Legalábbis azokat nyugodtan, amelyeket a felhasználók direkt publikus módon adtak meg a "nyakkendős Facebookon".

Egy hétfői szövetségi fellebviteli bírósági döntés szerint a Microsoft birtokában lévő LinkedIn-nek tűrnie kell, ha külsős cégek ipari módszerekkel gereblyézik össze a platformról a nyilvánosságnak szánt személyes információkat. A vesztes fél nem törődik bele, és tovább viszi a pert a "felhasználók védelmében".

Minden a legnagyobb rendben

A közel 650 millió taggal büszkélkedő LinkedIn valóságos kincsesbánya azoknak a vállalakozásoknak, amelyek a munkavállalók és a munkaadók viszonyában akarnak valami értéket képező szolgáltatást nyújtani. Ilyen a San Franciscóban bejegyzett hiQ Labs is. A vállalat a munkaadók számára készít olyan algoritmust, amely megjósolja, hogy egy dolgozó milyen eséllyel marad hűséges tagja a csapatnak. Ehhez a predikcióhoz van szüksége a szoftvernek minél több adatra, amelyet a hiQ a LinkedIn módszeres átfésülésével és az információk kigyűjtésével állított elő.

Ez a nagyüzemi adatgereblyézés viszont nagyon nem tetszett a közösségi hálózatnak, és per lett az ügyből. A mostani döntés már nem az első kör, de még ezt követően sem tekinthető lezártnak a pereskedés. Annyi bizonyos, hogy a bírói trió teljes összhangban úgy döntött, hogy a hiQ minden további nélkül használhatja ezeket az adatokat a saját termékében. Fontos kitétel, hogy itt csak is olyan adatokról van szó, amelyeket a felhasználók önként és dalolva bocsátottak közszemlére.

A bírói magyarázat szerint a LinkedIn-nek ebbe a dologba nincs beleszólási joga, mivel a felhasználók rendelkeznek a közösségi hálózatra feltett személyes információikkal. És mivel a kérdéses adatok a nyilvános adatlapon találhatók, így egyértelmű, hogy ezeket maguk a felhasználók is azért tették ki, mert meg akarták osztani azt a világgal. Végén az indoklás egészen odáig elmegy, hogy közérdeket sértene, ha a LinkedIn és a hozzá hasonló internetes cégek döntenék el, hogy ki és mire használhatna fel nyilvánosan és önként megadott információkat.

Rosszra is használhatják

A másik oldal természetesen teljesen más oldalról közelíti meg a kérdést. A döntés miatt rendkívül csalódott LinkedIn közleményében arról ír, hogy épp a lehetőségeket mérlegeli a hogyan továbbal kapcsolatban, ugyanis a cég elkötelezett abban, hogy megvédi a felhasználóit és a rájuk bízott adatokat.

A Craiglist szintén támogatásáról biztosította a közösségi hálózatot. A netes hirdetésekben utazó vállalat szerint veszélyes következményekkel járhat a mostani döntés, mivel megnyithatja az utat a rossz szándékú felhasználásnak, mint amilyen a kéretlen levélspam és a tömeges telefonhívások.

Forró téma

Az ügy több szempontból is érdekes aktualitással bít. Egyrészt éppen a napokban bukkantak egy nyilvános szerveren heverő hatalmas adattömegre, amely Facebookról származó telefonszámokat és egyéb személyes információkat tartalmazott. Bár a telefonszámok kinyerését a Cambridge Analytica-botrányt követően letiltotta rendszerében a Facebook, az eset valóban rávilágít a könnyű adatgyűjtési lehetőség árnyoldalaira. Ugyanakkor a kapu bezárásával a közösségi óriás egy kapcsolatfelvételi lehetőséget is felszámolt a platformján, ami hosszabb távon biztosan ront valamit a bevételein.

A másik dolog a nagy internetes birodalmak túlhatalmának a kérdése, amire a fenti ügyben eljáró bíró is utalt akkor, amikor nemkívánatosnak minősítette azt, hogy a LinkedIn információmonopóliumként döntse el, kivel mit hajlandó megosztani. A téma kezd kifejezetten forróvá válni a big tech vállalatoknak, hiszen az USA-ban egyre többször hangoztatott feldarabolási kezdeményezések mellett a Google ellen több tucat amerikai állam főügyésze is eljárást indított

Közösség & HR

Nem tudjuk és nem is nagyon akarjuk használni az AI PC-t

Mindez egy Intel által rendelt nemzetközi kutatás eredményeiből olvasható ki. Az eladásban érdekelt csipgyártó összefoglalója azért igyekezett a potenciális pozitívumokra koncentrálni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.