általános használatot, amikor pedig bizonyos körülmények között árérzékenyebbé válnak, más lehetőségük is lesz, mint a termékek teljes elhagyása.
Bár abban a Business insider szerint sok elemző egyetért, hogy a használatalapú árképzés nem lesz minden helyzetben ideális, jelenleg a szolgáltatók kénytelenek átgondolni eddigi megközelítésüket. A megoldás valószínűleg az lesz, hogy az alaptermékek esetében nem feltétlenül térnek át a használat szerinti számlázásra, de az megjelenik majd a rájuk épülő nagy csomó eszközben és szolgáltatásban. Ez egyelőre kézenfekvőbb az infrastruktúrarétegben, mint az alkalmazásrétegben, de idővel ezek az elemek a szoftverszolgáltatásokban is megjelennek. A hibrid megoldás a szállítóknak is adhat némi kiszámíthatóságot, miközben nagyobb rugalmasságot kínálna az ügyfeleknek. Az egyik szakértő már új nevet is talált a modellnek, amit "használaton alapuló előfizetésnek" nevezett.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak