Az Európai Unió Bíróságának döntése kihathat a digitális üzleti modellekre kivetendő adókkal kapcsolatos EU-s álláspontra, állítja a Deloitte.

Fontos, az egész Unióra kiható döntést hozott márciusban az Európai Unió bírósága. Összeegyeztethetők az uniós joggal azok a különadók, amiket 2010-ben a távközlési, az energiaipari és a kiskereskedelmi cégekre vetett ki a magyar állam.

A különadók miatt a Tesco és a Vodafone bírósághoz fordult, ami 2018-ban jutott el az Európai Unió Bíróságáig. A bíróság döntése szerint nem sért uniós jogot az árbevételt progresszív módon terhelő különadó, amely elsődlegesen külföldi tulajdonú vállalatokat érint. Az adó bevezetése ugyanis a magyar piacokon legnagyobb árbevétellel rendelkező vállalkozásokat érintik. Csupán a piacok valós gazdasági helyzetét tükrözik, és nem minősülnek az érintett vállalkozásokkal szembeni hátrányos megkülönböztetésnek.

Nem diszkrimináció. Ilyen a piacszerkezet

A két vállalat többek között arra hivatkozva perelte a magyar államot, hogy az adók indokolatlanul hátrányosan különböztették meg a külföldi tulajdonú vállalkozásokat (az adók 95 százalékát a külföldi cégek fizették). A Vodafone érvelése szerint a távközlési piacon a külföldi vállalkozások részesedése valóban magas, 90 százalék fölötti, de például a brit tulajdonú társaságot a progresszív adózás miatt a piaci részesedését jelentősen meghaladó mértékben sújtotta a válságadó.

Az Európai Bíróság indoklása szerint nem a jogalkotó szándékos megkülönböztetése miatt hárultak a terhek jelentősebb részben a külföldi tulajdonú vállalkozásokra, hanem mert ilyen a piacszerkezet. A külföldi szereplők nagyok, magas az árbevételük, a hazai vállalkozások pedig kicsik – és ennek megfelelő az árbevételük is.

Mint a Deloitte emlékeztet rá, a különadókat 2010 októberében vezették be visszamenőleges hatállyal, 2010 januárjától. Ez a kiskereskedelmi és távközlési vállalatok mellett az energiaszektor szereplőit, köztük a Molt is érintette. (Ez utóbbi azért fontos, mert a Mol magyar tulajdonú vállalatnak minősül.) Az adóteher sávosan változott. A távközlési szektorban 100 millió forint árbevételig kaphattak adómentességet a cégek, de 5 milliárd árbevétel fölött már 6,5 százalék volt az adó mértéke.

Több van ebben, mint hogy most ki nyert

A döntés jó a magyar államnak (nem kell visszafizetni a beszedett adót). De van ennél mélyrehatóbb hatása is. A magyar különadók (amilyeneket más EU-s tagállamok is szeretnének bevezetni) szerkezete és az OECD-tagállamok digitális üzleti modelleket terhelő adóterve ugyanis néhány ponton hasonlít. Például utóbbi alapja is az árbevétel, és nem a nyereség lenne, valamint csak bizonyos értékhatár felett kellene alkalmazni.

A Vodafone és a Tesco ügyében hozott bírósági döntés lényegében megteremtette ebben a kérdésben az EU egységes jogi álláspontját. A Deloitte szerint a jövőben az az érvelés sem áll majd meg az EU-s bíróságok előtt, hogy az árbevétel adóztatása nem feltétlenül méltányos.

Mindez segíthet összehozni azt az OECD által szorgalmazott konszenzusos javaslatot, amely biztosítaná, hogy abban az országban lehessen a digitális üzleti modellekből származó bevételeket megadóztatni, ahol azok keletkeztek. A mostani bírósági döntés az EU-t lényegében azonos platformra helyezi. Például megteremti a lehetőségét annak, hogy a globális techcégek kedvenc módszerének, a nyereséggel való trükközésnek elejét vegye, amihez egyébként több uniós tagállam is lelkesen asszisztált.

A két ügyben hozott ítélet miatt az OECD javaslatát is egyszerűbb lesz összehangolni az uniós joggal.

A megoldás messze van

Az érintettek elsősorban az ún. GAFA cégek (Google, Apple, Facebook, Amazon), de természetesen ide lehet sorolni minden, határokon átnyúló (felhő-) szolgáltatást nyújtó céget a Microsofttól a Netflixig, a Revoluttól a Salesforce-ig. Ezek főleg amerikai vállalkozások. Így a megállapodás annak ellenére távoli, hogy GAFA ellen az USA-ban is egyre több politikus lépne fel radikálisan.

De egy ilyen digitális adóra igény lenne az EU-ban -- már csak a pénz miatt is. Paolo Gentiloni, az Európai Bizottság gazdaságért felelős biztosa például a közelmúltban arról beszélt, hogy a járvány miatt kialakult válságot is jobban tudná kezelni az EU, ha be lehetne szedni a digitális üzleti modellekben működő vállalatoktól az adókat. Az OECD és G20 munkacsoportjai a tervek szerint októberben folytatják az egyeztetéseket.

Piaci hírek

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.