Komoly tőkebefektetést kapott az elismert IT-biztonsági szakember, Frész Ferenc és társai által 2013-ban alapított Cyber Services Zrt. A GB & Partners Kockázati Tőkealap-kezelő több lépcsőben 600 millió forint tőkével száll be a vállalatba. Ehhez a forrásokat az EXIM Növekedési Alap biztosítja.
A megállapodás szerint a Tőkelap-kezelő jelentős kisebbségi tulajdonhányadot szerez a vállalatban, de annak menedzsmentjét változatlanul hagyja. A vezérigazgatói posztot továbbra is Frész Ferenc alapító-tulajdonos tölti be, és továbbra is ő felel a vállalat stratégiai irányításért. Mádi-Nátor Anett operatív igazgató a nemzetközi kapcsolatokért, Virág Csaba az oktatási üzletágért felel, Nagymajtényi Gábor, a vállalat negyedik alapítója pedig új technológiák, védelmi megoldások kutatásában, üzletfejlesztésében támogatja a menedzsmentet.
A GB & Partners az IT-biztonsági piacban lévő nagy növekedési potenciál miatt látott fantáziát a befektetésben. Iparági várakozások szerint ugyanis a vállalatok a megnövekedett támadási faktorok miatt egyre többet költenek biztonságra, így a szektor értéke 2022-re meg fogja haladni a 230 milliárd dollárt.
Négy év sikere
Bár a Cyber Services Zrt. kiberbiztonsági szolgáltatót csak négy éve alapították, az alapítók kezében sok évnyi szakmai tapasztalat gyűlt össze. Közülük a legismertebb kétségtelenül a cég vezérigazgatója, Frész Ferenc. Frész több mint hat évig irányította a Kürt Zrt. Biztonsági Intelligencia Központját, emellett nagy szerepe volt a hazai etikushacker-képzés elindításában is. 2011-től négy évig a Nemzeti Biztonsági Felügyeletnél dolgozott, ahol feladata volt többek között a proaktív nemzeti kibervédelmi képességek fejlesztése, az incidensek vizsgálata, valamint kibervédelmi módszertanok, politikák és cselekvési tervek kidolgozása és végrehajtása.
A szakember a szélesebb közvélemény előtt 2015-ben, egy az ITBN konferencián tartott előadása kapcsán lett ismert. Az Index beszámolója szerint Frész aggasztó képet festett Magyarország kibervédelmi helyzetéről.
Bár már 2013-ban megalapította a Cyber Services Zrt.-t, amely elsősorban kritikus infrastruktúrát üzemeltető vállalatok (atomerőmű, vízügy, gyógyszeripar, közlekedés stb.) és pénzügyi cégek részére nyújt kibervédelmi szolgáltatásokat, a cég jelen formájában 2015. óta működik, és azóta folyamatosan növekszik. Mindazonáltal bevételei egyelőre szerénynek mondhatók, 2015-ben 36 millió forint nettó árbevétellel, tavaly pedig a Nemzeti Cégtár adatai szerint 55 millió forinttal zárta az évet.
A friss forrásokat a vállalat a szolgáltatási portfólió és a szakértői csapatának bővítésére – rövid időn belül a dolgozók létszámának megduplázása a terv –, valamint az üzleti célcsoport szélesítésére kívánják fordítani. A befektetésről kiadott közlemény szerint a fejlesztések célja, hogy a legfejlettebb kiberbiztonsági szolgáltatásaik ne csak a legnagyobb vállalatok és intézmények, hanem az egyre jobban digitalizálódó kisebb cégek is elérhessék.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak