A beléptető rendszer elsődleges feladata a biztonság növelése. Ha azonban a rendszerből lekérhetők a megfelelő adatok, a bérszámfejtésnek könnyedén átadhatók a munkaidőadatok, a HR vagy a vállalatirányítás számára pedig értékes statisztikák is összeállíthatók.
Hirdetés
 
A beléptető rendszereket alapesetben azért telepítik a vállalatok, hogy kizárják az épületből az illetékteleneket, és ellenőrzés alatt tartsák, kik érkeztek a céghez. Emellett a dolgozók épületen belüli mozgását is lehet szabályozni, hiszen az egyes pontokra telepített berendezések (jellemzően a kártyaolvasók) csak a belépésre jogosultak számára nyitják ki a hozzájuk tartozó ajtót, forgókaput.

Skálázható nyilvántartás | Az ilyen rendszerek általában a kártyaolvasók mellett adatgyűjtő berendezésekből és egy felügyeleti számítógépből állnak. Az olvasók a belépési adatokat egy adatgyűjtő berendezésnek vagy közvetlenül a felügyeleti számítógépnek továbbítják. Az egyszerűbb rendszerek néhány olvasót és 50-100 felhasználót tudnak kezelni, míg a nagyobbak – skálázható módon - akár sok száz olvasó és több tízezer felhasználó nyilvántartására is képesek több telephelyen. A berendezéseket rendszerint szünetmentes tápegységgel szállítják, így áramkimaradás esetén akár 3-150 órán át működőképesek maradnak.


Amennyiben a beléptető rendszerhez megfelelő szoftver tartozik, számos hasznos információt lehet kinyerni a kártyaolvasók által összegyűjtött adatokból. A felügyeleti számítógépen tárolt adatokból például megjeleníthető, hogy ki mikor és hová lépett be, illetve egy adott dolgozó éppen hol tartózkodik. A be- és kilépési adatok ugyanakkor a munkaidő-nyilvántartáshoz is felhasználhatók, amelynek pontos vezetése minden vállalatnak törvényi kötelessége.

Összekötni a hasznosat a hasznossal | Még jobban leegyszerűsíthető a vállalati adminisztráció, ha a beléptető rendszerből érkező adatok nem csak a munkaidő-nyilvántartáshoz, hanem a bérszámfejtéshez is felhasználhatók (gondoljunk csak a műszakpótlékokra, túlórák díjazására). Ehhez azonban már nem elegendőek a be- és kilépési adatok, hiszen a személyi adatokat, a táppénzes időket, a szabadságtervezést elsősorban a bér- és humánügyviteli rendszerek kezelik. A hatékony és teljes körű munkaidő-nyilvántartást ezért csak azok a szoftverek képesek ellátni, amelyek egy humánügyviteli rendszer integrált részeként működnek. Egy ilyen program kifejlesztéséhez tehát nem csak biztonságtechnikai, hanem komoly humánügyviteli szakértelemre és integrált rendszerre is szükség van.

Érdemes tehát a saját fejlesztés helyett egy olyan szolgáltató megoldását választani, amelynek kínálatában a beléptető rendszerrel kompatibilis munkaidő-nyilvántartó szoftver mellett integrált humánügyviteli rendszer is megtalálható. Ilyen például a Magyarországon piacvezető NEXON megoldása, amely nem csak a pontos munkaidő-nyilvántartást garantálja, hanem azt is, hogy a bérszámfejtés mindig megfelel az aktuális törvényi előírásoknak. A szoftverhez ugyanis a gyakori jogszabályváltozások miatt évente 15-20 alkalommal adnak ki frissítéseket, amely a munkaidő-nyilvántartást is érintheti.

A nexONTIME szoftver ráadásul már felhő alapú hoszting szolgáltatásként is üzemeltethető, amely különösen a kisebb informatikai költségvetéssel rendelkező, vagy a több telephelyen működő vállalatoknak ideális. (x)

Belépés csak kártyával

Új infók a szupertitkos kütyüről, amelyre 6,5 milliárd dollárt sem sajnált az OpenAI

Az áprilisi pletykákhoz képest lényegesen többért került a ChatGPT fejlesztőjéhez az egykori Apple-designer, Jony Ive startupja, amely egy forradalmi új eszközön dolgozik.
 
Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.