Helyi idő szerint délelőtt 11 órakor indult a Facebook részvények kereskedelme... azaz csak indult volna, mert már a bevezetést is sikerült némelyest eltolni, ugyanis a NASDAQ rendszerei állítólag túlterhelődtek a felfokozott érdeklődés miatt. Végül több mint fél órával a hivatalos nyitást követően derült ki, hogy a 38 dolláros jegyzést követően 42,99 dolláron indult a papírok csereberéje. Aztán jött a hullámvasút.
Egyszer fent, egyszer lent
A nyitás után máris 82 millió Facebook részvény forgott aktívan a kereskedelemben, az tehát a késleltetett induláson és a kezdeti felfokozott érdeklődésen is látszik, hogy mindenki térdelőrajtban várta, hogy harapjon egyet a közösségi pénzhegyeiből. Később azonban nem ízlett mindenkinek a falat.
Már az első órában egy erős mélyrepüléssel kezdtek a "kék papírok", két lépcsőben a nyitó árfolyamig, 38 dollárig esett az értékük. Aztán a napi kereskedés során több újabb hajrával ismét stabilan 40 dollár fölé tornászták fel az árfolyamot az öltönyös szerencsejátékosok, végül azonban a hivatalos kereskedés végeztével újra az eredeti ár környékén jegyezték a papírokat. Ez ráadásul leginkább azoknak a brókerházaknak és pénzintézeteknek volt köszönhető, akik még a kereskedés megkezdése előtt hosszabb garanciát vállaltak a jegyzési árszintre.
Még semmi sincs veszve
Végül a zárás, majd pedig az "after hours" kereskedés sem hozott csodát, a papírok 38,23 dolláron, tehát a jegyzéshez képest mindössze 0,61 százalékos pluszban várják a második napot. Az első napon viszont összesen 571 millió részvény cserélt gazdát, amely mindenképpen rekordnak számít a tőzsdére lépő vállalatok papírjaihoz kapcsolódó érdeklődés tekintetében. Emellett az elemzők szinte mindegyike kivár, és arra figyelmeztetik a gyorsan ítélőket: még a tőzsdére korábban belépő óriásvállalatok esetében is gyakran előfordult, hogy az első napokban az elvárásokhoz képest gyengébben teljesítettek.
Érdekes módon a Facebook első napján a hasonló területről érkező vállalatok részvényei egyaránt erőset buktak: a Groupon részvényei 6, a Pandoráé 5, a LinkedIn-é pedig 2,6 százalékkal értek kevesebbet a nap végén, de a nagy versenytárs Google is 3,64 százalékkal lejjeb zárt, mint a kereskedés nyitásakor.
A Facebook mindenesetre első tőzsdei napján is magabiztosnak akart látszani, ezért erre a napra időzítettek egy új felvásárlást. A legújabb bekebelezett cég a Karma, amely közösségi ajándékozásra kínál megoldásokat: a 16 főt foglalkoztató cég a hírek szerint nem olvad be teljesen a Facebookba, külön entitásként működik tovább, viszont szorosan a közösségi oldalhoz faragott szolgáltatásokat fejleszt.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak