A külügy szerda este külön közleményben tette felelőssé az orosz katonai hírszerzést néhány közelmúltbeli incidensért, és választ ígér a nemzetközi normákat felborító akciókra.

A The Telegraph csütörtökön számolt be a brit külügyminisztérium szerda esti hivatalos közleményéről, amely szerint a kormány kibervédelmi központja (NCSC) tizenkét olyan csoportot azonosított a kibertérben, amelyet a GRU-val, vagyis az orosz katonai hírszerző szolgálattal hoz összefüggésbe. Ezek a nem feltétlenül szervezetileg, hanem a tevékenységek és technológiai sajátosságok alapján meghatározott szereplők összesen hat, 2015 és 2017 közötti támadásvagy kampány mögött állnak, amelyek az NCSC szerint "nagy biztonsággal" a GRU-hoz kapcsolódnak, és amelyekért a brit kormányzat szélesebb kontextusban a Kremlt teszi felelőssé.

A közlemény ezeket a csoportokat (APT 28, Fancy Bear, Sofacy, Pawnstorm, Sednit, CyberCaliphate, Cyber Berkut, Voodoo Bear, BlackEnergy Actors, Strontium, Tsar Team, Sandworm) jelöli meg a fél Ukrajnát lebénító, de európai és orosz üzleteket is érintő támadások felelősének. Emellett ugyanezeket sejti az amerikai Demokrata Párt vagy a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) szervereinek feltörése mögött, de az összesen hat csoportba sorolt akciók között van egy brit tévéadónál végrehajtott adatlopás is. A közleményben Jeremy Hunt brit külügyminiszter kijelenteti: ezek a kibertámadások nem szolgálnak semmilyen indokolt nemzeti érdeket, ehelyett világszerte befolyást gyakorolnak az emberek hétköznapi életének zavartalanságára, még arra is, ahogy kedvüket lelik a sportban.

Ennél világosabbak nem is lehetnének

Szerinte a GRU akciói nem csak botrányosak, de válogatás nélkül vesznek célba mindenkit; ez a viselkedési minta arra utal, hogy a szervezet a nemzetközi szabályok és normák figyelmen kívül hagyásával akar működni, miközben büntethetetlennek tartja magát, és nem számol a következményekkel. Hunt világosnak nevezi a brit kormány üzenetét: szövetségeseikkel együtt fel fogják tárni a GRU kísérleteit a nemzetközi stabilitás aláaknázására, és válaszolni is fognak a felelőtlen kibertámadásokra. A közlemény külön kiemeli, hogy az akciók számos ország – köztük maga Oroszország – nagy számú polgárát érintették, és a nemzetközi törvények megsértése mellett komoly károkat okoztak az egyes nemzeti gazdaságoknak is.

A GRU-t ennél jóval több incidenssel is összefüggésbe hozták már, az amerikai elnökválasztás mellett például a francia elnökválasztás vagy a brexit-szavazás. illetve egy francia tévécsatorna elleni kibertámadás kapcsán is. A bili mégis Szergej Szkripal egykori orosz-brit kettős ügynök és lánya megmérgezésével borult ki, miután a gyilkossági kísérlethez használt katonai idegméreg-hatóanyagnak két brit állampolgár is áldozatául esett, sőt egyikük a kórházba szállítását követően meg is halt. A tavasszal Angliában végrehajtott merénylet elkövetőit azóta a GRu tisztjeiként azonosították, Theresa May miniszterelnök pedig szeptember elején egy indulatosnak nevezhető parlamenti felszólalásban jelentette be, hogy fényt derítenek a GRU tevékenységeire, felfedve a szolgálat módszereit.

Bár a kormányzati közleményben felsorolt ügyeket számos forrás – köztük az amerikai titkosszolgálatok – már eddig is az rosz katonai hírszerző szolgálathoz kötötte. Az, hogy a brit kormány most hivatalosan is a GRU-t (vagyis már nem általában Oroszországot) teszi felelőssé, a The Telegraph forrásai szerint annak a stratégiának a része, amely a szervezet tevékenységének aláásását és alapvető visszaszorítását célozza. A britek egyébként nem csak az oroszokat vádolták meg az országot érintő, állami hátterű kibertámadásokkal: tavaly Észak-Koreához és Iránhoz, közvetve pedig Kínához is kapcsoltak ügyeket, egyetemeket és tanácsadó szervezeteket célzó támadások, illetve zsarolóvírusok terjesztése miatt.

Ez a cikk független szerkesztőségi tartalom, mely a T-Systems Magyarország támogatásával készült. Részletek »

Biztonság

Tervezni kezdik az óriási, űrhajósok generációit szállító hajókat

A legközelebbi exobolygók is csak több száz vagy ezer év alatt lesznek megközelíthetők, ami különféle kérdések egész sorát veti majd fel az utazás fizikai megvalósításán túl is.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.