A mesterséges intelligencia kutatás egyre gyorsabban szállítja az eredményeket, és már vannak olyan területek, ahol a gépi programok egyértelműen felülmúlják az emberekre jellemző teljesítményt.

A mesterséges intelligencia még borzasztó messze van a sci-fi-irodalomból ismert, emberfeletti gépagyaktól, de a neurális hálózatok fejlesztése ettől még soha nem látott tempóban zajlik. A minden téren bevethető MI nem csak nem létezik, de egyelőre nem is hiányzik, hiszen a specializált, öntanuló algoritmusok több területen már egyértelműen jobb teljesítményre képesek a humán felhasználóknál. A VentureBeat egyik MI-kutató vendégszerzője szerint a gépek az alábbi területen húztak el az emberi intelligenciától:

Kép- és objektum-felismerés

Ez az egyik olyan terület, ahol az MI már látványosan jobb teljesítményre képes az emberi felhasználóknál, vagyis ahol a legjobban látszik, mennyire felgyorsítják a kutatásokat az utóbbi időben elérhetővé vált technikai lehetőségek. Ez nem csak az algoritmusok pontosságára vonatkozik, de olyasmire is, mint ugyanannak a dolognak a más nézőpontból, más környeretben (esetleg részleteiben) való felismerése. Egy korábban idézett stanfordi kísérletben például az MI simán felülműlt egy olyan PhD-hallgatót, aki kereken 100 órán át készülhetett ugyanannak a publikus képadatbázisnak a tanulmányozására.

Játékok

Az emberek által megfejthetetlennek tartott játékok sorra esnek el a gépi intelligencia előtt: a dáma, a sakk, a póker vagy utóbb a gó is erre a sorsra jutott, sőt a Google DeepMind algoritmusának már jelentős adatbázisokra sincs szüksége, hogy magától megtanuljon az emberi képességeken túlmutató szinten játszani. A videojátékok az MI szempontjából összetettebbek, de a rendszerek ezeket is gyorsan elsajátítják, és egyre többször olvasni róla, hogy a magukat tanító programok már az összetettebb játékokat is képesek tökéletesre fejleszteni.

Hangképzés és -felismerés

A beszédhang gépi értelmezését a legtöbben az ember-gép interakció következő minőségi ugrásának tekintik, az MI-k azonban ennél is többre képesek. A Google vagy a Baidu mélytanuló hálózatai képesek az emberi beszédet utánzó hangok előállítására, amiben egyre jobbak és jobbak lesznek, bár az áltuluk generált hangokat már így is nagyon nehéz megkülönböztetni a humán beszédtől. Ezzel párhuzamosan egyetemi kutatók több helyen is létrehoztak olyan szájról olvasó algoritmusokat, amelyek kétszer pontosabbak, mint egy szájról olvasni képes ember – sőt a mesterségesen előállított hangot egy választott videóval is szinkronizálhatják.

Művészeti stílusutánzás

A neurális hálózatok képesek minden részletre kiterjedően feltérképezni egy adott műalkotáson az ecsethasználatot, a színválasztást, az árnyékolást és más jegyeket, hogy aztán a művészre jellemző stílust tokkal-vonóval átvigyék egy új, az elemzés eredményeképpen létrehozott alkotásra. A technológia már a mobil applikációk között is megjelent, és tényleg látványos módon változtatja át a felhasználók fotóit klasszikus műalkotásokká.
 

forrás: deepart.io

 

Előrejelzés

Az egyik legtöbbször felbukkanó téma, hogy a mesterséges intelligencia analitikai képességei egyre több területen múlják felül az emberi közreműködéssel végzett adatelemzést. Ez nem csak a feldolgozás nagyságrendjére és sebességére igaz: egy másik, gyakran idézett stanfordi kísérlet például arról szólt, hogy az MI a Google Maps sok millió felvételét megvizsgálva, a képeken látható járművek fajtájának, típusának és életkorának analízisével 88 százalékos pontossággal belőtte az amerikai választásokon leadott szavazatok arányát egy-egy adott környéken.

Webdizájn-módosítás

Az MI-integráció ezen a területen már gyorsabb és hatékonyabb változtatásokat tesz leehtővé az oldalak szerkezetében, mint ahogy arra az emberi webtervezők képesek lehetnének, meghatározva az átlagosnak tekinthető felhasználói benyomásokat. A technológia elemzi a mintákat, ennek alapján értékeli az oldalak felépítését és elemeit, javítva az eredményeket a konverzió és más fontos indikátorok tekintetében.

Cloud & big data

Idegesítéssel küzd a képernyőfüggőség ellen egy új alkalmazás

Mivel az időkorlátos-kiléptetős módszerek nem igazán hatékonyak, a kutatók új módszerrel próbálnák meg rávenni a felhasználókat, hogy néha kapcsolják ki az okostelefonjukat.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.