Tudna mesélni arról a NASA, mennyit fejlődött az űrkutatás három évtized alatt. De nem csak a kilövési eszközök, űrhajók, műholdak, szondák és a végtelen teret pásztázó távcsövek frissültek ezen időszak alatt, hanem végbement egy legalább ilyen fontos, az amerikai űrhivataltól független folyamat: gyökeresen megváltozott a programozási módszertan.
Ki ért a Fortranhoz?
A NASA viszont nem szívbajos szervezet, még gond nélkül használnak harminc évvel ezelőtti kódot is. Illetve azért nem teljesen gond nélkül: a három évtizede munkába állított Fortran programokra ráférne némi teljesítménynövelés. Ez azonban ma már csak nagyon nehézkesen valósítható meg, mivel az ehhez a programozási nyelvhez értők többsége már vagy nyugdíjba ment, vagy legalábbis más területen, más programnyelven dolgozik.
Érzi ezt a NASA is, ezért komoly, 15 ezer dolláros pénzköteget lengetett be High Performance Fast Computing Challenge (HPFCC) kezdeményezésének bejelentésekor. A sajnos csak amerikai programozókra kiírt kihívás lényege, hogy a hivatal Modern Fortranban írt FUN3D modellező alkalmazását a jelenlegi tempónál jóval gyorsabbra kell feltornászni. A NASA minimum tízszeres sebességnövekedést szeretne látni a Pleiades szuperszámítógépén futó program esetében, de kiírásuk szerint a tízezerszeres ugrás sem elképzelhetetlen. Az ugyanakkor feltétel, hogy eközben egyáltalán nem csökkenhet a szoftver által adott eredmények pontossága.
Minden geek erről a megbízatásról álmodik, legalábbis az amerikai űrkutatási hivatal reményei szerint. Ha igazuk van, és találnak olyan jelentkezőket, akik képesek megfelelni a feladatnak, akkor annak köszönhetően a digitális folyadékdinamikai modellek létrehozása és a lehetséges repülőgép-kialakítások tesztelés előtti elemzése kaphat nagy lökést.
Apró lépésekkel
És hogy hol lehet gyorsítani a NASA programján? Az amerikaiak szerint például egy szubrutin átírása néhány milliszekundummal gyorsabb számítást eredményezhet, de ha egy gyakran – futtatásonként akár sok százezerszer - használt szubrutinról van szó, akkor az összkép drasztikusan javulhat. A kihívásra benevezők közül az első és a második helyezett 15 és 10 ezer dolláros jutalmat kap, de az általános optimalizálási javaslatokat is honorálja majd a NASA.
Egyes elképzelések annyira összetettek, hogy még a leggyorsabb szuperszámítógépek számára is nehéz a modellek valós időben történő elemzése, árulta el Michael Hetle, a TACP programvezetője. Hetle szerint ezért itt az ideje optimalizálni a régi kódokon, annak érdekében, hogy a NASA technológiája szintet léphessen.
Június 29-ig bárki számára elérhető a feladat, amennyiben elmúlt 18 éves és amerikai állampolgár. Ezzel sajnos számos nagyszerű, nemzetközi téren elismert szakember kiszorul a lehetőségből, az amerikaiak viszont megússzák a nemzetbiztonsági átvilágítás szükségességét. A győzteseket augusztus 9-én jelentik majd be.
Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata
Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.
Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból
Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak