A BME Villamosmérnöki és Informatikai Karán mutatták be annak a kísérleti antennának a képességeit, amely a 6 GHz-es ferekvenciatartományban kínál 5G-s bázisállomásokkal az 5G-nél jelentősen nagyobb adatátviteli sebességet. Az egyetem és a vállalat kutatói laboratóriumi körülmények között az új antennatechnológiával 10 Gbit/s feletti átviteli sebességet is regisztráltak.
Mint azt Zarándy Pál, a 4iG mobil és 5G területekért felelős stratégiai igazgatója a bemutatón elmondta, a Nemzetközi Távközlési Egyesület (International Telecommunication Union, ITU) tavaly decemberben, Dubajban rendezett világkongresszusán fogadta el a 6 GHz-es frekvenciatartomány használatát mobil kommunikációs célokra. Az ennek kihasználására alkalmas ún. ELAA (Extra Large Antenna Array) antennál előnye, hogy a már meglévő 3,5 GHz-es infrastruktúra elemeivel is használható. Az antennával úgy lehet növelni a hálózati sebességet, hogy nem kell új telephelyeket vagy bázisállomásokat építeni. Így gazdaságosan és környezetkímélő módon bővíthetők a mobilhálózatok. A gazdaságosság különösen fontos, mivel egyelőre a szolgáltatók még az 5G-s beruházásaik megtérülését keresik, miközben a felhasználói oldalon folyamatosan nő az igény a mobil adatátvitel bővítésére.
A BME-n elvégzett kísérletek a Huawei mid-band frekvenciatartományt használó eszközein futottak. Mint a bemutatón hangsúlyozták, ezek a berendezések elsősorban kutatási célokat szolgálnak. A munkába a 4iG balkáni leányvállalatainak közrereműködésével a tiranai és podgoricai műszaki egyetemek kutatói, diákjai is bekapcsolódnak.
Új távlatokat nyit az 5G monetizálása előtt
Az új antennatechnológia a korábbinál szélesebb körben teszi elérhetővé a nagy felbontású 3D-s vagy AR/VR alkalmazásokat, de új lehetőségeket nyit az IoT, az ipar 4.0 megoldások és a cloud computing előtt is. Németh Vilmos, a BME 5G Lab és az 5G Koalíció 6 GHz munkacsoportjának vezetője olyan alkalmazási lehetőségeket hozott fel, mint a távsebsészet. Németh az új technológiai térnyerését a 2030-es évekre jósolta. Szerinte a következő évtized a telekommunikációban az 5G és a 6G integrációjára épül majd.
A bemutatón felszólalt Charaf Hassan, a Villamosmérnöki és Informatikai Kar dékánja is (képünkön). Mint mondta, a BME számára mindig is fontos volt, hogy élő kapcsolata legyen az iparral. Az egyetemnek több mint ezer céggel van kapcsolata, köztük innovatív kisvállalkozásokkal is. A cél az, hogy ezeken a kapcsolatokon keresztül az egyetem segítse a magyar technológiai startup ökoiszisztéma fejlődését is.
Mint mondta, ennek köszönheti az egyetem a kiváló infrasturktúráját, többek között azt, hogy a régió legnagyobb kísérleti 5G-s campus háhózatával rendelkezik, amihez a frekvenciát a Vodafone, a hálózati berenedezéseket pedig a Nokia biztosította. A dékán kifejtette: soha nem adományokban gondolkodtak, hanem win-win szituációt igyekeztek kialakítani. A partnerség biztosítja, hogy az egyetem gyorsan implementálhassa a legújabb technológiákat az oktatási programjába, az ipar pedig innovációt segítő, újra és újításra nyitott szakemberekkel gazdagodjon.
(Fotó forrása: 4iG)
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak