2024-től nem találkoznánk a berendezéseiben a "Made in China" felirattal.

Egy év alatt megszabadulna a Dell a kínai csipgyártóktól. A Nikkei értesülései szerint az amerikai vállalat tavaly év végén kérte beszállítóitól, hogy jelentősen csökkentsék a termékeikben a kínai gyártmányú csipek arányát. Olyan csipeket sem akarnak 2024 után használni, melyeket Kínában állítottak elő nem kínai tulajdonban lévő üzemekben. Az indok a beszállítói lánc diverzifikálása.

Beszállítók: viccnek kicsit durva

Bár a meglehetősen agresszív lépésben vannak kockázatok a Dellre nézve is, a Nikkeinek név nélkül nyilatkozó bennfentesek szerint a beszállítóknak is gyors válaszlépéseket kell tenniük. Ellenkező esetben végleg elveszíthetik a világ harmadik legnagyobb PC-gyártójának megrendeléseit. A Dell döntése ráadásul precedenst teremthet. A HP, amely jelenleg a második legnagyobb PC-gyártó, szintén elkezdte felmérni, hogy megvalósítható-e a gyártás és összeszerelés elvitele Kínából. A Dell tervei egyébként messze túlmutatnak a csipeken: szinte minden elektronikus modul, NYÁK stb. esetében kizárná a kínai gyártást, és azokat más országokból, például Vietnámból szerezné be.

A PC-gyártóknak ez az éles irányváltása a Nikkei szerint meglepte a beszállítói ipar egyes szereplőit. Mint egy a Dellnek és a HP-nak is szállító cég vezetője mondta az üzleti portálnak, egy noteszgéphez több ezer alkatrész kell, és a beszállítói ökoszisztéma évek alatt finomodott és vált teljessé Kínában. Emiatt – bár korábban is volt arról szó, hogy a Dell gondolkodik a beszállítói lánca diverzifikációján – senki sem számított ennyire radikális lépésre.

A Dell szűkszavúan kommentálta a Nikkei értesüléseit: folyamatosan vizsgálják az ellátási lánc diverzifikációját, amivel segíthetik az üzletet. Ugyanakkor azt is hangsúlyozta a vállalat, hogy Kína fontos piaca. A termelés megszervezésénél azt tartják szem előtt, hogy ügyfeleik és partnereik igényeit a lehető legjobban kielégíthessék, amihez szükség volt arra, hogy globális ellátási láncukba földrajzi sokszínűséget, rugalmasságot és stabilitást építsenek be.

Egyre több a bizonytalanság

Washington nemzetbiztonsági aggályokra hivatkozva tavaly októberben ismét szigorított a Kínába irányuló technológiai exporton. Az egyik legnagyobb kínai félvezető-bérgyártó, az SMIC már egy hónappal később arról számolt be, hogy egyes amerikai csipfejlesztő ügyfelei elbizonytalankodtak, hogy megrendeljék-e az SMIC-től a gyártást.

Erre reagálhattak a PC-gyártók is, melyek most teljesen szabadulnának a kínai kapcsolatoktól. Pedig évtizedek alatt mélyen beágyazódtak a kínai beszállítói iparba. A Dell és a HP például 2021-ben együttesen több mint 133 millió notebookot és asztali számítógépet gyártott, és ezek többségét két kínai városban, Csungkingban és Kunshanban szerelték össze – jobbára Kínában gyártott alkatrészekből.

A Dell lépése ugyan radikálisnak tűnik, de csak a gyors végrehajtása miatt lehet meglepő (és persze kockázatos). Az Apple például már évek óta szórja szét a korábban Kínában koncentrálódó gyártási kapacitásait Indiától Vietnámig, a jövő év közepétől a utóbbiba kerül a MacBookok gyártása is. De nem csak az amerikai cégek keresik az alternatív gyártási helyeket: a korábban kizárólag Kínában gyártó tajvani vállalatok negyede költözött át más délkelet-ázsiai országba.

Piaci hírek

Rengeteg személyes adatot lophattak el francia kórházakból

A támadók szerint több 1,5 millió ember adatai vannak náluk, ennek felét pedig a híradások szerint már áruba is bocsátották.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.