A mélyhamisításra (deepfake) épülő csalások a Facebookon is szaporodnak, ami természetesen az érintett bankoknak sem tetszik, így a közösségi platformot üzemeltető Meta velük közösen indított új programot az ilyen kísérletek visszaszorítására. Ennek keretei között lehetővé teszi, hogy a bankok a közvetlenül megosszák a szolgáltatóval a scam profilokkal összefüggő információikat, amelyek felhasználásával azon az oldalon is hatékonyabban léphetnek fel velük szemben.
A Meta szerdán kiadott közleménye alapján a Fraud Intelligence Reciprocal Exchange (FIRE) programban első körben két pénzintézet, a NatWest és a Metro Bank vett részt az Egyesült Királyságban, a kísérlet pedig a várakozásoknak megfelelő eredményeket hozott: az általuk biztosított adatok alapján már 20 ezer olyan fiókot szüntettek meg, amelyet a gyanú szerint csalók működtettek, és felszámoltak egy jelentősnek mondott, kamu koncertjegyekkel seftelő hálózatot is.
A The Guardian szerint január óta Ausztráliában is több bankkal kezdtek hasonló együttműködésbe, ennek nyomán pedig hat hónap alatt 8 ezer különböző oldalt és 9 ezer, hírességeket felhasználó deepfake-csalást blokkoltak. Ez utóbbiak annyira gyakorivá váltak, hogy a lap szerint az ausztrál hatóságok tavasszal már figyelmeztetést is kiadtak a celebritások nevében indtott lehúzásokról és homályos kriptovaluta-üzletekről, amelyek dollármilliókban mérhető károkat okoztak.
Jobb később mint soha
A Meta közleménye a NatWest lakossági üzletágának vezetőjét idézi, aki úgy látja, hogy a csalók megállításának legjobb módja, ha még azelőtt azonosítják őket, hogy megcélozhatnák a felhasználókat. A hatékony fellépés egyébként a közösségi szolgáltatónak is egyre sürgősebb: Business Insider riportja felidézi, hogy az említett hírességek között már van, aki pert indított a vállalat ellen, mivel az tényleges profitot húz a rosszindulatú szereplők által pörgetett, sokezernyi hirdetésből.
A cikkben hivatkoznak az F-Secure kiberbiztonsági vállalat adataira, amelyek értelmében a Facebook felhasználói nagyobb gyakorisággal találkoznak ilyen típusú csalásokkal, mint bármely más közösségimédia-platform látogatói. A probléma leküzdésében így nagy jelentősége lehet majd a bankokkal kialakított együttműködéseknek is, ami a Meta közleménye szerint az első ilyen jellegű, ágazatok közti kezdeményezés a csalásfelderítésre használható információ megosztására.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak