Egy év alatt megszabadulna a Dell a kínai csipgyártóktól. A Nikkei értesülései szerint az amerikai vállalat tavaly év végén kérte beszállítóitól, hogy jelentősen csökkentsék a termékeikben a kínai gyártmányú csipek arányát. Olyan csipeket sem akarnak 2024 után használni, melyeket Kínában állítottak elő nem kínai tulajdonban lévő üzemekben. Az indok a beszállítói lánc diverzifikálása.
Beszállítók: viccnek kicsit durva
Bár a meglehetősen agresszív lépésben vannak kockázatok a Dellre nézve is, a Nikkeinek név nélkül nyilatkozó bennfentesek szerint a beszállítóknak is gyors válaszlépéseket kell tenniük. Ellenkező esetben végleg elveszíthetik a világ harmadik legnagyobb PC-gyártójának megrendeléseit. A Dell döntése ráadásul precedenst teremthet. A HP, amely jelenleg a második legnagyobb PC-gyártó, szintén elkezdte felmérni, hogy megvalósítható-e a gyártás és összeszerelés elvitele Kínából. A Dell tervei egyébként messze túlmutatnak a csipeken: szinte minden elektronikus modul, NYÁK stb. esetében kizárná a kínai gyártást, és azokat más országokból, például Vietnámból szerezné be.
A PC-gyártóknak ez az éles irányváltása a Nikkei szerint meglepte a beszállítói ipar egyes szereplőit. Mint egy a Dellnek és a HP-nak is szállító cég vezetője mondta az üzleti portálnak, egy noteszgéphez több ezer alkatrész kell, és a beszállítói ökoszisztéma évek alatt finomodott és vált teljessé Kínában. Emiatt – bár korábban is volt arról szó, hogy a Dell gondolkodik a beszállítói lánca diverzifikációján – senki sem számított ennyire radikális lépésre.
A Dell szűkszavúan kommentálta a Nikkei értesüléseit: folyamatosan vizsgálják az ellátási lánc diverzifikációját, amivel segíthetik az üzletet. Ugyanakkor azt is hangsúlyozta a vállalat, hogy Kína fontos piaca. A termelés megszervezésénél azt tartják szem előtt, hogy ügyfeleik és partnereik igényeit a lehető legjobban kielégíthessék, amihez szükség volt arra, hogy globális ellátási láncukba földrajzi sokszínűséget, rugalmasságot és stabilitást építsenek be.
Egyre több a bizonytalanság
Washington nemzetbiztonsági aggályokra hivatkozva tavaly októberben ismét szigorított a Kínába irányuló technológiai exporton. Az egyik legnagyobb kínai félvezető-bérgyártó, az SMIC már egy hónappal később arról számolt be, hogy egyes amerikai csipfejlesztő ügyfelei elbizonytalankodtak, hogy megrendeljék-e az SMIC-től a gyártást.
Erre reagálhattak a PC-gyártók is, melyek most teljesen szabadulnának a kínai kapcsolatoktól. Pedig évtizedek alatt mélyen beágyazódtak a kínai beszállítói iparba. A Dell és a HP például 2021-ben együttesen több mint 133 millió notebookot és asztali számítógépet gyártott, és ezek többségét két kínai városban, Csungkingban és Kunshanban szerelték össze – jobbára Kínában gyártott alkatrészekből.
A Dell lépése ugyan radikálisnak tűnik, de csak a gyors végrehajtása miatt lehet meglepő (és persze kockázatos). Az Apple például már évek óta szórja szét a korábban Kínában koncentrálódó gyártási kapacitásait Indiától Vietnámig, a jövő év közepétől a utóbbiba kerül a MacBookok gyártása is. De nem csak az amerikai cégek keresik az alternatív gyártási helyeket: a korábban kizárólag Kínában gyártó tajvani vállalatok negyede költözött át más délkelet-ázsiai országba.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak