Nemzetközi felmérések támasztják alá, hogy a nagyvállalati informatikai költségek 60-70 százalékát a meglévő rendszerek üzemeltetése emészti fel, és csak 30-40 százalék jut az aktuális üzleti célokat kiszolgáló, új informatikai projektek megvalósítására. A HP szerint valós lehetőség, hogy a vállalatok az arányokat megfordítsák, és a rendelkezésre álló források akár 70 százalékát az innováció szolgálatába állíthassák.
Ennek kulcsa a HP egységes infrastruktúra (Converged Infrastructure) koncepciója, valamint az ehhez kapcsolódó termékek és szolgáltatások köre. A HP egységes infrastruktúrájának lényege a hagyományos, siló jellegű rendszerek átalakítása adaptív erőforrás-csoportokká, amelyek az alkalmazások között megosztható, egységes, optimalizált és hatékony szolgáltatás platformot alkotnak. A FŐTÁV Zrt., Magyarország legnagyobb távhőszolgáltató vállalata is ezen elvek alapján valósítja meg modernizációs törekvéseit az informatikai infrastruktúra terén.
Szakmai szempontból nem kérdéses, hogy a távfűtés modellje olcsóbb és környezetkímélőbb megoldást kínál, mint az egyedi gázfűtés. A FŐTÁV 50-60-as évekből örökölt - akkor még monopolhelyzetben levő - távfűtési modellje felett azonban eljárt az idő, így a szolgáltató 2007-re 20 százalékot meghaladó versenyhátrányba került a piacon.
A FŐTÁV ezért még ugyanebben az évben átfogó korszerűsítési programot indított, amely 2010-re ismét a legolcsóbb, összkomfortos fűtési móddá tette a távfűtést. Az átfogó – szervezeti átalakításokat és korszerű megoldások bevezetését is jelentő – program egyik fontos eredményeként a vállalat három év alatt 4,2 milliárd forintos megtakarítást ért el az üzemeltetési költségeken, amiben az IT-üzemeltetés hatékonyabbá tétele is fontos szerepet kapott.
Erőforrás-igényes rendelkezésre állás különálló szerverekkel | Figyelembe véve azt a tényt, hogy a FŐTÁV Zrt. közfeladatot ellátó közművállalat, kritikus alkalmazásai az alapszolgáltatások működésében semmiképp nem okozhatnak fennakadást. Ezek a rendszerek nem eshetnek ki, és még rövid idejű szolgáltatás-kiesés esetén sem fordulhat elő adatvesztés. Emellett a FŐTÁV alkalmazásainak szinte mindegyikére jellemző, hogy igénybevételük időben – napszakonként vagy egy hónap bizonyos időszakában – jelentős mértékben ingadozik.
A FŐTÁV ezt a magas rendelkezésre állást informatikai oldalon korábban különálló szerverekkel biztosította: több mint 50 kiszolgáló működött ebben a környezetben; kis túlzással minden alkalmazás külön szerveren futott. Ebben az infrastruktúrában meglehetősen korlátozottak voltak a technológiai lehetőségek több alkalmazás azonos szerveren történő összevonására.
– A különálló kiszolgálók így elég alacsony, 5-50 százalékos kihasználtság mellett működtek, ennél jobb erőforrás-hasznosítást az akkori infrastruktúra jellegéből adódóan nem tudtunk elérni – mondta Racsmány Dömötör, a FŐTÁV Zrt. informatikai osztályvezetője. – További problémát jelentett, hogy az ötvennél több szerver legalább tíz különböző típusú kiszolgálót jelentett, még akkor is, ha zömmel ugyanattól a gyártótól származtak. A kritikus alkalmazásokat futtató szerverekhez hardverredundanciát kellett biztosítanunk, ami meglehetősen költséges módja a magas rendelkezésre állás biztosításának.
Egységes infrastruktúra a HP-tól | Ebből a helyzetből a szerverkonszolidáció és –virtualizáció jelenti a kiutat, ezért a projekt előkészítésekor a FŐTÁV is ebben az irányban kezdte felmérni a lehetőségeket. – Arra kerestük a megoldást, hogy az üzemeltetéstől elvárt szolgáltatási szint megtartásával miként vonhatunk össze minél több szervert minél kevesebb fizikai gépen. – Ez ugyanis lehetővé teszi, hogy a rendelkezésre állás érdekében korábban fenntartott erőforrás-kapacitást, élőmunka-ráfordítást, ezáltal az IT-költségeket is csökkentsük– fogalmazott Racsmány Dömötör.
– Az új infrastruktúra megtervezésénél az üzleti igényekből indultunk ki, amelyek az üzemeltetésbiztonság és a rendelkezésre állás fenntartása mellett a költségek csökkentésére vonatkoztak – fejtette ki az IT-osztályvezető. – Mivel szerver és kliens oldalon is nagyrészt HP eszközöket használunk, ez segített a végső döntés meghozatalában. A HP szerverek és tárolórendszerek melletti legfontosabb érv azonban az volt, hogy a konszolidációs projekt kapcsán megfogalmazott összes követelménynek eleget tettek, és a legkedvezőbb árú megoldást adta az üzleti problémákra.
Virtualizált ERP rendszer | A konszolidációs projekt során a FŐTÁV meglévő, több mint 50 szerverét tíz darabnál kevesebb fizikai kiszolgálóval kívánja kiváltani. – Virtualizált környezetünket a HP szerverek két csoportja szolgálja ki – mondta a FŐTÁV osztályvezetője. – Az Itanium alapú HP Integrity penge (blade) szervereken, Unix operációs rendszer-környezetben fut majd az SAP vállalatirányítási (Enterprise Resource Planning - ERP) rendszerünk.
Ebbe a csoportba 13 darab HP Integrity blade szervert vásároltunk, amelyek a jelenlegi éles SAP környezet mellett a fejlesztői és a tesztkörnyezetet, valamint a vezetői információs rendszer és a közeljövőben bevezetendő ügyfélkapcsolat-kezelő (Customer Relationship Management - CRM) rendszer igényeit is ki fogják szolgálni. A mostani migrációt követően ezek a szerverek körülbelül 40 százalékos erőforrás-kihasználtsággal fognak működni. A teljesítménytartalék nem véletlen: a távhőszolgáltató 2011-re a vállalatirányítási rendszer reimplementációs upgrade-jét tervezi. Több modult is az eddigiektől eltérő módon fog használni, ami megnöveli az ERP rendszer teljesítményigényét.
A FŐTÁV új szerverkörnyezetének másik csoportjában x86-os HP ProLiant blade-ek a fizikai kiszolgálók, amelyeken VMware alapú virtuális környezetben fut majd az összes többi alkalmazás. Itt HP Proliant BL460c és BL685c típusú gépek vannak, annak érdekében, hogy az adatbázis-, levelező- és fájlszerverek, valamint más üzleti alkalmazások eltérő teljesítményigényét egyaránt jól szolgálja az infrastruktúra. Ebben a csoportban 11 darab blade található: ezek a szerverek a migráció befejezését követően körülbelül 60 százalékos kihasználtság mellett fognak működni. A teljes infrastruktúra minden eleme fizikailag is duplikált, Így még akkor is biztosított a FŐTÁV által elvárt, magas szolgáltatási szint, ha a rendszer bármely eleme meghibásodna, vagy például katasztrófa-helyzet állna elő.
A FŐTÁV-nál kialakított, egységes infrastruktúra fontos elemét alkotják a HP EVA6400 tárolórendszerei, melyeket a nagyobb adatbiztonság miatt az éles működésű rendszerektől fizikailag is elkülönítettek. A tárolóeszközök az adatok teljes életciklusa során felmerülő, különböző üzleti igényeket lefedik. A távhőszolgáltatónál kialakított konfiguráció jelenleg 96 merevlemezt tartalmaz, és biztonsági, valamint fejlesztési tartalékokkal együtt 40 terabájt tárolókapacitást kínál. Ezeken a HP szoftvere saját algoritmus szerint elosztva, többszörözve tárolja az adatokat és információkat.
Költségcsökkentés rövid és középtávon | – Az előzetes számításaink és az első tapasztalatok alapján most már egyértelműen látszik, hogy a FŐTÁV milyen problémákkal találta volna magát szembe, ha nem indítja el ezt a szerverkonszolidációs projektet – világított rá Racsmány Dömötör. – Ebben az esetben a korábbi szerverpark fele, mintegy 20 darab szerver egy éven belül megérik a cserére, a tervezett, jelentős informatikai fejlesztések pedig további 10 szerver beszerzését és beüzemelését is szükségessé teszik.
Ez önmagában igen jelentős költségteher lett volna, miközben nehezebbé válik az üzemeltetési költségek tervezése. A szerverpark bővülésével az IT-üzemeltetésben részt vevő outsourcing partnernél is volumennövekedést kellene kérni. Ehhez képest a HP egységes infrastruktúráján kialakított, új, konszolidált és virtualizált szerverkörnyezetnek köszönhetően mindezek a többlet költségek elmaradnak.
– Most újítottuk meg azt az IT-szolgáltatási szerződésünket, amely többek között a szerverüzemeltetést is támogatja – hozta fel példaként az IT-osztályvezető. – Ebben már érvényesítettük a konszolidációs projekt során megvalósult erőforráscsökkenést is, így összességében 15 százalékkal kedvezőbb áron jutottunk ehhez a szolgáltatáshoz.
– A szerverek hűtése és a szerverterem klimatizálása tipikusan az a költségtényező, amelyről a vállalat gyakran megfeledkezik, mi viszont nagy érdeklődéssel várjuk az eredményt ezen a téren – mondta Racsmány Dömötör. – Ebből a célból mérőműszereket szereltünk fel, amelyek néhány hónap múlva, a migráció lezárultát és a régi szerverek lekapcsolását követően adnak majd összehasonlítható adatokat. Várakozásaink szerint ezen a téren is legalább 15-20 százalékos költségmegtakarítást fogunk elérni.
A FŐTÁV informatika osztálya és a külső szolgáltató között munkamegosztás van, az informatika osztály a felügyeleti eszközökkel együtt megtartotta az irányító szerepkört és know how-t, amely szükséges az SLA-kba foglalt szolgáltatási szint mindenkori fenntartásához. (x)
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak