Akkora terhelést hozott a koronavírus-járvány a felhőszolgáltatásainak, hogy szűkösekké váltak a kapacitások.

Az Alibaba bejelentette, hogy a következő három évben 200 milliárd jüant (mintegy 28 milliárd dollár vagy 9200 milliárd forint) fektet felhőszolgáltatásaiba. A pénzből részben az adatközponti infrastruktúrát bővítik, részben csipeket és operációs rendszert fejlesztenek.

Fennakadások voltak a távmunkában

Ez a bejelentés is – mint manapság szinte minden – összefügg a koronavírus-járvánnyal. A járvány miatt a fehérgalléros munkavállalók és az iskolások többsége februártól távmunkára/távtanulásra kényszerült Kínában. Ehhez nagyon sokan az Alibaba DingTalk nevű csetplatformját választották. A rendszer azonban hamarosan annyira túlterhelődött, hogy egyre gyakoribbak voltak a fennakadások (ezt egyébként a vállalat is elismerte a Weibón közzétett posztjában).

A beruházást két szempontból is fontosnak tartja a vállalat. Úgy látják, hogy a felhőszolgáltatások segíthetnek a vírushelyzet okozta stressz után abban, hogy a gazdaság magasabb digitalizáltsági szinten térjen vissza a rendes kerékvágásba. Emellett a vállalat növekedése szempontjából is kulcsfontosságú a terület. Ez az üzleti egység bővül a leggyorsabb ütemben: a legutóbbi lezárt negyedév (2019. október-december), a felhős bevételek 62 százalékkal, közel 11 milliárd jüanra (kb. 500 milliárd forint) nőttek. A vállalat annak ellenére stratégiai üzletként tekint a felhőre, hogy az egyelőre a teljes bevétele 7 százalékát adja.

Az Alibabának óriási a fölénye a kínai felhőpiacon: a Canalys kutatócég szerint a 46 százalékát birtokolja (két legfőbb konkurense jelentős lemaradással követi: a Tencent részesedése 18, a Baidué pedig 9 százalék). És bár messze elmarad a globális piacvezetőktől, a tempót tartja velük – derül ki a Synergy Research egy tavaly őszi kutatásából.

Még csak most jön a külföldi nyomulás

Nem árt ugyanakkor figyelembe venni, hogy az Alibaba felhőben egyelőre az otthoni piacán erős, a nemzetközi színtér meghódítása csak most következik. Ez azonban fogós feladat lesz: itt már nem csak a technológia és az ár, hanem a bizalom is fontos szerepet játszik a sikerben. Eddig négy nyugati adatközpontot húztak fel, kettőt az USA-ban (Viginia, Szilícium-völgy), valamint kettőt Európában (London, Frankfurt).

Elvileg már Magyarországon is elérhetők a szolgáltatásai. Februárban lapunk is kapott egy meghívót a honlapja szerint elsősorban tanácsadással, audittal és tréningekkel foglakozó, 1915-ben alapított ACPM IT Consulting Kft.-től annak apropóján, hogy a cég sikeres megállapodást kötött az Alibaba Clouddal annak európai képviseletéről és szolgáltatásai közvetítéséről. A meghívó olyan témákat ígért, mint például annak bemutatása, hogy az Alibaba felhőszolgáltatással való aktív jelenléte hogyan illeszkedik a magyar Keleti Nyitáshoz, illetve a kínai Egy Övezet, Egy Út stratégiához.

Végül a járványügyi helyzet miatt a sajtótájékoztatót elnapolták. A cég honlapján pedig egyelőre semmi nyoma a felhőszolgáltató hazai megjelenésének.

Cloud & big data

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.