A Facebook több mint három évvel ezelőtt, elképesztő összegért vásárolta fel a WhatsApp-ot. A felhasználók körében már akkor elindult a félelem, hogy ennek az lesz a vége, hogy elkezdik összeboronálni az egyenként is felbecsülhetetlen értékű adatbázisokat. A legnagyobb közösségi hálózat azonban a felvásárlást jóváhagyó EU-val akkor azt közölte, hogy nem lehetséges a két tábor személyenkénti, automatikus beazonosítása. Mint kiderült, természetesen ez megoldható. A füllentésért pedig most egy kövér csekket kell befizetni.
110 millió euró - akciósan
Az Európai Bizottság több hónapos vizsgálatot követően a héten megállapította, hogy a Facebook megsértette a felvásárlásokra és összeolvadásokra vonatkozó uniós rendelkezéseket. A büntetést 110 millió euróban, azaz aktuális árfolyamon nagyjából 34 milliárd forintnak megfelelő összegben határozták meg a döntéshozók. A lehetőségekhez képest ez még akciósnak is mondható, de a hatóság tekintettel volt arra, hogy a cég végül együttműködött és elismerte a felelősségét.
A 2004 óta életben lévő szabályozás első bírságát azért szabták ki, mert három évvel ezelőtt, a felvásárlás jóváhagyásához szükséges dokumentációban valótlanságokat állított a vállalat. Akkor a Facebook azt állította, képtelen a két csoport, azaz a facebookozók és a WhatsApp-felhasználók személyes adatainak automatizált összefésülésére. Ehhez képest tavaly nyáron bejelentették, hogy a frissen megváltoztatott felhasználási feltételek immár lehetőséget adnak arra, hogy például a WhatsApp adatbázisában tárolt telefonszámokat a megfelelő facebookos profilhoz kapcsolják.
Természetesen ezt kiszúrták Brüsszelben, és tavaly decemberben meg is indult a hivatalos vizsgálat. Ennek mostani lezárásakor az Európai Bizottság azt közölte, hogy a Facebook két ízben is valótlan információkat adott. Először a már említett jóváhagyási eljáráskor, majd a decemberben indult vizsgálatra adott válaszában is. A határozat szerint a Facebook munkatársainak tisztában kellett lennie a felhasználói adatok összeboronálásának lehetőségével, aminek a technológiai feltételei már 2014-ben rendelkezésre álltak.
Bíznak a büntetés visszatartó erejében
Margrethe Vestager, az EU versenypolitikáért felelős biztosa úgy véli, a mostani döntés világos üzenet kell legyen mindenkinek, miszerint a vállalatoknak kötelező betartania a felvásárlásokra vonatkozó rendelkezéseket, és ennek szellemében valós információkkal kell ellátniuk az ügyükben eljáró testületet. A Facebookra kiszabott büntetés nagyságát pedig arányosnak és visszatartó erejűnek minősítette.
Hogy ez utóbbi mennyire igaz, azt majd a jövő eldönti. Az mindenesetre tény, hogy a Facebook sokkal többet is kaphatott volna, ám a döntéshozók figyelembe vették az enyhítő körülményeket. Ezek közé tartozik az, hogy a cég immár elismerte a hibáját és nem kívánja további fórumok, jogi lehetőségek erőltetésével húzni az időt. Piros pont járt azért is, hogy a Facebook Európában beszüntette azt a gyakorlatot, miszerint a felhasználóknak kellett külön kérni, hogy ha ki akartak maradni a "reklám- és termékélmények fejlesztéséből", amelyet az adategyesítés tett lehetővé. Ez a lehetőség most alapból nemleges állásban van, amit a felhasználónak külön lehet engedélyeznie.
A 110 millió euró ugyan rengeteg pénz, de a Facebookot azért nem fogja földhöz verni. A cég forgalma tavaly több mint 27,6 milliárd dollár volt, amiből több mint 10 milliárd nettó profitban ott is maradt.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak